Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

1 – 7 ARALIK 2004  BSB
BÜYÜKŞEHİR ANKARA BELEDİYESİ HAFTALIK BÜLTENİ

ULUS AYAĞA KALKACAK

  1. KALE PROJESİ
  2. HACIBAYRAM PROJESİ
  3. ULUS ÇARŞI PROJESİ

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Ankara Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Avni Kavlak'a Ulus'ta uygulanacak dev projeleri anlattı.

 

Ankara'nın tarihi merkezi olan ve eski   Ankara   diye   adlandırılan Ulus'a    modern    bir    görünüm kazandırarak ticari hayatı canlandırmak  istediklerini belirten Melih Gökçek, projenin hayata geçirilmesi ile Ulus'un tari­hi kimliğine kavuşarak ayağa kaldırıla­cağını söyledi.

 

Kentsel  Dönüşüm  Projeleri  içinde l "Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi"nin ayrı bir önemi olduğunu belirten Melih Gökçek, proje ile Ulus'un tarihi kent dokusunun muhafaza edilerek yeniden  yapılandırılacağını belirtti.

 

Projenin üç ayağı olduğunu kaydeden  Başkan  Gökçek,  "Birincisi  Kale Projesi,   diğeri   Hacıbayram   Projesi, diğer    üçüncüsü    de    belediyemizin Anafartalar Caddesi'ndeki taş  binası, Perakende Hali ve Modern Çarşı alanını kapsayacak Ulus Çarşı Projesi. Bu pro­jelere önümüzdeki yıl içinde başlaya­cağız" dedi.

Gökçek, belediyenin Ulus binasını, Modern Çarşı'yı, Perakende Hali'yle Ana-fartalar Çarşısı arasında kalan bütün çarşıları kapsayan proje ile bu çarşı­ların yıkılıp yerine modern bir Ulus Çar­şısı yapılacağını söyledi. Melih Gökçek, çarşının alt katında hal ve otoparklar, üst iki katının çarşı, en üst katın ise bü­ro veya otel yapılmasını planladıklarını bildirdi. Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi'nin Kültür Bakanlığı ile beraber ya­pılacağını ifade eden Gökçek, burada yapılacak en önemli işin Anadolu Me­deniyetleri Müzesi'nin büyütülmesi ol­duğunu, müzede şu anda 6 bin eser sergilendiğini, 180 bin eserin depolarda saklandığını belirterek, "Bunu büyüt­memiz lazım. Büyüttüğümüzde dünya­nın en büyük müzelerinden birisi haline gelecek" diye konuştu.

Kale ve Hacıbayram çevresindeki düzenlemelerde tarihi dokunun muha­faza edileceğini bildiren Başkan Gök­çek, "Mevcut olan binalar aynen koru­nuyor, aynı dokuya benzer çağdaş de­meyelim, aynı dokuyu yaşatan, eski An­kara'yı yaşatacak olan binalar yapıla­cak. Hanlar, hamamlar yapılıp onların içerisinde teşhir yapılacak. O tarzda düzenlenecek" şeklinde konuştu.

Proje gerçekleştiğinde Ulus Çarşısın­da gayrimenkulların değer kazanaca­ğını ifade eden Başkan Gökçek, "Metro inşaatı sırasında açılacak dükkanların çok değerli olacağını önceden söyle­miştim. Ve dediklerim gerçekleşti. Ya­rın Ulus Çarşısı yapılsın, ticaret baş­lasın, buradaki dükkanların da ne kadar değerli olacağını göreceksiniz" dedi. Gökçek, 3 yıl içinde Ulus'un değişece­ğini ve ticaretin canlanmasıyla burası­nın tekrar önemli bir merkez haline ge­leceğini söyledi.

Okunma Sayisi : 7363
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.01.2021 - 16:05:27
Şu an 51 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları