Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
09 Ocak 2023

Sinan Aygün, TOGO’nun kent suçu olduğunu ortaya koyan mimarlara bir dava daha açtı

Mimarlar: Demirden korksak trene binmezdik, bu davaların hiçbiri bizi yıldıramayacak, susmayacağız, korkmayacağız

 

TOGO Kuleleri’nin sahibi Sinan Aygün’ün şikâyetiyle başlatılan soruşturma sonucu Danıştay kararına rağmen memuriyetten hukuksuz şekilde ihraç edilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a yönelik hedef gösterme süreci devam ediyor. TOGO ikiz kulelerinin kent suçu ilan edilmesinden sonra, yargı kararlarına uymak yerine Mimarlar Odası Ankara Şubesi'ni ve Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ı hedef alan Sinan Aygün, yeni bir dava açtı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, davaya ilişkin düzenlediği basın toplantısında kamuoyunu bilgilendirdi.

Toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara  Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu,  TMMOB 36 ve 37. Dönem TMMOB Başkanlarından Kaya Güvenç, Yazar Serpil Güvenç, CHP Çankaya Belediye Meclis Üyesi Hasan Alıcı,  2021 Tüm Emekliler Sendikası’ndan Özcan Karakuş Erdoğan, Ankara Davulgu Dern. Bşk. Kemal Ayaz, Kınık Köyü Dernek Başkanı Mustafa Farımaz, Çörmü Köyü Dernek Başkanı Yusuf Mecit, Malatya dernekleri vatandaşlar ve mimarlar katıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOGO İkiz kulelerinin yıkılması için sonuna kadar mücadele edecek

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “TOGO İkiz Kuleleri mücadelesi, kent suçlarındaki buzdağının görünen yüzünü ortaya çıkardı. Siyasi ilişkileri, yerel yönetimlerle ilişkilerini, sermaye ilişkilerini, hatta Büyükşehir Belediye Meclisi kararlarına kadar geçecek FETÖ iltisaklı şüpheleri dile getiren büyük bir organizasyonun görünen yüzü oldu.  Bu ve benzeri organizasyon sürecini İstanbul’da park otel sürecinde görmüştük, park otel İstanbul şubemizin verdiği mücadele sonrasında traşlanan yapılardan birisidir. Sinan Aygün artık başka bir boyuta geçti. Geçtiğimiz hafta mahkemeden yeni bir dava metni geldi. Aygün, haksız rekabet yapıldığını iddia ederek benim hakkımda 150 bin liralık tazminat davası açmış. TOGO İkiz kulelerinin bir kent suçu olduğunu bir kez daha söylüyorum ki bir kez daha dava açsın. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOGO İkiz kulelerinin yargı kararları uygulanarak yıkılması için sonuna kadar mücadele edecek” dedi.

 

TOGO, buz dağının görünen yüzüdür

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“TOGO ikiz kuleleri neoliberal politikalar konusunda AKP iktidarının yerel yönetimler, sermaye , siyasetçinin düzen kurduğu sürecin örnek modelidir. Mimarlar Odası Ankara Şubesinin sorumluğunun büyük olduğunun altını çizmek isteriz. TOGO’nun kent suçu olduğu Danıştay kararı ile tescil edildi. Orda 20 bin metrekarelik inşaat alanı yapılacakken 120 bin metrekarelik inşaat alanı yapıldı. Haksız kazanç sağlayan bir kent gaspı yaşandı. Bunu kamuoyu gündemine taşımak Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin  ve odayı temsil eden şube başkanı olarak bizim sorumluluğumuzdu. Danıştay’ın verdiği kararla da birlikte TOGO İkiz kulelerinin hukuksuzluğun, bir rant sürecinin ve değişik ilişkilerin yapısı olduğu ortaya çıktı.  TOGO, buz dağının görünen yüzüdür . Mimarlar Odası olarak bu sürecin peşini bırakmayacağız. Sinan Aygün de istediği yere istediği davayı açsın demirden korksak trene binmezdik. Bizim diplomalarımız Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Mustafa Kemal Atatürk’e verilmiş senetlerdir. Biz o senetlerin gereğini yerine getiriyoruz. O insanlar bu ülkeyi bu duruma getirmek için çarıklarını yediler, Atatürk idam fermanıyla bu ülkenin her yerini dolaşarak Kurtuluş Savaşı mücadelesi verdi ve bu ülkeyi bize emanet etti. Bizi işten atacakmışsınız 150 bin liralık bana tazminat dava açacakmışsınız, memuriyet derecemin ilerlemesini durduracakmışsınız, umurumda değil. Biz vefa borcumuzu ödüyoruz. Ne Sinan Aygün gibi insanların bizi korkutmasına ne Cuma günü 25. Ağır cezada görülecek davanın bizi yıldırmasına izin vermeyeceğiz. Mimarlar Odası Ankara şubesi terörle iltisaklandıracaklarsa,  imar terörüne karşı durduğumuz için iltisaklandırsınlar. Mimarlar Odası olarak imar terörü ile toplumu denetim altına almaya çalışanların peşini bırakmayacağız. Sinan Aygün de istediği yere istediği davayı açsın demirden korksak trene binmezdik.”

Öyle bir yer çomak sokmuşuz ki bizi cezalandırmak için suç bulmaya çalışıyorlar

Candan, “Bu davaların hiçbiri bizi yıldıramayacak. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yönetim kurulu üyeleri olarak bir gazeteciye ödül verdiğimiz için terör örgütü propagandası yapmaktan yargılanıyoruz. Öyle bir yere çomak sokmuşuz ki bizi cezalandırmak için suç bulmaya çalışıyorlar. Bu iktidarın ömrünün bittiğinin de göstergesidir. Bugün kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörist olarak ilan eden ve yargıyı bu doğrultuda harekete geçiren bir iktidarla karşı karşıyayız. Biz imar terörüne karşı çıkıyoruz, Boyun eğmeyeceğiz susmayacağız korkmayacağız onlar gidecek biz kalacağız” diye konuştu. 

TOGO’nun hukuksuzluğu bütün yargı kararlarıyla ortaya konmuştur

Candan Sinan Aygün’ün TOGO sürecini bir husumet haline dönüştürdüğünü belirterek, Aygün’ün yaptığı suç duyuruları ve memurluktan ihraç edilmesine kadar olan süreci anlattı.

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Kendisi beni TMMOB’a da şikayet etti TMMOB’ta gerekli cevabı verdi, İçişleri Bakanlığı’na da şikâyetlerine devam etti. Tam bunlar arka arkaya gelirken geçtiğimiz hafta Nöbetçi Asliye Ticaret Mahkemesi’nde bir dava metni geldi.  TOGO ikiz kuleleri nedeniyle, yaptığımız bütün açıklamalar nedeniyle beyefendinin satışlarını engelliyormuşuz, haksız rekabet oluyormuş. Biliyorsunuz haksız rekabet rakiplerle ilişkilidir.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kuleleri yok biliyorsunuz. TOGO’nun hukuksuzluğu bütün yargı kararlarıyla ortaya konmuştur. Bütün üst ölçek planları iptal edilmiştir. Sinan Aygün benim şikayetimle işinden edildiği için bana husumet ediyor diyor. O nedenle sürekli benim TOGO İkiz Kulelerimle ilgili şeyler paylaşıyor, ne zaman yıkılacağını soran tweetler paylaşıyor diyor. TOGO  İkiz Kulelerinin hukuksal süreci 2015 yılında başlıyor. 2021 yılında iptal kararı alındı, 2021 yılının Şubat ayında da Danıştay tarafından hukuksuzluğu tescillendi. Sinan Aygün’ün şikayetleri de bundan sonra başlıyor kim husumet besliyor artık onu siz değerlendirin. Çok sıkı takip ediyor beni tweetlerimi basın toplantılarımızı, köşe yazılarımı, çıktığım TV programlarını, röportajlarımı yakından takip edip şikayet oluşturmaya çalışıyor.  Sinan Aygün ayrıca TOGO İkiz Kulelerine açtığımız davadan kaynaklı ne kadar zarar edilmiş bu zararın tespit edilmesini istemiş. ‘Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı TOGO’nun sürekli hukuksuzluğunu ortaya koyuyor siz olsanız buradan bir yer satın alır mısınız? Benim satışımı engelliyorsunuz’ diyor. Bu artık aymazlığın başka bir boyutu, siz sermaye ile yerel yönetimlerle ilişki içerisinde Ankara’nın en önemli alanına çökeceksiniz, haksız emsal artışı ile 120 bin metrekare inşaat yapacaksınız, ondan sonrada dava açtığı iptal ettirdiği ve  bunu gündeme getirdiği için Mimarlar Odası Ankara Şubesine ve Şube başkanına dava açacaksınız. Bu gerçekten artık tuzun koktuğu yer.”

Hukukun adaletin hiçe sayıldığı bir dönem yaşıyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan ise şöyle konuştu:

“Bugün sermaye, siyasetçi ve bürokrat el ele vermiş, meşru yollarla mücadele eden toplumun, halkın sesi olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne ciddi yüklenmenin olduğunu görüyoruz. Sermayedar şikayet ediyor, siyasetçi emir veriyor ve bürokrat ta bunu uyguluyor. İşten atılan memura müfettiş tarafından derece ve kademe ilerleme cezası verilmesi akıllara zarar bir durumdur. Müfettişin ceza verme yetkisi yoktur, bir tespiti varsa cezalandırılmasını talep edebilir, ceza verme yetkisi  ita amirindedir. Hukukun adaletin hiçe sayıldığı bir dönem yaşıyoruz. İmara  aykırı kaçak bir yapı orada duruyor, bununla ilgili rantçı sermayeye dair herhangi bir işlem yapılmıyor, ancak bu hukuksuzluğu dile getirenlere ceza üstüne ceza yağdırılıyor, bu kabul edilemez bir durumdur. Danıştay’ın kararına rağmen İç İşleri Bakanlığı belediyede soruşturma başlatıp kayyum gibi çalışıp Mimarlar Odası Ankara Şubesi başkanını işten atmaya itibarsızlaştırmaya yönelik bir uygulama yapıyorsa bunun karşısında sonuna kadar direneceğiz. Şube yönetim kurulunun terörle ilişkilendirme iddiasıyla yargılanması ise akıllara ziyan bir durumdur, mücadele edenleri susturmanın bir yöntemidir. Susmayacağız kararlıkla mücadelemize devam edeceğiz.”

TOGO Kulelerini kimseye satamaz artık, bundan biz sorumlu olduğumuz için de mutluluk duyuyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ise şunları söyledi:

“Sinan Aygün bedel ödetmeye çalışıyor, kendisi şimdi de 150 bin liralık bir tazminat davası açmış, tabi haklı bu onun zararını karşılamaya yetmez.  Çünkü 100 bin metrekarelik haksız emsal dışı alanı yapmasına engel olunduğu için kendisinin ciddi zararı var, onun farkındayız. Bu haliyle haklı, TOGO Kulelerini kimseye satamaz artık, bundan biz sorumlu olduğumuz için de mutluluk duyuyoruz. Gökçek zamanında, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olmasa yüzde 50 daha fazla Ankara’ya hizmet edecektim demişti. Biz ona da engel olmuştuk işin sonucunda görevinden el çektirildi, AKP iktidarında bile artık kalamayacak noktaya geldi. Sinan Aygün de aslında kendi sonunu kendisi hazırladı. Orada 20 bin metrekarelik izinli inşaat alanına 120 bin metrekarelik inşaat yaparken zaten kuleleri satamayacak noktaya geleceğini kendisi hesap edecekti. Orada bir ayakkabı fabrikası varken araziyi alıp TOGO kulelerini dikebilecek, gizli emsalleri ve inşaat ruhsatlarını elde edebilecek ilişkileri sağladığı gibi bu kulelerini de satabileceğini düşünüyordu. Fakat evdeki hesabı çarşıya uymadı. 150 bin yetmez onun zararını karşılamaya gerekiyorsa daha fazlasını da açabilir, biz karşısında durmaya mücadele etmeye devam edeceğiz. Üstelik bu süreci kişisel husumet haline getiren de kendisi. Biz davalarımızı kurumsal olarak açıyoruz. Şube başkanımız kurumu temsil ediyor ancak hepimiz bu suçların karşısında mücadele ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Doğrudan Tezcan hanımı hedef alan, husumet haline getiren kendisidir. Tezcan Hanım’ı tek başına hedef alıp susturacağını düşünüyorsa yanılıyor. Karşısında 70 yıla varan geleneğiyle TMMOB örgütlülüğünün olduğunun farkında olması lazım. Dolayısıyla bir kişiyle uğraşmasın, hepimiz buradayız. Verdiğimiz mücadele nedeniyle hepimiz yargılanıyoruz. 13 Ocak Cuma günü saat 10:00'da görülecek davada sizleri de yanımızda görmek istiyoruz. Yargı sürecinin nasıl işleyeceğini hep birlikte göreceğiz, hepinizi bekliyoruz.”

Mimarlar Odası Ankara  Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ise , “TOGO İkiz Kuleleri bir kent suçudur, istediği kadar dava açabilir, kendisi ticari mahkemede dava açmış biz ticari kurum değiliz. Haklı olduğumuzu biliyoruz önceden nasıl mücadele ediyorsak o şekilde mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 1235
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları