Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
23 Aralık 2015

Mimarlar AOÇ’de 66. Davayı açtı

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri Atatürk Orman Çiftliği’nde, Cumhurbaşkanlığı konutunun olduğu alanda 66. davayı açtıklarını söyledi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri Cumhurbaşkanlığı konutunun olduğu alanda AOÇ’nin  tarihi sit derecesinin kaldırılmasına dava açtıklarını söyledi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Cumhurbaşkanlığı konutun taşınılmasıyla birlikte Kaçak Saray yeniden gündeme geldi. Bununla birlikte AOÇ’de tarihi sit derecesi kaldırıldı. Ankara 1. Numaralı Koruma Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu konutun etrafındaki sit derecelerini kaldırdı.  Sit’in kaldırılması ile birlikte açtığımız davanın sayısı 66 oldu. Bu dava sayısı  talanın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. “dedi.

“Çankaya köşkü halk içerisinde bir mimari yapıdır”

Atatürk Orman Çiftliği’nde Ernest Egli tarafından tasarlanan Marmara Köşkü Atatürk’ün mütevazi  Köşküdür, bir çiftlik evi olarak yapılmıştır diyen Candan şöyle devam etti. “ Atatürk Marmara Köşkü’nde yabancı misafirlerini ağırlar, köşkte halk ile birlikte konserler verilirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Kurtuluş Savaşı vermiş, yeni bir yaşam kurgulamış, herkesin gönlünde taht kurmuş ancak kendisi mütevazı bir yapıda yaşamayı tercih ediyor. Bugün ise toplumun vicdan kuralları, hukuk kuralları alt üst edilerek AOÇ’deki kaçak yapıların maliyetiyle israf süreci yaşanıyor.  Atatürk’ün yaşadığı Marmara Köşkü, Pembe Köşk ile Kaçak Küçük Saray arasındaki abartıyı lüksü rahatlıkla görebilirsiniz. Cumhurbaşkanı Başbakan seçildiğinde mütevazi Başbakan halk içinde anlayışıyla Başbakan olarak subayevleri konutunda kaldı. Halk içindeyim diyerek bu tavırla toplum tarafından benimsendi aslında. Şimdi oturduğu yerden geçemeyen mekansal olarak halktan uzakta bir yerde  40 metrelik yollar var, güvenlikli yollar bu ideolojik bakış açısının yaşam tarzına ve mekana yansımasıdır. ” dedi.

“Cumhurbaşkanlığı konutu halka açılsın”

Candan,  Kaçak saray yerleşkesinde yapılan Kaçak Küçük Saray’ın her bir metrekaresinin halka açılmasını önererek, lüks olup olmadığını halkımız görsün dedi. Candan şöyle devam etti: “  Özellikle bodrum katta bulunan, havuzun, saunaların, hamamların, buhar odalarının, fitnes centerlerın olduğu yerleri gezdirsinler.  Türkiyeyi temsil etmesi düşünülen yapıların ne temeli atılabildi, ne açılışı yapılabildi, bir gizlilik içerisinde sürüyor her şey. Planları gizli, maliyeti gizli, yapımı gizli. Ortada kendileri açısından da hükümet tarafındanda açıklanamayan bir gizlilik var. Bu gizlilik kabul edilemez durumdur. Simgesel bir yapının topluma ve dünyaya nasıl mal olduğunu görmek istiyorlarsa Anıtkabir’in yapılışı ve projelerinin elde ediliş sürecine baksınlar.  Halkın tamamı sürecin parçası oluyor, projeler yarışmayla elde ediliyor, yer  bilimsel planlama ilkelerine göre seçiliyor. Halk sahipleniyor, Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e taşınması töreniyle, şimdiki taşınmanın nasıl yapıldığı bellidir. Kaçak sarayın elde ediliş sürecinde böyle bir süreç yok. Simge yapı olma özelliğini de toplum nezdinde bu nedenlerden taşımıyor.  Dolayısıyla taşınılırken kaçak küçük saraya meşruiyet görüntüleriyle  taşınılamıyor. Küçük kaçak saray herkese açılmalı herkes orayı gezmeli, Cumhurbaşkanlığı’na önerimiz halka konutu açsın. Üst katında teras olan altında hamam olan yerleri halkımız görmeli. Lüks yoksa eğer mütevazilik varsa bunu da görmeliler.”


Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise “ Kaçak saray  ve kaçak konutla ilgili olarak toplum vicdanı rahatsız, yapı yapısal olarak anadolu mimari kültürel dokusundan kesinlikle  izler taşımıyor. Mimarların mimari olarak değerlendiremediği bir yapı. Konut dendiğinde aklımıza yaşama , barınma hakkı gelir. Herkesin mütevazı konutunun olması yeterlidir. Bu kaçak küçük konut lüksün konutu, barınma ihtiyacından yapılmış, Cumhuriyet sisteminin ihtiyacından ortaya çıkmış meşru  bir yapı değildir.” şeklinde konuştu. 

“Herkes biliyor nesi gizlilik”

Candan yapının mimarları ve mühendislerini resmi yazı ile sorduklarına  6 ay düşünüldükten sonra verilen cevapta  ise gizlilik yanıtı aldıklarını söyleyerek gizlilik yanıtını eleştirdi. Candan,  “Yapının mimari projelerini makina tesisatını, elektrik tesisatını, betonarmesini kim çizdi, peyzajını kim yaptı, projesini kim çizdi,  yazıyla istedik. Bu isimler gizlilik içindeymiş. Nesi gizlilik anlayamadık, mimarlarından Şefik Birkiye web sitesinde yayınladı, sonra kaldırdı. Can Gökoğuz çıktı açıklama yaptı. Şefik Birkiye, Can Gökoğuz, Selim Dalaman, yapının mimarları. Şefik Birkiye’yi Can Gökoğuz’u Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak davet ettik, gelin bu yapıyı anlatın dedik. Ama gelmediler.Siz Türkiye’nin kendilerince en simgesel yapısını “çizeceksiniz”, üyesi olduğunuz Meslek Odası’nın ve meslektaşlarınızın karşısına çıkıp anlatamayacaksınız.Tartışmadan kaçacaksınız.İşte bütün mesele bu.Mimarlık paylaşmaktır, yaptığını savunmaktır.Bu gizlilik mimarlık ortamından süreci kaçırmak anlamına gelmektedir. Ez cümle mimari proje üretim süreci bile kaçak yapıyla karşı karşıyayız. Bir mimar çizdiği yapıyı göğsünü gere gere anlatamıyorsa burada bir sıkıntı vardır. Resmi yazımıza vermedikleri cevap için de 67. Davayı açacağız. Bu gizlilik cevabını kabul etmiyoruz. ” İfadelerini kullandı.

 

Okunma Sayisi : 3559
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 08.12.2023 - 16:10:59
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları