Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
29 Haziran 2015

Kaçak Saray mücadelesine büyük destek: “Korkmuyoruz, yanındayız”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yürüttüğü AOÇ  ve kaçak saray mücadelesi, kaçak sarayın tehditleriyle bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medyada mimarları hedef haline getirdi. STK’lar, DKÖ’ler  ve meslek örgütleri  bugün destek açıklaması yaptı,”korkmuyoruz,  yanındayız” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a yönelik başlatılan linç girişimini kınamak amaçlı Ankara’daki,  STK’lar, DKÖ’ler  ve meslek örgütleri bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamaya siyasi partilerden CHP, HDP ve Vatan Partisi de destek verdi. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da toplantıya katıldı. Toplantıda ilk sözü alan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan:  “AOÇ mücadelesini 2006 yılından bu yana sürdürüyoruz. 59 tane davamız var. 2012 yılında Kaçak sarayın yapılmaya başlanması ile Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışı ihlali ile  ,Ankara 5.idare mahkemesinin bir çivi bile çakamazsın anlamına gelen yürütmeyi  durdurma kararına  dönemin başbakanı şimdi Cumhurbaşkanının "gücünüz yetiyorsa gelsin yıksınlar" diyerek hukuka meydan okuyan bir yaklaşımla karşılaştık. Maliyetlerini sorduğumuzda, açıklarsak ekonomik krize neden olunur denildi.Maliyetleri ile ilgili dava açtığımızda açıklarsak üçüncü kişiler zarar görür dediler.Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanı olan Atatürk orman Çiftliğinde bu yapının yapılıyor olması ideolojiktir.Cumhuriyetle hesaplaşmanın mekansal karşılığı  haline gelmiştir. Kaçak saray sadece bir bina değil, hukuksuzluğun, Atatürk'ün vasiyetinin ihlalinin,  Cumhuriyet ile hesaplaşmanın, israfın  lüks ve şatafatın simgesidir.  Bize ait olan bir kamusal alanın gasp edilerek nefesimizin kesilmesini kabul etmiyoruz. Bu büyük fotoğrafı sadece masa tartışmasına çekenler, bu işi sulandırmaktadır.59 davamızla, süreç devam ediyor daha da çoğalacak, orada yapılan her şey hukuksuzdur.  Aylık elektrik faturası sadece 1 milyon 150 bin lira olan bir israf yapısından bahsediyoruz.hepimize açıklanan belge oldu. 450 bin metrekarelik bir kapalı inşaat alanı var. Oda sayısının bile bilinmediği bizim ısrarlarımızla 1150 küsur Oda olarak ifade edilen ve hukuka karşı gelerek bir çivi bile çakılmayacak alanda Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yükselen bir binadan bahsediyoruz. Başbakanlık’a yazdığımız bilgi edinme kanununa göre yazılara cevap vermeyen,   Sayıştay raporlarını açıklamayan, denetimden kaçan, Maliye bakanının bile kaç liraya mal olduğunu bilmediği ,şeffaf olmayan, sistemi tıkayan  bir bütünü görmek gerekiyor. Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanına , kamusal alan yapılmış bu alanın her şeyini takip ediyoruz edeceğizde. Bilimi ve tekniği halkımızın hizmetine  sunmaya devam edeceğiz , kimse bize parmak sallayarak, bizi susturmaya çalışamaz" Dedi.

Candan şöyle devam etti: “ Ellerindeki gücü Anayasal bir kuruluşa karşı meslek örgütümüze baskı olarak kullanmalarını kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanlığı  saygınlığını,anayasal çerçeveye  bağlı kalarak ettiği yeminle sağlar.Saygınlık zedelemesini başka yerde aramasınlar.  Sosyal medyada şahsıma ve meslek örgütlerine yönelik hem karalama hem hakaret kampanyası yürüyor. tek noktadan düğmeye basılmış  bu filmi daha önce gördük. Korkmuyoruz, susmuyoruz. 59 davamızın takipçisiyiz. Mücadeleye devam edeceğiz. Mimarlar Odası  olarak TMMOB’a bağlı bir meslek örgütü olarak 60 yıldır gerçekleri söylüyoruz. Söylemeye devam edeceğiz.Tehdit, hakaret ve karalamalarla ilgili suç duyurularında bulunduk. Koruma talep ettik” Şeklinde konuştu.

Her saldırının sorumlusu onlardır

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül : “ Çok tanıdık ve bildik odaklar bugün Türkiye’de sosyal medya ve yazılı ve görsel basında kampanya yürüten aynı merkezler. Bu linç kampanyasının uzantıları hakaret küfür ve tehditleri taşeronları AK trolleri de başta olmak üzere hepsi ile ilgili hukuksal işlemleri başlattık. Yazılı ve görsel basınla ilgili de hukuksal işlemleri başlattık. Bu kampanya saray merkezli yürütülüyor. Çölde bir damla su bulmuşçasına kaybettiği prestiji yeniden tahsis etmek ve bunun karşısında bir düşman yaratmak için TMMOB bağlı odalar ve mimarlar Odası Ankara Şube Başkanımıza bir linç kampanyası başlatmış bulunuyor.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan başta olmak üzere yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın süreç içerisinde karşılaşacakları herhangi bir fili saldırı ve tehditten, sorumlu olan Baş danışman olarak ortalıkta dolaşan Yiğit Bulut başta olmak üzere Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ve bazı görsel ve yazılı medya kuruluşlarıdır. ” Dedi.

İKK sekreteri Özer Akkuş : “ TMMOB ve TMMOB’a bağlı odalar karşı yapılan hakaretlere yönelik şunu söylemek gerekiyor. Her türlü karar kamuya açıktır. TMMOB Kararları internet sitesinde de yer almaktadır, kamunun denetimine de her türlü denetime de açık şeffaf bir örgüttür.Mimarlar Odası Ankara Şubesinin mücadelesinin yanındayız, bu bizim mücadelemiz, her şeyin sorumlusu kaçak saraydır” Dedi

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka ise : “ Neden buradayım ? Ankara Milletvekili olma zorunluluğu ile Ankara’nın akciğerine sahip çıkmak için buradayım Türkiye milletvekili olma zorunluluğu ile Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak için buradayım. İftiralarla siyaseti şekillendirmeye çalışanlara dur demek için buradayım. Meslek Odalarının gördüğü baskıya dur demek için buradayım. Aynı zamanda son günlerde sosyal medya üzerinden bir kadın meslek odası başkanına sırf cinsiyeti üzerinden vurmaya çalışan o karanlık zihniyetli zavallılara yok olun demek için buradayım. AOÇ Atatürk’ün vasiyetidir. Vasiyet diyince bunlar hemen bölünebilir , parçalanabilir bir şey olarak algılıyorlar. Artık çatal bıçak detaydır  sadece, orada AOÇ’de büyük bir kütle vardır. Her şeyin ötesinde Anayasa’yı yok sayan bu ülkenin başında bir zihniyet vardır. Bu zihniyetle mücadele etmek için dayanışma içerisinde olacağız” Dedi.

İdeolojik davranıyoruz, bizim ideolojimiz halkın yararına bir ideolojidir.

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Çetin  Atasoy : “Tezcan Karakuş Candan'ın şahsında Mimarlar Odası’na ciddi bir saldırı var. Niye saldırıyorlar, Mimarlar Odası etkin bir şekilde kent  varlıklarını savunuyor o yüzden saldırıyorlar, asgari ücretin açlık sınırının yarısında olduğu bir ülkede paramıza sahip çıkıyorlar bu yüzden saldırıyorlar. İsrafa karşı çıkıyorlar bu yüzden saldırıyorlar. Bu saldırıları yaparken bizi ideolojik davranmakla suçluyorlar evet biz ideolojik davranıyoruz bizim ideolojimiz halkın yararına bir ideolojidir. Meslek odalarının yanındayız“

İMO Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş : “ TMMOB Odalar , Şubeler ve temsilcilik yönetimlerinin kamuoyu önünde açıkladıkları kolektif vicdanımızın sesidir. Karanlık pencerelerinden bireyleri parmakları ile işaret edenler bu anlayışımızın farkında değiller. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada Mimarla Odası’nın yanındayız” dedi.

Hırsız diyemediler

EMO Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün: “Bizlere uzun zamanlar, yapılan saldırılardan epey bir tecrübe kazandık. Yalan haberleri bize vız gelir. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı’nın yanında olmanın dışında son günlerde yapılan bu sistematik saldırıların gerçek dışı olduğunu söylemeye bile gerek yok. TMMOB’a daha önce örgüt dediler, eşkıya dediler, çapulcu dediler ama Allaha şükür bize hırsız diyemediler.” Şeklinde konuştu.

HDP il yönetisici Mükremin Barut: “ Meslek Odaları ülke yararı ve kamu yararı için çalışırlar. Onu başkan yaptırmayacak barajlara rağmen halklar barajı aşmıştır. AKP nin 7 Haziran’da büyüsü bozulmuştur. Yanınızdayız , başarılı mücadelelerimize sahip çıkmalıyız. Herkes bu kazanımlara daha fazla sahip çıkmalıdır. ” Dedi.

Kaçak sarayın boşaltılarak Çankaya ya taşınmasını destekliyoruz.

Halkevlerinden Dilşat Aktaş: “  Bugün mücadele eden tüm kadınlara yönelik bir saldırıdır bu saldırı. AKP politikaları  işçi düşmanı ve kadın düşmanı politikalarla ilerletildi. Bu politikalar devam ettiriliyor. 7 Haziran’da bu iktidara bir çelme takıldı. 7 Haziran’daki bir toplumsal talebi yükseltmek gerekir.  Mimarlar Odası Ankara Şubesinin yürüttüğü Kaçak saray’ın boşaltılması kampanyasının yaygınlaştırılmasını  öneriyoruz. Mimarlar Odasının yanındayız"

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adına konuşan Mahmut Konak : “ debdebeli bir yaşamın, şifrelerini deşifre eden, mimarlar önemli bir görev bir üstlenmiştir. Sonuna kadar Tezcan Karakuş Candan’ın yanındayız. Bu zihniyet kaybetmeye başlamıştır, hem içerde toplumsal muhalefeti susturmak, hem de dışarıda savaş çığırtkanlığı yapmak boşuna değildir. Mimarlar Odası nezdinde toplumsal muhalefete yargısız infaz yapmak istiyorlar, buna müsade etmeyeceğiz ” Dedi

Emekli  bir paşada toplantıya katılarak destek açıklaması yaptı. Aynı zamanda Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı olan Erdoğan Karakuş: “ Oksijen oranının düşmesi kanser anlamına gelmektedir. Bu7nlar sadece başkanlarına zarar veriyoruz zannediyorlar oysa kendi çocuklarına da zarar veriyorlar.  Doğayı korumazsanız kendi çocuklarınıza da zarar veriyorsunuz. 3. Boğaz köprüsünden bahsediyorlar pekala 3. Boğaz köprüsü başka bir yere yapılabilirdi. Türk Hava Kurumu genel başkanlığı da yaptım, Türk Hava Kurumu demek aynı zamanda doğayı da korumak demektir, konulara oldukça vakıf biri olarak söyleyebilirim ki bu coğrafyada doğayı korumak zordur. AOÇ'yi korumak da zordur. TMMOB’a teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu. 

“O kadar güçlüsün ki”

Mimar Yavuz Önen : “ Mimarlar Odası Ankara Şubesi TMOB geleneksel bir mücadele hattını sürdürüyor. Burada orantısız güç var. Karşı taraf ne yapacağını bilmiyor bu nedenle Mimarlar Odası Ankara Şubesi o kadar güçlüsün ki çok güçlüsün. Kaçak saray artık oturulamaz şekilde sallanmıştır. Bu sallantı raporunu da Mimarlar Odası yazdı” dedi.

"Susmuyoruz Korkmuyoruz, mücadeleye devam"

Meslek örgütlerinin yanı sıra çok sayıda örgüt temsilcilerinin, tüketici hakları derneği, Başkent Dayanışması bileşenleri , KESK,  Mülkiyeliler Birliği, ÇYDD, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi,Sanat Kurumu, Tiyatro Pembe Kurbağa,Tüketici Hakları Derneği, Halkevleri, Çiğdemim Derneği ve  vatandaşların katıldığı Basın toplantısı, TMMOB'nin kent mücadelesinde, 3. köprüde, HES'lerde, Atatürk Orman Çiftliğinde, Kaçak saray'da mücadelemizden bir adım geri atmayacağız, susmayacağız , korkmuyoruz diye sonlandırıldı. 

Okunma Sayisi : 4417
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 16.04.2024 - 16:44:00
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları