Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
27 Nisan 2018

‘Ekolojik İhtilaflar ve kapitalizm’ kitabının imza günü gerçekleştirildi

Mimarlar Odası arka bahçesi OHAL KHK'sı ile üniversiteden ihraç edilen Prof. Dr. Aykut Çoban'ın "Ekolojik İhtilaflar ve Kapitalizm" kitabının  imza günü ve söyleşisi ile açıldı.

Etkinliğe Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Ati Atakan, Muteber Osmanpaşaoğlu,  Ankara Üniversitesi Eski Rektörü Cemal Taluğ, Siyasal Bilgiler Fakültesi Emekli Öğretim Görevlisi Cevat Geray, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakkan ve çok sayıda mimar katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mimarlar Odası Kent İzleme Merkezi etkinliklerimize yeni dönemde de devam ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi arka bahçesini de aynı zamanda kent mücadelesinde hep yanımızda olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu üyemiz  Prof. Dr. Aykut Çoban'ın "Ekolojik İhtilaflar ve Kapitalizm” kitabının imza günü ve söyleşisi ile açıyoruz. Bir imzanın nelere kadir olduğu bir dönemde, hocamızın yazdıklarının ve kitabındaki imzanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim” dedi.

Kitap makaleler derlemesinden oluşuyor

 Prof. Dr. Aykut Çoban ise "Ekolojik İhtilaflar ve Kapitalizm" kitabın çıkış serüvenini şöyle anlattı:

“Kendi makalelerimin derlemesi İngilizce olarak yayınlamıştı. İngilizce okuyamayan öğrencilerimiz açısından da bir sıkıntı vardı. Bunları Türkçeye kazandırmak için genç asistan arkadaşlar ön ayak oldu çeviri işini asistan arkadaşlarımızı yaptı.Bben de yazar olarak üstesinden geçtim. Arkadaşlar çevirileri yaptılar ve biz o sırada KHK ile okuldan atıldık. Sonra ben o metinlerin başına gidemedim böylece süreç uzadı. Genç arkadaşların emeği biraz gecikmeli olarak ortaya çıktı.  İlk başta elektronik bir kitap olarak düşündüm. Ancak arkadaşlarımın önerisi ile kitap olarak basılmasına karar verdik.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın desteğiyle hayatımda ilk defa bir imza günü yapmış oluyorum. İmza günü deyince bu imzamın bedeli geldi aklıma. Bizimle ilgili ceza davaları açılmadı ama İstanbul’daki arkadaşlarım için ceza davaları açıldı. Aynı imzayı ben başka bir metnin altına attığım zaman 1 yıl 3 ay bedeli oldu.  Attığımız imzaların böyle bir cezai bedeli var.  Kolay bir imza olmadığını da belirtmek gerekir.”

Ekolojik sorunlar ancak kapitalizm çerçevesinde anlaşılabilir

Çoban, kitabın içeriğine ilişkin de şu bilgileri verdi:

“Ekoloji sadece bir kirlilik değildir. Kitap böyle bir eksene ve bağlama oturuyor. Dolayısıyla da bu sorunları belirli bir bağlama oturtarak tartışabilir miyiz? Makalelerin ortak noktası bu. Ekolojik sorunlar ancak kapitalizm çerçevesinde anlaşılabilir. Kapitalizm dediğimizde kapitalist birtakım yapılar ve sınıf ilişkileri olmaksızın anlaşılamaz. O yapılar ile sınıf ilişkileri ile ilişkiye girmiş birtakım aktörlerin çatışmaları ve itilafları ve aralarındaki çelişkilere bakılmadan anlaşılamaz.  Ekolojik sorunları kapitalizmin bağlamına yerleştirirken aslında belirli bir kitap çerçevesine oturtmadığı halde belirli metodolojiye sahip olduklarını, onları da bir araya getirmeyi sağlayanın da bu olduğunu fark ettim. Kapitalizmin bazı ikiliklerle savaşan bir yanı da var. Kitap ekolojik sorunları kapitalist bağlama yerleştirirken genellikle karşımıza çıkan bazı ikiliklerle teorik olarak tartışmaya giriyor. Bu ikiliklerden uluslararası ve ulusal dinamikler bunlar arasında genellikle bir çatışma olacağı varsayımı ortaya çıkıyor. Ama bunları bir araya getiren ortak noktalar olabilir ya da kamusal ve özel alan ayrılığı, devletin egemenlik haklarıyla özel mülkiyet hakkı arasında böyle bir ikilik kurulabilir. Biyolojik çeşitliliği devletin egemenlik haklarıyla mı daha iyi koruyoruz yoksa özel mülkiyet haklarıyla mı koruruz diye bir tartışma ve devletle sermaye arasındaki ilişkiler, ekonomiyle siyaset arasında böyle bir ikilik öngören yaklaşımlar var. Kapitalizm ekolojik sorunları ortaya çıkarmıyor. Kitapta aynı zamanda ortaya çıkış ilişkileri, şirket devlet iktidar sivil toplum kuruluşları, ekolojik mücadele veren köylüler topluluklar ve yerel topluluklar arasındaki çatışmaları görebiliyoruz “

Daha sonra katılımcıların sorunları yanıtlayan Çoban, söyleşinin ardından kitaplarını imzaladı  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Basın Birimi

Okunma Sayisi : 2231
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.01.2022 - 17:18:25
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları