Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
07 Ekim 2015

“Atatürk Orman Çiftliği Beştepe,Türkiye Cumhuriyeti de şirket değildir”

Mimarlar, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin “Beştepe” ismi tescilini eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, "Beştepe" isminin marka tescili için Türkiye Patent Enstitüsüne (TPE) müracaat etmişti. Türk Patent Enstitüsü’nün Beştepe ismini koruma altına aldığı basına yansıdı. Beştepe için yapılan tescile tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “ Atatürk Orman Çiftliği Beştepe, Türkiye Cumhuriyeti de “şirket” değil” şeklinde konuştu.

“AOÇ kamusal, Beştepe Ticari”

Candan, “ Beştepe tescilini ideolojik buluyoruz, Atatürk Orman Çiftliği ile anılmak istemeyen Kaçak Saray kendisine yeni bir meşruiyet yaratma sürecinde marka tesciline sığınmış. Atatürk Orman Çiftliği kamuoyu vicdanında tescillidir, Atatürk Orman Çiftliği ulusal bellek açısından, Türkiye Cumhuriyeti nezdinde zaten tescillidir.Beştepe ticari markası ile, yoktan var edilen halkçılığın ve devletçiliğin kalkınmanın rol modeli olan Atatürk Orman Çiftliği ismi ni silemezsiniz. AOÇ ismi kamusal, Beştepe markası ticari ”dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın bir ticari firma gibi marka tescili yaptırması üzücüdür”

Beştepe markasının mal ve hizmetler sınıfı, radyo televizyon, eğitim, inşaat, hukuk işlemleri gibi ticari firmaların ürünlerinin marka tescilini yaptırdığı maddelerden başvurulduğunu söyleyen Candan şöyle devam etti. “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın bir ticari firma gibi marka tescili yaptırması üzücüdür. Cumhurbaşkanlığı bir ticari teşebbüsümüdür ki mal ve hizmet için tescil alsın? Cumhurbaşkanlığı bir şirket midir? Ne tür hizmetler üreterek satacaktır? Mal ve Hizmet için başvurdukları sınıflara baktığımızda yelpaze oldukça geniş. Beştepe ismi için başka firmalarında tescil başvurusu yaptığını görebiliyoruz ama bunların her biri ya limited şirketi ya anonim şirketi. 35,38,41,45 Maddelerinden başvuru yapılmış Radyo TV internet ve yayın hizmetleri de bu maddeler arasında buradan hareketle bir dolu soru sorabiliriz.Beştepe Radyo Televizyonu’mu kurulacaktır? Beştepe suları mı çıkartılacaktır? Beştepe Koleji mi açılacaktır?  Beştepe inşaat firması mı kurulacaktır? Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Beştepe Markası ile ne satmayı planlamaktadır? Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin görevleri arasında marka tescili yok, bugüne kadar da böyle bir örnek de  yok. Yeni Türkiye’ye yeni adet. Türkiye Cumhuriyeti bu ticari marka ile şirket olarak mı görülmektedir? Marka tescilinin arkasında bir meşruiyet sıkıntısı olduğunu düşünüyoruz. Meşruiyet marka tescili ile değil Anayasa ile olur.Anayasa da yazılan hukuka uyulsaydı, gücünüz yetiyorsa gelin yıkın denilmeseydi, bir meşruiyet arayışı da olmayacaktı.Atatürk Orman Çiftliği’nde vasiyet ihlal edilerek, hukuk ihlal edilerek, vergilerimiz israf edilerek, yapılan Kaçak Saray  ve ilgili tüm işlemleri bizim gündemimizdir. Atatürk Orman Çiftliği zaten tescillidir.”

“Devlet Mahallesi’nde hükümet memurları, devlet memuruna karşı”

Saraçoğlu Mahallesi’nde ne olup bittiğine dair sorulara ilişkin ise Candan, “ Saraçoğlu Mahallesi’nde zorla tahliyeler hukuksuzca yapılıyor, bugün yine sabahın erken saatlerinde insanlar uykudayken emniyet güçleri ile Çankaya Kaymakamlık yetkilileri insanların kapısına dayanıyor. Bu işlemleri tahsis edenler devletin memurunu zorla tahliye etmeye çalışıyor. Saraçoğlu’nda insanları dava süreçleri tamamlanmadan hızlıca el değiştirme amacıyla tahliye etmek istediklerini görebiliyoruz. Her bir bina için yürütmeyi durdurma kararı var. Mahkeme kararları beklenmiyor. İnsanlar sabah evden çıkıp işlerine gitmeye çekinir haldeler, evlerinden çıktıkları anda her an tahliyeye gelip kapı kırıp tahliye yapabilirler. İşlerinden çıkıp evlerine döndüklerinde evlerini yerinde bulamayabilirler. Kültürel mirasa dün balta ile girdiler ve kapısını kırdılar. Bu şekilde bir zorla tahliye kabul edilemez. Devlet Mahallesi’nde hükümet emri ile devlet memurlarına karşı hükümet memurları insanların özel yaşam alanlarına zorla girerek konut dokunulmazlığını ihlal ederek suç işliyor. Devlet Mahallesi’nde hükümet memurlarını devlet memurlarına karşı işlem gerçekleştiriyor. Kanunsuz emri uygulamakta suçtur. Bu  nedenle, güvenlik görevlileri ve defterdarlık ve kaymakamlık görevlileri ile ilgili suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube avukatları ise şunları ekledi: “Saraçoğlu’nda kapıların kırılarak tahliye yapılmasında tescilli yapılara ciddi bir zarar görmesi söz konusudur. Koruma Kurulu Müdürlüğü dalga geçer gibi bu konuda Maliye Bakanlığı’nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkili olduğunu söylemeye getiriyor ama Koruma Kurulu yetkililerinin tahliye esnasında bulunması gerekiyor, Zira orası sit alanıdır.  Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Koruma Kurulu’nda “Koruma” görev ve sorumluluğunu yerine getirmesini bekliyoruz. Görevini yerine getirmeyen Koruma Kurulu yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

 

Okunma Sayisi : 3831
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.05.2024 - 15:44:35
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları