Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

30 12 2004 HÜRRİYET
ULUS’A ANKARA EVİ

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Hürriyet Ankara'ya yaptığı özel açıklamada, ihale sürecinde aksaklık olmazsa, 'Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesini' bir yıl içinde biteceğini açıkladı.

Mimari projenin bir sürpriz olduğunu belirten Gökçek, 'Projeye baktığınızda, tam olarak Ankara'yı göreceksiniz' dedi.

Edinilen bilgiye göre Büyükşehir Belediyesi Ulus'a, işyerleri, alışveriş merkezleri, otopark gibi komplekslerden oluşan dev bir işhanı niteliğinde bir Ankara Evi inşa ettirmeyi planlıyor. Gökçek, projenin Ulus'un tarihi görüntüsünü bozacağı eleştirilerine de katılmadığını belirterek, 'Ulus'un tarihi görüntüsünü de kesinlikle bozmayacak. Tam tersine tam tarihi hava verecek' dedi.

Tarihi dokuyu bozmayacağız.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, projenin Ulus’un tarihi dokusunu bozacağı eleştirilerine katılmadığını belirterek, “Ulus’un tarihi dokusunda kesinlikle bozulma olmayacak. Tam tersine tarihi hava verecek” dedi.

Gökçek'in açıklamalarına göre, Büyükşehir Belediyesi'nin planladığı projede devasa boyutlarda bir işhanı yaratmak amaçlanmış.

İşhanı öyle dev boyutta olacak ki, Başkan Gökçek projede kapalı alanı oluşturmak için yıkılacak yapılan şöyle saydı:

'Hal binası, bizim taş bina, Anafartalar Caddesi ile Hal'in arasında kalan birkaç çarşı, artı Modern Çarşı yıkılacak. Bunların tamamı tek vücut bir işhanı olacak.'

Projenin yapım aşamasında yeni çıkartılan İhale Kanunu yüzünden çalışmaların sürekli aksadığını da söylemekten kaçınmayan Gökçek, 'Projelerde beni sıkıştıran tek husus ihale süreci' dedi. İhale kanunu eleştirdikçe yanlış anlaşıldığını ifade eden Gökçek şunları söyledi:

İHALE YASASI ENGELLEYİCİ

“Bazıları bana eleştirilerimden dolayı “İhaleden kaçıyor” diyor. Örnek vereceğim; rekreasyon alanı yapacağız Esenboğa’da ne kadar beton gideceğini istediğin kadar hesapla, tam hesabı yapmak mümkün değil. Aynı bölümde dedin ki 45 bin ağaç dikeceğim. Sonradan 10 bin tane daha gerek olduğu ortaya çıktı. Ama yapamazsın, yeniden ihaleye çıkman lazım. Mesela kenara bir oyuncak grubu koymaya kalktın, projede olmadığı için yapamazsın. Yeniden ihaleye çıkıp, yeniden ihale sürecini bekleyeceksin.

Yeni kanun bizim elimizi kolumuzu bağladı, perişan etti. Bir başka sakatlık da ne biliyormusunuz. Şimdi ben senin sanatına güveniyorum. Mimar olarak sana çizdireceğim projeyi, ihale kanununa göre sana çizdiremiyorum. Kim gelirse o alıyor, olur mu böyle birşey ya! Sen 30 yıllık mimarsın, o yeni mimar. Onun yaptığı 30 tane eser var, daha senin ki ne! Bu  sorun nasıl aşılacak bilmiyorum”

Okunma Sayisi : 6853
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 14.01.2021 - 14:29:31
Şu an 48 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları