Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
20 Ocak 2021

Mimarlar, Büyükşehir Belediyesi ile Hıdırlıktepe- Atıfbey- İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında görüş alışverişinde bulundu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm ve Özel Projeler Daire Başkanlığı bünyesinde Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgilendirme ve görüş alışverişi amaçlı online toplantı gerçekleştirildi.

Meslek Odaları, belediye yetkilileri ve öğretim üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şubesi adına Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan katıldı. Toplantıda belediye yetkililerin bilgilendirme yaptığı kentsel dönüşüm projesi hakkında katılımcılar görüşlerini bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  bir önceki plana göre yeşil alanların arttırılması konut ve ticaret alanlarının azaltılmasının önemli olduğunu ancak planın bütüncül ele alınması gerekliliğinin altını çizdi. 

Candan görüşlerini şöyle aktardı:

“Bölgedeki tarihi, kültürel ve değerlerin korunarak planlama çevresindeki Hacıbayram Ulus Tarihi Kent Merkezi ve Ankara Kalesi ile birlikte ele alınmalıdır.  Önerilen plan değişikliği ile sadece Hıdırlıktepe’nin bir bölümünde yoğunluk azaltılması ve yeşil alan arttırılmasına gidilmiş,  ancak Yenidoğan ve Örnek Mahallesi tarafına kaydırılan yapılaşma bir duvar oluşturacaktır. Atıf Bey, İsmet Paşa Mahallesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi ve Ankara Kalesi ile birlikte bütüncül ele alınmalıdır. Kentsel ve arkeolojik sit alanlarının bulunduğu bölge, birlikte değerlendirilmelidir. Bugün Ulus Tarihi Kent Merkezinde Koruma Amaçlı İmar Planı yok, öncelik sıralaması yapacaksak, bu planın yapılması gerekliliktir.  Kentte yaşayanların kentin coğrafyasını yaşama hakkı vardır, coğrafyanın özgünlüğünün korunması önemlidir. Dönüşüm projeleri ile kentin doğal coğrafyası dönüşmektedir. Görüş alışverişi yapılması süreci önemlidir, kentsel dönüşüm ve Özel Projeler Daire Başkanlığı’nın çabası kıymetlidir. Plan raporları okunabilir ölçekte olmalıdır. Planlama çalışmaları konut ve ticari alanlardaki yoğunluklar ile yapılaşma koşulları vb. dokümanların tarafımıza iletilmesi durumunda daha detaylı bir bilgilendirme ve görüş önerilerimizi Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu üyesi olan öğretim üyeleriyle birlikte hazırlayarak paylaşabiliriz.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 252
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 25.02.2021 - 14:49:33
Şu an 56 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları