Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
28 Aralık 2021

Mimarlar,  66. kuruluş yıldönümünde,  mesleğe ömrünü verenleri onurlandırdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geleneksel olarak düzenlediği Meslek Yılına Saygı töreniyle meslekte 30, 40, 50, 60, 70 yıllarını dolduran mimarlara,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 66. Kuruluş yıldönümünde ödül vererek onurlandırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mesleğe yıllarını vermiş mimarlara ödüllerini Litai Konukevi’nde düzenlediği törenle takdim etti.

Törene Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ünal Kara, Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Yönetim Kurulu Üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu,  Ali Atakan, Songül Üzgün,  Ece Yoltay, Tuğba Arslan,  Ankara Büyükşehir Belediyesi önceki dönem başkanlarından Murat Karayalçın, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Prof. Dr Ruşen Keleş, Prof. Dr. Aziz Konukman, Türk Tabipleri Birliği Merkez Kurulu Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Çankaya Kent Konseyi Başkanı Mustafa Coşar, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün,  Ankara Büyükşehir Belediyesi   Kültür Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, gazeteciler ve çok sayıda mimar katıldı.

 

30,40,50,60,70 yıllık meslektaşlarımız ödüllerini alırken bize yol gösteriyorlar

Mesleğe saygı töreninde 60 ve 70 yıllık üyelerin anlatımlarından oluşan özel belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Gösterim sırasında duygulu anlar yaşandı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin en çok bu etkinliğini seviyorum, özlüyorum. Çünkü bu aynı zamanda bizim verdiğimiz mücadelenin mesleğin duayenleri tarafından değerlendirilmesi ortamına dönüşüyor. 30,40,50,60,70  yıllık meslektaşlarımız ödüllerini alırken söyledikleri sözlerle  bize yol gösteriyorlar. Sizin varlığınız, ülkemizin sıkıntılı dönemlerden geçtiği bugünlerde yüreğimizi ısıtıyor. Bizim de sizin emanetinizi korumak için yüreğimizi koyduğumuz bu dönemlerde, sizin enerjiniz bize geçiyor, bunu bilmenizi istiyorum. ‘Meslekte Bir Ömür Belgeseli’ni izlerken bugün burada olanların hepsi Cumhuriyetin ilk yıllarında bu ülkenin her bir metrekaresinde, planlarıyla, binalarıyla, defterdarlıklarıyla, hükümet konaklarıyla, bayındırlık bakanlığındaki  tip projeleriyle, Cumhuriyet ideolojisinin mekânsallığını yaratmışlar. Bugün geldiğimiz noktada Cumhuriyetin mekanlarının yok edildiği, yıkıldığı, ortadan kaldırıldığı dönemde,  mimarlar odası olarak sizin savunduklarınızı  ve yaptıklarınızı savunmak için mücadele ediyoruz. Yiğit Gülöksüz’ün dediği gibi bizim işimiz tek başına bina yapmak değildir. Mimarlık, o binanın bütünlüğü içindeki kente,  kentin içindeki  yaşama fikirlerimizin ve önerilerimizin olmasıdır. Tarihsel olarak Mimarlar Odasının öncü rolü de buradan geliyor, çünkü mekan politiktir.  ”

 

Bu zorlu dönemde yan yana durmaya büyük ihtiyacımız var

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu politik bakış açısı, Cumhuriyet ideolojisinin mekana yansıması ve Cumhuriyet ideolojisiyle bize sağlanan olanaklar olmasaydı, 60.yılını dolduran Sevim Dirimen  okulu bitirir bitirmez haberi olmadan Bayındır Bakanlığı’na atanmayacaktı ya da Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin  başkanı kadın olamayacaktı.  Bugün mekânsal olarak mesleğimiz, yaşamımız ve ülkemiz  açısından çok zor bir dönemdeyiz.  Bu dönemde sizin deneyimlerinizi bize aktarmanız ve yan yana durmamız büyük önem taşıyor. Meslekte 70. Yıl ödülünü alan Kadri Kalaycıoğlu’nu yönetim kurulu olarak ziyarete gittiğimizde 95 yıllık enerjisiyle bize heyecan ve umut aşıladı.  Bu zorlu dönemde bu heyecanı yeniden duymaya ve yan yana durmaya büyük ihtiyacımız var”

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bütün yöneticilerinin hedef gösterilmesine rağmen biz buradayız ve bir aradayız, onlar gidecek

Zülfü Livaneli’nin “Bir insan ömrünü neye vermeli?” dizelerini hatırlatan Candan, şunları kaydetti:

 “Bugün gerçekten etik değerlerin yozlaştığı bir dönemde, mesleğimizin de etikle iç içe olduğu bir noktada doğruluğu, dürüstlüğü, şeffaflığı, eşitliği, içi dışı bir olmayı,  hesapsızlığı, topluma karşı sorumluluğu aşılamak ve göstermek durumundayız. Bugün belki de yaşadığımız süreçte en çok kaybedilen şey bu etiğe dayanak oluşturan ilkelerdir. Mekan üretiminde, yönetimde ve gelecek kuşaklara sağlıklı bir yer bırakmada da bugün karşılaştığımız en büyük sorunlardan birisi budur.  Bolu’da temsilciliklerimizle toplantı yapmıştık orada mimarlardan birisi, ‘Bu iktidar gittiğinde her şeyi düzeltebiliriz belki ama öyle bir insan tiplemesi yarattılar ki, liyakatsiz vasat, kültürsüz en büyük enkaz budur’ demişti. Gerçekten de en büyük enkaz budur.”

Candan’ın, “Önümüzdeki dönem bu enkaz bize teslim edildiğinde, Cumhuriyet’i yeniden imar etmeye var mısınız? Cumhuriyet’in her bir metrekaresini mekanlarını, kentlerini, yıkılan bütün değerlerini ve binalarını hep birlikte onaracağımız günler gelecek. Var mısınız?” sözleri salonda sık sık alkışlarla kesildi.

 

 “Cumhuriyet’i yeniden hep birlikte imar edecek, yasalarını yazacak, uygulayacak, geleceği tasarlayacak  enerjiyi ve gücü gözlerinizde görüyorum. İyi ki Varsınız ”

Candan sözlerine şöyle devam etti:

 “Bugün o günlere dair söyleyeceklerimiz bize umut verecek. Onlar gidecekler biz kalacağız. Bütün soruşturmalara, sürgünlere ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bütün yöneticilerinin hedef gösterilmesine, sürgün edilmesine, soruşturma açılmasına tehditlere  rağmen biz buradayız ve bir aradayız, onlar gidecek, biz kalacağız. Cumhuriyet’in 100. Yılında, Cumhuriyet’i yeniden hep birlikte imar edecek, yasalarını yazacak, uygulayacak, geleceği tasarlayacak  enerjiyi ve gücü gözlerinizde görüyorum, iyi ki varsınız.”

Açılış konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. Meslekte 70. yılını dolduran Kadri Kalaycıoğlu’na Murat Karayalçın tarafından ödülü takdim edilirken T. Fikret Akyol’un ödülünü eşi ve oğlu, Çaycuma Belediye başkanı Bülent Kantarcı’dan teslim aldı.

Daha sonra meslekte 60. Yılını dolduran üyeler Uğurtan Güngör,  Sevim Dirimen Doğan ve Erkut Şahinbaş  özel olarak tasarlanan cetveller hediye edildi. Daha sonra meslekte 50, 40, 30 yılını dolduran mimarlara ise yarışma ile elde edilen ödüller verildi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 1429
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları