Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
01 Aralık 2021

Ankara Ticaret Odası’nın Gökçek döneminde başlayan rant ısrarı devam ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ranta yol açan kararı mimarlar yargıya taşıyor

Ankara Ticaret Odası 2011 yılından bu yana Eskişehir Yolu üzerinde mülkiyetleri olan 26246 ada 1 parsel(41741 metrekare) ile 28384 ada 4 parselden (14593 metrekare)  oluşan alanlarda, imar planı plan değişikliği ile yüksek yoğunluklu yapı yapmak için harekete geçmişti.  ATO, bu kapsamda önce Gökçek döneminde 4 emsalle, sonra  3,90 emsalle ayrıcalıklı imar hakkı talep etmişti.  Bu plan değişiklikleri Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  tarafından iki kez yargıya taşınmış, yargı ayrıcalıklı imar hakkının kamu yararına aykırı olduğunu belirterek plan değişikliklerini iptal etmişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 10.08.2021 tarih ve 1544 sayılı kararı ile  Eskişehir yolu üzerinde Ankara Ticaret Odası mülkiyetinde bulunan 26246 ada 1 parsel ve 28384 ada 4 parsele, emsal 2.90 yükseklik 25 kat olarak 12 plan notu ile onaylanan plan  değişikliğine Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden sert tepki geldi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ankara Ticaret Odası, kentin ulaşımını kitleyecek, kamu yararına aykırı ayrıcalıklı imar hakkı taleplerini Gökçek döneminde iki kez plan değişikliği yaparak denedi. İkisine de açtığımız davalarda yargı ranta geçit vermedi ve planları iptal etti. Şimdi Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2.90 emsalle yükseklik 25 kat olmak üzere 200’bini aşkın metrekare yapılaşma öngören ayrıcalıklı imar hakkına onay vermesi, kentsel ölçekte bir şeyin değişmediğini bir kez daha ortaya koyuyor. Rant deyince akan sular duruyor. Ankara Ticaret Odası’na ayrıcalıklı imar hakkı sunan planları yargıya taşıyoruz. Üçüncü iptale hazır olsunlar” dedi 

Cumhuriyet’in başkentinde yağmurdan kaçarken doluya tutulmak Ankara’ya reva görülemez

Candan şöyle devam etti:

 “Ankara Ticaret Odası her dönemde rant ısrarından vazgeçmiyor. Ancak değişen belediye yönetiminden beklenen, bu rant politikalarına karşı kamu yararını savunması iken maalesef ayrıcalıklı imar hakkının önü açılıyor. Ankaralıların, Gökçek döneminde kente verilen zarardan kurtulmak için verdikleri güven oylarının istismar ediliyor olması üzüntü verici. Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan yol, ODTÜ’yü ikiye bölen rant yolu, Kurtuluş Parkı TED Üniversitesi protokolü, TOGO ikiz kulelerinde hukukun gereği yerine Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş istenmesi gibi, Ankara Ticaret Odası kararı da yanlıştır. Bu kararlar kamu yararına değildir. Bu kararların sorumluluğu aynı zamanda destekleyen partilerinde sorumluluğundadır. İktidarın rant politikaları ile yıprandığı bir dönemde, yerel yönetimlerin bu kararlarına sessiz kalmak ‘başarıyı belediye başkanına, başarısızlığı muhalefet partilerine’ mal edecek bir sürecin önünü açmaktadır. Cumhuriyet’in başkentinde yağmurdan kaçarken doluya tutulmak Ankara’ya reva görülemez”   

Her ilişkinin arkasında rantı görmek üzücü

Candan, “Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Ticaret Odası arasındaki ilişkiler, Ankara Kent Konseyi başkanlığına kadar uzanan temsiliyetin sonucunun Ankara Ticaret Odası’na ayrıcalıklı imar hakkı verilmemesi olmalıydı. Maalesef iki kurum arasındaki ‘iyi’ ilişkinin bu kararla ne anlama geldiği gözler önüne serilmiş. Kenti korumak, çevreye duyarlılık gibi bir dolu sorumluluğu olan Ankara Kent Konseyi nasıl bir tavır takınacak merak konusu. Her ilişkinin arkasında rantı görmek üzücü” diye konuştu.

TOGO ikiz kuleleri ne ise, ATO kuleleri de odur

Candan, şunları kaydetti:

“ ATO’nun yeni rant kuleleri için yapılan plan değişikliğinde parsel özelinde inşaat emsali artırılıyor. Bunu plan notlarında açıkça görmekteyiz.  Meclis kararlarında yer alan, ‘28384 ada 4 parsel ticaret alanı olup, emsal E:2.90 ve Yençok=25 kattır. Bu alanda; çok katlı mağazalar, katlı otoparklar, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, restoran, ofis, yönetim binaları, finans kurumları gibi ticaret ve hizmet sektörüne ilişkin yapılar birlikte veya ayrı ayrı yer alabilir. 26246 ada 1 parsel Ankara Ticaret odası Sarayı alanı olup, Emsal E:2,90 ve Yençok=25 kattır. Bu alanda; kamusal veya özel katlı otoparklar, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu, sosyal ve kültürel tesisler, kafe, restoran, ofis, yönetim binaları, finans kurumları gibi yapılar birlikte veya ayrı ayrı yer alabilir. Çekme mesafeleri 50 metrelik ve 35 metrelik yollardan 20 metre diğer yönlerden 10 metredir. Çekme mesafeleri içerisinde taks sınırlaması aranmaz. Yapı yaklaşma sınırları dışında kalan alanda her türlü tesviye ve dolgu çalışmaları, su deposu, trafo, teknik hacim alanları, bekçi kulübesi, giriş nizamiyesi, güvenlik tesisleri, servis yolları ve avluları, mal indirme ve bindirme alanları, çöp depolama alanları, otopark rampaları, totem, altyapı tesisleri, merdivenler, heykeller, açık yüzme ve süs havuzları, açık çıkmalar, kuranglez ve geçiş köprüleri yapılabilir. Bloklar arası h/2 mesafe şartı aranmayacaktır’ gibi plan notları ile tanınan ayrıcalıklı imar hakkı hukuka ve kamu yararına aykırıdır. Bu plan değişikliğini de yargıya taşıyoruz. Ankara Ticaret Odası’nı bu rant sevdasından vazgeçmeye, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni kararı iptal etmeye davet ediyoruz. Togo ikiz kuleleri ne ise, ATO kuleleri de odur.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 1164
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları