Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
21 Mayıs 2014

Aksaray’a değil Soma’ya yatırım

Soma’ya yatırım yapmayan ülke yöneticilerinin, Başbakanlık Hizmet Binası’nın aşırı lüksü mimarları hayrete düşürdü.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde yapılan basın toplantısında AOÇ’de yükselen sarayın yaklaşık maliyet hesapları açıklanırken, Maden ocaklarında insan hayatını kurtarmak amacıyla harcanmayan, Saraylarda harcanan kamu ödeneği hatırlatıldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Başbakanlık Hizmet Binası ait fotoğraflarla binanın mimari özelliklerini değerlendirdi.  Soma’da yaşamını yitirenleri de hatırlatan Candan,  “ Hükümet maden ocaklarına işçi sağlığı, iş güvenliği, denetim ve önlemler  için yatırım yapmıyor. Ama Başbakan AOÇ’ye bir saray yapıyor. 1000 odalı bu binanın müştemilatıyla birlikte tam bir saray  edasında olduğunu biliyoruz. Tamamlandığı söylenen saraya Yaklaşık 1 milyar TL ve eski parayla 1 Katrilyon lira harcandığı ortada. Bu 1 katrilyona 935 bin maden işçisinin bir aylık ücretine bedel, 2 bin yaşam odasına eşdeğer” dedi.

Saraya özel işlemeler

Candan binanın mimarisi hakkında şunları söyledi: “ bu tür binalar baskıcı rejimlerde inşa edilir, insanın üstüne üstüne gelen yapılar hep faşizm dönemlerinde yapılmıştır. Bütün kolonlar çelik konstrüksiyon üzerine Yeşil Granit  kaplama yapılmış. Bu granitler işlemesiz durumda  1 M² maliyeti 200 USD işlemeli olunca maliyet artıyor. Sadece 1 metrekaresinin maliyeti 16 maden işçisinin bir günlük ücretine bedel.  Antalya’dan gelen Limra taşının 1m ² maliyeti 120 USD ile 200 USD arasında değişiyor. Bunları çelik uçlu matkaplarla işleniyor. İşlemeyle birlikte 250 USD. Mimari üslup olarak tam bir görgüsüzlük, yolsuzluk, hukuksuzluk abidesi. Yurt dışında maden ocağında çalışacak işçi iki yıl eğitim alırken, burada 38 saat eğitim alıyor. Hükümet işçi sağlığı konusunda adım atmazken, kendi sarayları için attığı adımları görüyoruz. Her şeyin özel seçildiğini, özel işlendiğini biliyoruz. Yerin binlerce metre altında 1000 liraya halkınız çalışırken, siz 1 katrilyona başbakanlık binası yapamazsınız. Aksaray’da 3 bin işçi çalışıyor bir vardiya da, 3 vardiya ile 9000 işçi çalışıyor demektir. İşçilerin iş güvenlikleri denetimi yapılıyor mu? Açıklanmalı. Geçtiğimiz aylarda Savaş Oğuz adlı bir işçi gece çalışması sürecinde düşerek hayatını kaybetmiş ve gizlenmişti.”

“Mimarı onur kuruluna gidecek”

Binanın tamamının özenti ve kopya olduğunu söyleyen Candan, “merdivenleri Dolmabahçe sarayının merdivenlerinden, seyir terası Topkapı sarayından özentidir. Anıtkabirin önündeki meydandan daha büyük bir hitabet meydanı ve 1000 odalık sarayın büyük kabul salonları var. Cumhuriyet rejiminin yapısı olmadığı ayan beyan ortada. Mimarı Şefik Birkiye. Kültürel ve doğal mirasımızın ortasında, AOÇ’de bu yapıyı projelendirdiği için, İstanbul Şubesi ‘ne üye olan Şefik Birkiye’nin onur kuruluna sevk edilmesi için start verildi. Maden kazası ile birlikte süreç doğru yönetilmediği ortada. Şili’de maden kazasında haftalar sonra insanlar madenden kurtarıldı. Yerin altında canlı olup olmadığını bilecek bir teknoloji dünyada mevcut. Şili’de NASA yerin altındaki maden ocaklarındaki canlı bilgisini vermişti. Uluslararası firmalarla yapılan çalışmalarla madenciler Şili’de kurtarıldı. Uluslararası firmalara çağrı yapmak istiyoruz, yerin altında insan olduğu söylentileri var bunların açığa çıkartılması gerekiyor. Delillerin karartılmadan sorumluların hesap vermesi gerekiyor. Başbakan yine mazlumu oynuyor, mazlum olmadığı ortadadır, hala halkı yerin binlerce metre altında,çocuklarına ekmek parası götürmek için çalışıyor, o halkın yaşamını koruyacak önlemler alınması sağlanmıyor, kendisine 1 katrilyonluk saray yapıyor. Halk aç susuz ölüyor, Başbakan saltanat  sarayı yapıyor. Demokratik ülkelerde yapılacak bir yapı değil. ” Dedi.

“Soma holding İstanbul’da aynısını yaptı”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Gökhan Yıldırım Başbakan’ın “bu işi fıtratında ölüm var” sözüne gönderme yaparak, “ Bu işin fıtratında işçilerin katledilerek, holdinglere çıkar sağlama var.  Devlet güçleri seferber olduğu doğru yalnız, delilleri karartmak için seferber ediliyor. Maden işletmesinin modern olduğu söyleniyor, oysa yolu bile olmayan derme çatma bir yoldan derme çatma bir maden ocağı ile karşılaşılıyor. Ocak girişinde bir lambahane var, sayıyı işçilerin kullandığı lambalardan anlıyorlar.  Oysa lambaları herhangi biri aldığında sayı belirsiz oluyor. Akıllı kartla işçilerin giriş yaptığı söyleniyor, akıllı kart varsa işçi sayılarının da belirli olması lazım. Sayılara da takılmak doğru değil bunun bir iş cinayeti olduğunu bilmek gerekiyor. Başbakanlığa bağlı AFAD gidiyor ama madende kurtarma çalışmasını yapanlar, yine maden işçileri oluyor. Soma’ya giden arkadaşlarımız var, TMMOB gelecek günlerde açıklayacağı hazırlanan raporda gerçekleri ortaya koyacaktır. Soma Holding nükleer santral ihalesine girmeye hala kalkışabiliyor. Yine Soma holdingin İstanbul’da yaptığı Tower’larında güvenlik odaları ne hikmetse unutulmuş durumda. Madende yaptığının aynısını yapan SOMA holdingin  güvenlik odaları mimari projeden kaçırılarak, kiralanmış durumda. Bu işin fıtratında var bir taraftan işçiler katledilirken bir taraftan saraylar yapılıyor.” İfadelerini kullandı.

“21. Yüzyılda fıtrat kabul edemeyiz”

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise Saray’da Soma katliamı da ülkemize yakışmıyor dedi. Kaya, “Madende duvarların niçin örüldüğü, delillerin karartıldığı açıklanabilir bir durum değil, bu nedenle yer altında yatan bilinmeyen gerçeklerin peşini bırakmamak gerekiyor. Soma’da Başbakan’ın bir vatandaşı darp etmesine kadar varan tavır ise dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir, 21. Yüzyıl ülkesine yakışmıyor. Türkiye’de Soma dışında birçok madende aynı sıkıntılar olduğu biliniyor. Bir yerde Soma, bir yerde AOÇ’de yapılan saray. Canlı yaşamında fıtrat vardır ama 2000’li yıllarda yaşayan bir toplum iş kazasıyla fıtratı kabul edemez. Başbakan kendisi ile çelişmiyor, yaratmak istediği toplum fıtratı kabullenen bir toplum ama buna izin vermeyeceğiz.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

Okunma Sayisi : 18813
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları