Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
12 Ekim 2023

Mimarlar ve halk Anıtkabir’e 300 metre mesafede cami projesi için belediye meclisini bir kez daha uyardı

Mimarlar: Yargı kararlarını arkadan dolanarak Atatürk Orman Çiftliği alanlarından şartlı tahsis edilen eğitim alanının,  ibadet alanına dönüştürülmesine oy verenleri yazıyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve halk Anıtkabir’e 300 metre mesafede, silueti etkileyecek ve yargı kararlarını boşa çıkartan Beşevler eğitim alanının cami alanına dönüştürülmesine ilişkin mücadeleyi sürdürüyor.

Beşevler’de eğitim alanının ibadet alanına dönüştürülmesine ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada yargı iki kez iptal kararı vermişken, Haziran ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi oy birliği ile eğitim alanını, ibadet alanına dönüştürme kararı almış, plan askı sürecinde iken 1200’ü aşkın dilekçe ile itiraz edilmişti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Belediye Meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Belediye Meclis toplantısını halkın ve mimarların izlemesine izin verilmedi, belediye önünde açıklama yapıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin başladığı 9 Ekim’de Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Anıtkabir çevresindeki mahalle örgütleri ve muhtarlar Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Beşevler cami planına ilişkin itirazların değerlendirileceği Belediye Meclisi toplantısına katılmak istedi.  Toplantının halka kapalı olduğu yanıtını alınca Büyükşehir Belediye Meclisi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Alan AOÇ arazisidir, şartlı tahsis edilmiş eğitim alanıdır, Anıtkabir’e 300 metre mesafededir,  yanlışı kim yaparsa yapsın karşı çıkmak sorumluluğumuzdur

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan basın açıklamasını gerçekleştirirken Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grubu tarafından görüşmeye davet edildi.  CHP Grup Başkan Vekili ve meclis üyelerinin katıldığı görüşmeye mahalle temsilcileri ve muhtarlardan oluşan bir heyette katıldı. Görüşmede oy birliği süreci sorgulandı ve yargı kararlarına saygı duyulması gerekliliğinin altı çizildi. Yapılan görüşme sonrası Candan, belediye önünde yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Yapılan görüşmede CHP grubu eğitim alanının ibadet alanına dönüştürülmesi ilişkin itirazların meclise gelmesinde, halkın yaptığı itirazların kabulüne yönelik oy kullanacaklarını ifade ettiler. Bu süreci yakından takip edeceğiz. Ancak konunun gündeme gelmiş olması oy çokluğu ile karar alınmış olsa bile, yargı kararlarını boşa çıkartan bir durumdur. Bu süreci biz Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak üçüncü kez yargıya taşıyacağız. Toplantıda Belediyenin de yargıya taşıma kararı var, yargıya taşıyacak mısınız? sorusu soruldu net bir cevap alınmadı. Bu mücadele bitmeyecek. Yargı sürecinde Büyükşehir Belediyesi tüm savunmalarında eğitim alanının ibadet alanına dönüşmesini savundu ve istinafa götürdü. Yargı ona da iptal kararı verdi.  Orası Cumhuriyet’in eğitim yerleşkesi içerisinde eğitim alanıdır. Atatürk tarafından eğitim alanı olarak şartlı verilmiş Atatürk Orman Çiftliği arazisidir. Oraya cami yapılamaz zaten orada yürüme mesafesinde onlarca cami var,  camiye ihtiyaç da yok.  Yanlışı kim yaparsa eleştirmek bizim hakkımız. Mecliste çoğunlukları yok biliyoruz ama belediye meclisini halka kapatarak değil, halkın katılımını sağlayarak kamuoyu desteğini arkalarına alma fikrini kendilerine de önerdik. İmar komisyonlarına meslek örgütlerinin katılma hakkı var, bunu bir kez daha hatırlattık, yazılı olarak talebimizi iletmiş olmamıza rağmen haber verilmediğinin altını bir kez daha çizdik.”

Yerel seçimler yaklaşıyor, hepimizden oy isteyecekler

Candan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyükşehir Belediyesi’ne bin 200’e yakın itiraz dilekçesiyle bunlar anlatıldı. Burada garip olan şey şu, buradaki insanların oylarını almış insanlar nasıl siz oy birliğiyle  bu kararı aldınız, gerekçesi ne olursa olsun bu kabul edilemez bir durum. Yerel seçimler yaklaşıyor. Hepimizden oy isteyecekler, ne diyecekler bize? Biz niye dava açıyoruz hala? Bütün bunlara baktığınızda neyin değişip değişmediğini görüyorsunuz. İmar konularındaki yargı süreçleriyle kazandığımız hiçbir dava uygulama sürecine girmemiştir. Bunun altını çizmek gerekir. Hem Şehir Plancıları Odası’nın hem Mimarlar Odasının açtığı yüzlerce davanın her birini Büyükşehir Belediyesi istinafa taşımıştır. Bizim ibadet alanına dönüştürülen alanda açtığımız davadaki  iptal kararı da istinafa taşınmıştır. Bütün yargı süreçlerinde eğitim alanının ibadet alanına dönüştürülmesi Büyükşehir Belediyesi hukukçuları tarafından savunulmuştur.

Daha sonra Anıtkabir çevresindeki mahalle örgütlerinin temsilcileri de  tepkilerini dile getirdi. “Sürecin takipçisi olacağız, mahallemizin yeşil alana  ihtiyaç var” diyerek daha fazla beton istemediklerini dile getirdiler.

Anıtkabir’e 300 metre mesafede silueti etkileyecek, Atatürk Orman çiftliği arazisinde yapılan plan değişikliğine ilişkin halkın verdiği itiraz dilekçeleri henüz meclis gündeminde değerlendirilmedi. 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 603
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları