Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

 

Tarih    : 19.03.2004

Sayı     : 07 / 433

 

Basına ve Kamuoyuna,

Son günlerde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Melih Gökçek meslek odaları, özellikle de TMMOB Mimarlar Odası ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunmakta ve odamızı “üstüne vazife olmamasına” rağmen siyaset yapmakla, mimarlıkla ile ilgili (mesleki) çalışma yapmamakla suçlamakta ve Mimarlar Odası ile iletişimi, ortak çalışmayı reddetmesini bu sebebe bağlamaktadır. 18.03.2004 tarihinde ATV’de yayınlanan Siyaset Meydanı Programı’nda da aynı tutumu sürdürdüğünü görmemiz, bu konuda oda olarak bir açıklama yapmamız gereğini ortaya çıkartmıştır. 

TMMOB Mimarlar Odası 6235 sayılı TMMOB kanunu ile kurulmuş “kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur”. Bu tanım gereği Mimarlar Odası’nın toplum, mimarlık ve kent ile ilgili ortaya atılan proje, program ve politikalarda kamu yararını gözetme sorumluluğu vardır.

Bu sorumluluk gereği odamızca yürütülen toplumsal ve mesleki çalışmalarda ilişkiye geçtiğimiz ortak çalışma isteğimizi belirttiğimiz kurumlardan birisi de Ankara Büyükşehir Belediyesi’dir. Ancak iletişim, ortak çalışma, bilgi ve belge talebi içeren çağrılarımız ya yanıtsız kalmıştır ya da yakışıksız bir biçimde yanıtlanmıştır.

Örneğin;

-          Uluslararası Mimarlar Birliği(UIA) tarafından 100 ülkenin mimarlarının ve mimarlık öğrencilerinin katılımı ile düzenlenen “Yaşasın Kentler” yarışması konusunda destek ve ortak çalışma talebimiz Sn. İ. Melih Gökçek tarafından reddedildi.

-          Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara Üniversitesi, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü ve çocuklara kentlilik bilincinin, kent ve mimarlık kültürünün kazandırılmasının hedeflendiği “1000 Mimar 1000 Okulda” projesi ile ilgili ortak çalışma isteğimize cevap dahi alamadık.

-          TBMM bahçesine yapılması düşünülen metro istasyonu projesi ile ilgili bilgi talebimiz yakışıksız bir şekilde reddedildi.

-          Ankara içerisinde 22 ayrı noktaya yapılması düşünülen katlı kavşak, alt ve üst geçitler ile ilgili sağlıklı değerlendirme yapabilmek ve kentlileri bilgilendirebilmek için, etüt, ön-proje ve projelerini istediğimiz yazımız alaycı bir üslup ile yanıtlandı.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Buradan anlaşılması gereken şudur: Kamu yararının esas olduğu durumlar için Mimarlar Odası Ankara Şubesi konuya kişisel değil kurumsal bakmaktadır. Bu kurumsal ve mesleki sorumluluğumuzun gereğidir. Bizce Ankara Büyükşehir Belediyesi sayın İ. Melih Gökçek’in şahsının çok ötesinde başkentin yerel idaresi olması dolayısıyla tüm etkinliklerimizin doğal ortağı durumundadır. Kurumsal ciddiyet tüm karşıtlık ve anlaşmazlıklara rağmen bunu gerektirir.     

Ayrıca, başta Sn. İ.Melih Gökçek olmak üzere Ankara’yı yönetmeye talip olanlar bilmelidir ki; Mimarlar Odası kuruluş kanununun ve mimarlık mesleğinin tanımının verdiği sorumluluklar ile hareket etmeye devam edecek, denetim ve kamu yararını gözetme ilkesinden hiçbir zaman vazgeçmeyecektir. Bu çerçevede şimdiye kadar olduğu gibi kente karşı işlenen hiçbir suça sessiz kalınmayacaktır. Bunu salt “siyasi” bir yaklaşım olarak tanımlamak anlamsızdır. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortak projelere imza atabileceği gibi aynı anda başka bir konu ile ilgili olarak denetim ve kamu yararını gözetme ilkesi gereği karşı karşıya da gelebilir. Bu durumların birisinin varlığı diğerini ortadan kaldırmamalıdır. Eğer Sayın İ.Melih Gökçek’in Odamızdan beklentisi ona tabi olmamız ve her konuda onunla aynı fikirde olmamız ise bunun hiçbir zaman hiçbir durumda olmayacağını bilmesini isteriz.TMMOB Mimarlar Odası hiçbir siyasi partinin ya da oluşumun peşinen yanında ya da karşısında değildir; olamaz. Kurumsal ve mesleki sorumlulukları gereği Cumhuriyetin temel ilkelerini kabul eden her anlayışa aynı mesafede; kamuoyunun yanındadır.

Saygılarımızla,

H. Ali ULUSOY

Başkan

 

 

 

 

Okunma Sayisi : 11704
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 05.03.2021 - 17:12:00
Şu an 54 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları