Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
05 Mart 2014

AOÇ’de Başbakanlık Hizmet binasının bulunduğu alanda  tarihi sit derecesinin kaldırılmasına ilişkin açılan davada mahkeme kararı  meslek odalarını sevindirdi. Bugün verilen iptal kararı ile davacı  taraf olan meslek odaları ortak basın açıklaması düzenledi.

İptal Kararı İçin Tıklayınız

AOÇ’de Başbakanlık Hizmet Binası’nın yer aldığı 46 hektarlık ve 7 hektarlık alanda Sit derecesinin kaldırılmasına ilişkin davada mahkeme kararı iptal etti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Başbakanlık Hizmet Binası inşaatının mühürlenmesi  gerektiğini belirterek şunları söyledi: “ 2006 yılından bu yana AOÇ’de Meslek odaları olarak tahribata yönelik verdiğimiz mücadele ve açtığımız davalar sonuç vermeye başladı. Başbakanlık hizmet binasının yapıldığı 46 hektarlık ve 7 hektarlık alanda tarihi sit derecesinin kaldırılarak yapılaşmaya açılmasına ilişkin açtığımız davada  iptal kararı geldi. AOÇ tarihi sit çekirdek alanında inşaat süreci devam ediyor oysa bir çivi bile çakılmamalı.  Başbakanlık hizmet binasında ruhsat iptaline ilişkin yürüyen davamız var. Ruhsat iptali davasında bu davaların sonuçlarının beklenmesi kararı çıktı. Bu kararla birlikte ruhsat iptalinin verilmesini bekliyoruz. Başbakanlık hizmet binasının ruhsat iptali kararının da artık  verilmesi gerekiyor. Kamu vicdanında kabul etmediğimiz olumlu bulmadığımız Başbakanlık hizmet binasına yargıda bizim lehimize kara vermiş oldu.  Başbakanı bir kez daha hukuka saygılı olmaya Büyükşehir Belediyesi’ni de inşaatı durdurmaya ve inşaatı mühürlemeye davet ediyoruz. Aksi durumda kamuoyu mühürler. “

“Binaya harcanan 600 milyon tazmin edilmeli”

Ankara 11 İdare Mahkemesinin verdiği  kararla Başbakanlık Hizmet binasının  kaçak olduğunu söyleyen Candan: “Kamu vicdanının kabul etmediği Başbakanlık Hizmet binası hakkında  geç de olsa söylediklerimizin doğru olduğunun mahkeme kararı ile altı çizildi. Verilen bu karala bizim için Yeni bir mücadele aksı başlıyor. Kararın takipçisi olacağız, Başbakanlıktan, Büyükşehir Belediyesi’ne kadar binanın mühürlenmesi için mücadele edeceğiz.  Bu binaya 600 milyon lira harcandı. Ruhsat iptali davası lehimize sonuçlanırsa  binaya harcanan  600 milyon lirayı tazmin etmeleri gerekecek. 600 milyon lira için tazminat davası sürecinin başlatılması siz konusu. AOÇ’deki Başbakanlık hizmet binası Hükümetin paraları harvurup harman savurduğunun da bir göstergesidir. ” Şeklinde konuştu.

“İnşaat durdurulmalı”

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun ise kararın iptal kararı olması nedeniyle büyük önem taşıdığını belirtti. Sarıaltun: “AOÇ’ye en büyük zararı veren Başbakanlık Hizmet binasıydı. Bu karar doğrudan tarihi sit açısından Başbakanlık binasının yapılmasının doğru olmadığı yapılaşmaya açılmasının doğru olmadığı noktasında kesin bir karardır. Hem biz kazanımdır hem de üzücü tarafı katledilmiş ağaçlar açısından geç kalınmış bir kazanımdır.  Tarihi sit korunması gereken anlamı taşır. Herhangi bir yapılaşmanın olamayacağı karşılığı da çıkar tarihi sit kararından. Hiç olmaması gereken bu yapının acilen ruhsatının iptal edilmesi ve inşaatın durdurulması gerekir. Bu yürütmeyi durdurma kararı değil, hukuken yürütmeyi durdurma kararlarında karşılığı bulunamayabiliyor ama bu doğrudan iptal kararıdır. İnşaatın durdurulması gerekir. “ şeklinde konuştu.

Kent suçudur

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan AOÇ’deki yapılaşmanın kent suçu olduğunu vurguladı. Atakan: “ AOÇ’ye Başbakanlık hizmet binası yapılması kamu vicdanını yaralamıştır. Adeta Ankaralılardan gizlenerek bina AOÇ’nin hakim yerine konumlandırılmıştır. Yöneticileri hukuka uymaya çağırıyorum. Adalet herkese lazımdır.  Başbakanlık Hizmet binası da orada açılan otoban yollar da kent suçudur” dedi.

Peyzaj Mimarlar Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak :  “ kamu mücadelemizin karşılıksız olmadığını bu dava gösteriyor. Bu yargı kararları karşısında hükümette olanlar boyunlarını eğmeli.  Ankara Valiliği mahkeme kararlarını bir fiil uygulamakla görevlidir. Ankara valiliğini de göreve davet ediyoruz. Yazılı başvurularımızla da göreve davet ederek hukuksal süreçleri gerçekleştireceğiz. Tarihi sit kararı da oy çokluğu ile alınmış bir karar. Tek azınlık oyu mahkeme başkanından. Mahkeme başkanımız tarihi savaşlarla anıyor galiba çünkü diyor ki; “savaş tarihine ilişkin bir ize rastlanmamıştır” diyor. AOÇ’de ekonomik kalkınma rol modeli vardır. AOÇ’de bu nedenle önemli tarihi izler vardır. Mahkeme başkanımıza tarihi savaşlarla anması nedeniyle buradan seslenmek istedik  “ şeklinde konuştu.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu ise  “ Kentlerin içindeki tarihi ve kültürel alanlara dair mahkemelerin çok geç karar verdiğini görüyoruz. Mahkemelerin Çevresel hassasiyetler konusunda tarihi ve kültürel miras alanlarında hızlı hareket etmeli, hızlı karar vermeli. Bu karar aslında inşaatın bir an önce durdurulmasını gerektiren bir karar. Hukuk bir an önce harekete geçmeli. ” dedi.

Okunma Sayisi : 14814
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları