Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
26 Ağustos 2015

AOÇ’de halk jürisi 12 Eylül’de

Atatürk Orman Çiftliği için Kent düşleri fikir proje yarışmasında 12 Eylül’de kentlilerin karşısına çıkacak projeler  bugün Mimarlar Odası’nda yapılan basın toplantısıyla  tanıtıldı.  

AOÇ Kent Düşleri Fikir Proje Yarışması’nın değerlendirme jürisinin toplantısının sona ermesinin ardından 12 Eylül’de yapılacak, AOÇ Büyük jüri toplantısı için geri sayım başladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, fikir projeleri hakkında kısa bilgi verdi. 12 Eylül de halkın karşısına çıkacak projeleri öne çıkan yönleri ile tartışılacağını belirten Candan  Projelerin halk tartışmasına çağrılmasının nedenlerini şöyle açıkladı: “ AOÇ için açtığımız fikir proje yarışmasında, 12 Eylül’de proje paftaları halka açık tartışmaya sunulacak. Yarışma katılımcılarının fikirlerini halkla tartışacağı  katılımcı bir yöntem belirledik. Her fikirde jüri üyeleri olarak eleştirdiklerimiz olsa da tüm projeleri olumlu yönleri ile halk tartışmasına davet ettik. Çok radikal fikirler var; örneğin; Sadece iki proje devlet mezarlığını kaldırmış. Devlet mezarlığını kaldırarak AOÇ ‘yi eski işlevine dönüştüren fikirler  var. Kaçak sarayın olduğu alanı tamamen kaldırarak demokrasi meydanı ve özgürlük tepesi haline gelmesi yaklaşımının kaynaklı tartışmaya davet edilen projeler var.  Diğer bir proje, Kaçak Sarayın işlevlendirmesinde Sarayı enstitü olarak değerlendiriyor Ankara bulvarını kaldırarak raylı sistemi öneriyor. AOÇ’yi bir üretim mekanizması olarak planlayan proje de tartışma için çağrıldı. Ankara çayının yeniden yeşille buluşturan projeyi halk tartışmasına davet ettik. AOÇ nin mevcut durumunu analiz etmiş, 4 paftamız var. Hatırlatma mekanı olarak algılayan temsiliyet olarak gören proje fikirleri var. 12 eylülde tüm projelerin bu özellikleri ile tartışılmak üzere  halkın karşısına çıkmasına karar verildi.”

Candan, Mimarlar Odası’nın proje çizmediği gibi bir algı oluşturulduğunu hatırlatarak, “Mimarlar Odası proje çizmiyor diyorlar, evet çizmiyoruz. Mimarlar Odası’nın anayasal görevi denetimi yapmaktır, proje çizmek değildir. Bir fikrin nasıl oluşacağına dair yöntem önerebiliriz. Ulucanlar Cezaevi’nin müze olmasında da Kent düşleri böyle bir yöntemdi. Ortak aklın hakim olmasını, AOÇ’deki yapıların ve Kaçak sarayın kamusal alan olarak kullanılmasını öneriyoruz.” 

Mimarlardan yöntem dersi


Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “Bir tarafta kapalı kapılar ardında AOÇ tahrip edildi. Katılımcılıktan ve çağdaş modern anlayıştan uzak sipariş dayalı bir yapılaşma görüyoruz. Diğer taraftan baktığınızda şeffaf katılımcı halka ait bir alanın katılımcılarla nasıl yönlendirildiğini görüyoruz nasıl fikir üretildiği görüyoruz. Yöntem böyle olur . Mimarlar Odası Ankara Şubesi  bu çalışmasıyla yöntemin nasıl olacağı konusunda da bir fikir ortaya koymuştur.” dedi. AOÇ mücadelesi ile ilgili kitap yazma aşamasında, AOÇ arazilerindeki devir işlemlerini çapraz sorguyla yaptıklarını vurgulayan Candan: “AOÇ arazileri kanunla devrediliyor,  satışı yapılıyor.  83 yılına kadar AOÇ arazilerinde satışın, devrin, kime yapılacağı kanunlarda dahi  belirtilmiş durumda. Günümüzde ise kanunla birlikte satış ve devirlerine baktığımızda farklı bir süreç karşımıza çıktı. Ön yazışmalarını yaptığımız için bilgileri kesinleştirdiğimiz zaman kamuoyu ile paylaşacağız. AOÇ mahallelerindeki Devlet Denetleme Kurulu raporları ve Sayıştay raporlarına baktığımızda AOÇ arazilerinin bir süre sonra sahipsiz şekilde el koyma süreçlerinin işletildiğini fark edebiliyorsunuz. Önümüzdeki süreçteki davalarımız ve mücadelemiz AOÇ’nin toprak bütünlüğüne yönelik olacak” dedi.

Gökçek’i kızdıracak Güvenpark cevabı

Güvenparkla ilgili Melih Gökçek’in Odalara çağrısı olduğunu hatırlatan gazetecinin odaların ne karşılık vereceği sorusuna ise Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “ Melih Gökçek 22 yıldır bilimsellikten uzak bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak önce görevini yapmasını bekliyoruz, her yağmurda her tarafı göle çevrilen Ankara için görevini yapsın. Yazılı olarak ve basın aracılığıyla yaptığı çağrıyı ciddiye almıyoruz. Önce Ankaparktaki milyarlık oyuncaklarından vazgeçsin, Kaçak sarayı mühürlesin, halktan özür dilesin , 1 metre metro yapamamasının cevabını versin, ondan sonra dikkate alır mıyız, ciddiye alır mıyız almaz mıyız karar verebiliriz. Gökçek önce yerini doldursun” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise, “Bir kentin tarihsel dokusunu hiçe sayan, bilim ve teknikten uzak verilerle çalışan, biri Mimarlar Odası’nın muhatabı olamaz. Hiçbir yasaya uymadığı halde, en son  sanki yasa tanıyormuş gibi Mimarlar Odası’nı hedef göstererek provokatörlük yaptı. Çağrısını da samimiyetsiz buluyoruz” dedi.

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBE BASIN BİRİMİ

Okunma Sayisi : 4034
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları