Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
31 Mayıs 2016

Ankara bisiklet ve yaya kenti olmaktan çok uzak

Mimar- Ulaşım Uzmanı Erhan Öncü,   Ankara’nın bisiklet ve yaya kenti olmaktan çok uzak olduğunu belirterek, “Bisikletli Ulaşım Planlaması yoksa ulaşım planlanamamış demektir. Başkentte yerel yönetimler adeta yaya işkence noktaları geliştirmiş durumda. Yayaların can güvenliği tehlikeye atılıyor. Ankara’da bisiklet kayboluyor. Otomobiller artıyor, bisiklet kullanımı daha riskli hale geliyor. Yaya, bisiklet , toplu taşımı birleştirmek zorundayız ” dedi

Başkentte bisikletliler ve yayalar önemsenmiyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi sunumlara devam ediyor. Mimar- Ulaşım Uzmanı Erhan Öncü’nün “ Ankara’da Ulaşım:  Yaya ve Bisiklet Olanakları” sunumunda Ankara ulaşımında bisiklet ve yaya kullanımının rolü, yerel yönetimlerin bu konuda izlediği politikalar ve yaşanan sorunlar masaya yatırıldı.

Sunumun açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Gökhan Yıldırım, “Mimarlar Odası Kent İzleme Merkezi kapsamında Ankara’nın Genel Ulaşım Planı düzenlenirken bisikletlerin ve yayaların hiçbir şekilde öneme alınmadığı bir süreç izlendiğini görüyoruz. Biz bu süreci KİM’deki Ulaşım Komisyonu’nda değerlendirerek birlikte böyle bir etkinlik yapmayı öngördük. Bugün Ankara’da ulaşım ve bisiklet ve yaya olanaklarını masaya yatıracağız” dedi.

Ankara’da bisiklet kayboluyor

Mimar ve Ulaşım Uzmanı Erhan Öncü, “ Bisikletli Ulaşım Planlaması yoksa ulaşım planlanamamış demektir. Ankara hem yaya kenti olmaktan hem de bisiklet kenti olmaktan çok uzağa gidiyor. Ankara şehir içi yolları ve katlı kavşaklarıyla her gün biraz daha zor bu koşulları yaratıyor” dedi.

Öncü, Ankara ulaşımına dair geçmişten günümüze binlerce fotoğraf incelediğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Binlerce Ankara fotoğrafı inceledim üç dört bisikletli buldum. Ankara’nın bir bisiklet tarihi yok. Bisikletin asıl makus talihini göçler ve kentin gelişmesi ortaya koyuyor. Çünkü göçler dağlara ve tepelere doğru geliştikçe plansız yasal olmayan imara açılmayla insanları zor bir topoğrafyaya itiyor. Bisikleti kullanan insanlar dar gelirliler asıl onların işlerine bisikletle gitmesi gerekiyor ama şu gördüğünüz topoğrafyada şuradaki tepelerden dolayı bisiklet kullanma şansları yok ve oraları dolmuşlar işgal ediyor. Dolmuşlar zaten yola geldiğinde bir omuz atıp var olan bisikletleri de biraz daha sıkıştırıyor.  Ankara’da bisiklet kayboluyor. Otomobiller artıyor, bisiklet kullanımı daha riskli hale geliyor. Günümüze geldiğimizde bambaşka bir anlayışla en çok yayanını korunması gereken yerlerde içinde bir tek timsahı olmayan havuzlar ve engeller ortaya çıkıyor, yayalar artık buradan geçmeye çalışıyor. Bisikletlere zaten yer yok.”

Yaya işkence noktası geliştirildi

Yaya ulaşımında Başkent’te adeta yayalarla dalga geçildiğini vurgulayan Öncü, yerel yönetimin yayaların can güvenliğini tehlike atacak politikalar izlediğini belirtti.

Öncü, şunları kaydetti:

“İstasyon meydanında yayalar karşıdan karşıya kavşağın altından saatte 90 km hızla gelen minübüslerin önünden geçiyorlar. Siz buradan gidin diyoruz. Üstgeçitler yayayla dalga geçmek ve eziyetten başka bir şey değil.  ‘Bu aslında sen alttan gideceksin biliyorum ölürsen suç bende olmasın diye buraya üst geçit yaptım’ demekten başka bir şey değildir. Üstelik şu andaki yasalara aykırı.  Hiçbir Ankaralı savcılığa dilekçe vermiyor,  burada yasal olmayan insan sağlığına aykırı projeler yapılıyor.  30 cm’lik kaldırımda yaşamaya çalışıyoruz. Katlı kavşaklar otomobil ve taşıtlar için yapılıyor yayalara yer kalmıyor yaya işkence noktası geliştirildi. Karşıdan karşıya geçemiyorsunuz.”

Yayaların can güvenliği tehlikeye atılıyor

Öncü, “Benim tek hayalim belediye başkanlarının ayaklarının altında raptiye koyup, ‘Makam arabasına binmeyeceksin, Ankara’da böyle gezeceksin’ diyeceksin.  Nereden karşıya geçecekler göreceğiz, kendi yaptıkları yollarda onlara cehennem azabı yaşatmak en büyük hayalim” dedi.

Öncü, Kızılay’da yayaların can güvenliğini tehlikeye atacak pek çok uygulama olduğunu belirterek, “Nasıl taşıtlara yol veriyorsan yayalara da yol vereceksin. Diğer ülkelerde trafik sinyal zamanını ayarlarken bile yaya önceliği düşünülüyor.  Kızılay’da bu kadar önce yol daraltılıyor geçişleri süreleri taşıtlara ayarlayıp, koştura koştura gitmeleri sağlanıyor. Hatta büyük bir çabalarla Kızılay’daki hemzemin yaya geçitleri kapatılıp ‘metro altgeçitinden geçsin’ deniyor. İnsanlar adeta taşıtların önüne atılıyor.  Yaya geçitleri kapatılıyor ondan sonra yaptıkları hatanın farkına varıp geri döndürüyorlar” diye konuştu.

Ciddi planlama ve bütünlükçü yaklaşım gerekiyor

Ankara’yı bisiklet ve yaya odaklı kent yapmak için yapılması gerekenleri ve politikaları sıralayan Öncü, şunları kaydetti:

“ Bisiklet ve yaya ciddi planlama ve bütünlükçü bir yaklaşım gerekiyor.  Sosyal ve ekonomik soyutları her yönüyle değerlendirerek, altyapıyı ona göre oluşturulmalı. Biz pozitif çıkar ve beklenti boyutuyla projelerimizi yaratıyoruz.Bisikletli Ulaşım Planlaması yoksa ulaşım planlanamamış demektir. Yönetim yaklaşımları değiştirilmeli. Metro erişimi, semt içi hız düşürme, şerit daraltma otopark şeritlerini dönüştürme, bisiklet parkları oluşturarak kesintisiz şebeke yaratılmalı.  Bisiklet konusunda bilinçli ve amaçlar konusunda dürüst  olmak gerekiyor unda dürüst olmak gerekiyor.  Londra gibi trafiği yoğun bir yerde bu yapılabiliyorsa Ankara’nın semtlerinde de hayli hayli yapılabilir. Çünkü olmazı değil makulu istiyoruz. Yaya bisiklet toplu taşım bunu birleştirmek zorundayız  üçü yeter  ötesine gerek yok.”

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

 

Okunma Sayisi : 4517
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları