Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
10 Şubat 2021

Mahkemeden güzel karar: Tarihi Bartın Meslek lisesi korunmalıdır

“Yapı yıkıldı, yargı korunmalıdır” dedi, geç gelen adalet adalet değildir. Yapının yeniden yapılması için mücadele edeceğiz. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi hinterlandındaki illerde de mimari mirası koruma mücadelesine devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bartın ili Merkez İlçesi, Kemerköprü Mahallesi, 846 ada, 3 parsel sayılı taşınmaz üzerinde yer alan ve Bartın Meslek Lisesi olarak kullanılmakta olan yapının tescil edilerek koruma altına alınması için Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurmuştu. Kurul ise tescil talebini reddetmişti.   Mimarlar Odası Ankara Şubesi de kurul kararını yargıya taşımıştı. Açılan davada bilirkişi raporu yapının kültür varlığı olarak korunması için rapor hazırladı. Zonguldak İdare Mahkemesi oy birliği ile yıkılan yapının tescilli kültür varlığı olarak korunması kararını verdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yargı bir kez daha kültürel varlıkların korunmasında bir kez daha bizim haklılığımıza karar verdi.   1886 yılında dönemin Kastamonu Valisi olan Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından “Frengi Hastanesi”  olarak yapılan, uzun süre bu amaçla kullanılan,1920’li yıllarda memleket hastanesine dönüştürülen, günümüzde ise Bartın Meslek Lisesi olarak kullanılan yapı yargı süreci devam ederken, bir gecede yıkıldı. Yıkılan yapının korunması kararı, haklılığımızı ortaya koydu ancak, adalet arayışımızda geç gelen bu karar, bir değerin yok edilmesi ile sonuçlandı. Şimdi bu tarihi yapının yeniden inşası için mücadele edeceğiz” dedi.

Candan şöyle devam etti:

“Mahkemenin yapının, 19.yüzyılın sonunda yapılan ve inşa edildiği dönemin kültürel ve sanatsal değerini içerisinde barındırdığı için ayrıca mimari, tarihi, estetik mahalli, arkeolojik değerler kapsamı içinde kendine has özellik gösterdiği için korunmasına karar vermiş olması geç de olsa kamu yararı adına sevindiricidir.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 141
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.04.2021 - 21:47:05
Şu an 58 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları