Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
25 Aralık 2017

İlhan Koman heykeli bronz olarak tekrar döküldü

Yeniden yapılan Koman heykeli izin verilirse yerine konulacak 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi başlattığı kampanya sonucu Seğmenler Parkı’nda çalınan İlhan Koman heykelinin bronz olarak tekrar dökümü yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, heykelin Büyükşehir Belediyesi’nin izin vermesi durumunda eski yerine konulacağını, aksi halde ise ilçe belediyelerine başvurulacağını bildirdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  İlçe belediyelerinin de izin vermemesi durumunda ise heykelin sanattan anlayan bir yönetici gelene kadar da Picasso’nun Guernica’sı gibi sürgünde kalacağını söyledi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Seğmenler Parkı'ndan çalınan, başlatılan kampanyayla bronz olarak dökülen İlhan Koman Heykeli’ne ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, 42. Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi’nden Erdal Duman katıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, heykelin çalınmasını ve sonrasında yaşanan süreci şöyle anlattı. “Bizden ülkemiz ve Başkent’imizden çok fazla şey alındı. Kentimiz ve ülkemiz oldukça fazla tahribat yaşadı. Bu tahribatlardan birisi de geçtiğimiz Mayıs ayında Seğmenler Parkı’nda bulunan İlhan Koman heykelinin çalınmasıydı. Bronz döküm bir heykeldi çok ağırdı nasıl çalındı bilemiyoruz. Biz o süreçte bunu kamuoyunun gündemine taşıdık ve Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunduk. Çünkü orası Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeydi ve orada bir güvenlik vardı orada yaşayan insanlar parktaki heykelin kaybolduğunu görünce güvenliğe soruyorlar. Güvenlikçiler de ‘Büyükşehir’in görevlileri tarafından bakıma alındı” diyor. Bunların hepsi Büyükşehir Belediyesi tarafından inkar edildi ve İlhan Koman heykeli bir anda kayboldu. Suç duyularımız, başvurularımız, Başkent Dayanışması ile birlikte yaptığımız bütün eylemliliklerin sonucunda İlhan Koman heykeli bulunamadı. Minareyi çalan kılıfına uydurmuştu.  Başkent Dayanışması Seğmenler Parkı’nda bir forum gerçekleştirmişti. O forum sürecinde aslında tahrip edilen, eksiltilenlere  dair yeni bir onarım yeni bir bakış açısıyla yeniden yaralarını sarmak üzere bir fikir ortaya çıktı.”

Bağışçılar arasında çocuklar da var

Galeri Nev ve heykelin kaidesini tasarlayan mimar Ali Artun’un girişimleri ile İlhan Koman heykelinin  kalıplarının İtalya’dan getirildiğini anımsatan Candan, şunları söyledi:

“Heykelin yeniden dökümünün sağlanması için  Galeri Nev, Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi  ve Mimarlar Odası Ankara şubesi olarak harekete geçtik. Sanatçılar yen,iden döküm için  30 bin liraya ihtiyacımız olduğunu ilettiler. Bağışlar Mimarlar Odası Ankara Şubesi hesabında toplandı. İnsanlar bağış yaptılar. İhtiyaç olan para toplandı ve heykelin yeniden dökümü yapıldı. 86 bağışçımız toplamda 35  bin 151 lira bağış yatırdı. 30 bin lirası heykelin bronz dökümü için harcandı. 5 bin 151 lirası her bir bağışçı için plaket yapılması ve heykelin hikayesinin yazılacağı plaket için harcanacak. 86 bağışçımız arasında sanatçılar, mimarlar, firmalar var. Ankara’nın yeniden onarılmasın da ve sanatın kentin hayatına yeniden işlemesinde bu 86 kişinin  katkısı çok önemli. Bu nedenle bu isimlerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bağışçılar arasında  4 çocuk var. Koman heykelinin kaidesi Seğmenler Parkı’nda ve yerine konulması için Büyükşehir Belediyesi’nin izin vermesi gerekiyor.”

Mustafa Tuna’nın sanatla sınavı

Candan, bu kapsamda geçtiğimiz Pazartesi Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’dan randevu istediklerini belirterek, “Hem Gökçek dönemi hasar tespitini konuşmak, kente dair gelişmeleri ifade etmek üzere hem de aslında bu heykelin yerine konulması için randevu bekliyorduk. Henüz bu gerçekleşmediği için zaman da çok sınırlı olduğu için geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nı aradık ve bu talebimizi sözlü olarak ilettik. Yazılı olarak iletmemizi istediler, yazılı olarak ta bugün ilettik. Onlardan gelecek cevabı bekliyoruz bu heykelin gerçek yerinin, ilk koyulduğu yer olduğunu düşünüyoruz. İzin verilirse oraya koyacağız. Melih Gökçek’in ilk göreve geldiğinde sanatın içine tükürmüştü. İlhan koman Heykeli’nin Seğmenler Parkı’na koyulması süreci şimdi Mustafa Tuna’nın önünde. Pazar günü heykelin seğmenlerde  açılışını yapacağız. Çünkü bu heykel 31 Aralık 1992 tarihinde, Ankara halkına yılbaşı armağanı olarak  hediye edildi.31 Aralık’ta saat 12’de seğmenler Parkı’nda  bu töreni gerçekleştirmek istiyoruz. Bu tören’de 31 Aralık 1992 yılında heykelin kentlilerle buluşmasında büyük emeği olan Ali Artun, Timur Erkman ve Murat Karayalçınla birlikte olmaktan da mutluluk duyacağız. “

Talebimiz kabul edilmezse sürgünde kalacak

Talepleri kabul edilmezse ilçe belediyeleri ile de bu konuda görüşmeler yapacaklarını bildiren Candan, “İlçe belediyeleri de bu anlamda bize yer göstermezlerse, heykel  Picasso’nun Guernica’sı gibi bu kente sanattan anlayan bir yönetici gelene kadar da Mimarlar Odası’nın bahçesinde sürgünde kalacak. Başkentin yeniden inşası yeniden onarımı ve bizden eksilttiklerinin yerine konulmasında bunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Herkesin bir kuruşunu bile ziyan etmek istemediği bir dönemde 86 bağışçının ve çocukların okul harçlıklarının buraya bağışlanmış olmasının çok önemli bir anlamı var. Heykellere saldırının olduğu bakımlarının yapılmadığı ortamda bu büyük bir umuttur. Bağışçılarımıza çok teşekkür ederiz ” dedi.

İyi ki Mimarlar Odası var

42. Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ise şöyle konuştu:

“Kültür sanat mekanlarından yoksun bir Başkent’te yaşıyoruz. Sanatın içine tüküren bir belediye başkanımız vardı. Mimarlar Odası büyük bir olanak sağlayarak oradan çalınan bir sanat eserine sahip çıkmaya çalışıyor. Aklı başında olan yerel yöneticiler çok şanslı, Mimarlar Odası her şeyi yapmış sadece olanak sağlanacak ve yerine konacak. Ancak randevu bile vermiyorlar. Burada sorumlu yöneticilere ihtiyaç var. Çok basitçe bu işi örgütleyebilirler. Mimarlar Odası’nın çabasını kutluyorum. O parkta çok iz bırakan bir heykel. İyi ki Mimarlar Odası var.”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu da “Bu son 6 ay içinde kentlinin bir heykele sahip çıkma sürecini yaşadık. Bu nedenle çok mutluyum. Umarım bundan sonra layık olduğu ya da uzun süre var olacağı bir yerde konumlanır. Güzel bir sonuca ulaştığımızı düşünüyorum” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi’nden Erdal Duman ise : Geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren bunu için çok yoğun mücadele verdiklerini vurgulayarak, “Süreç bu heykel üzerinden ne yapabiliriz? üzerine kafa yorduk. İlhan Koman çok değerli bir sanatçı ve bu heykeli çok değerli eserlerinden bir tanesi. Akdeniz Heykeli de aynı sanatçıya ait. İstanbul’da Yapıkredi Kültür Sanat Vakfı’nın bünyesinde İstiklal Caddesi’ne konuldu.

91 yılında bir çok heykelinde kaybolduğuna ve yıkıldığına dikkat çekerek, “Biz bu heykeli geri getirdiğimizde kaybettiğimiz tüm heykelleri kazanmışız gibi olacak. Bu ifade özgürlüğümüzü tekrar kazanma mücadelenin kendisidir. Bu heykel alçı modeli İtalya’dan gelmişti. İtalya’da yapıldığı sürecin aynısı izlendi tekrar silikon kalıba alındı ve oradan bronz olarak üretildi. Aynı şekilde de yerine konulacak” diye konuştu.

 Bağışçı listesi

İlhan Koman Heykeli bağışçıları şu isimlerden oluşuyor:

“Mustafa Kemal Yurttaş, Tezcan Karakuş Candan, Aytek İtez, Ali Artun, Lale Sevinç Ataman, Gülen Saran, Tevfik Terzi, Murat Başman, Hazeli Akgöl, Osman Suat Özçelebi, Elif Özçelebi Ferah, Mehmet Melih Güneş, Zeynep Önen Özveren, Kalbiye Yalaz, Bahar Yeşim Şengil, Gülfer Erdoğan Arıkoğlu, Serpil Güçlü, Seyit Ali Aydın, Gürbüz Efendi, Nevin Apaydın, Güven Arif Sargın, Erkal Saran, Bilal Yakut, Erdal Duman, Seval Şener, Funda Susamoğlu, Şinasi Tek, Aysel Alver, Umut İnanç Taşkıran, Sema Çavdar, Mehmet Ali Uysal, Beril Or, Rana Kuseyri Musabaşoğlu, Emrah Çiftçi, Tuğba Arslan Konak, Defne Anter, Ertan Sinemis, Şule Günsür, Mustafa Evliyagil, Esra Arıkan, Yasemin Apaydın, Sema Türkili, Pelin Okvuran, Nazan Gezer, Erimtan Müzesi, Selim Erkal (5 yaş), Ebru Tandoğdu, Turna Döne Otyam, Yeşim Özkoç, Zeynep Kayan, Murat Karayalçın, Ayşegül Azergün, Ayşen Savaş Sargın, Faruk Sade Sanat Fonu, Işıtman Ödül, Feridun Demirel, Ali Candan(12 yaş), Fatma İştar İşler Yıldırım, Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Nazlı Doğa Erdoğan(12 yaş), Ebru Özdemir Kışlalı, Batuhan Özdem, Kenan Doğanbek, Yusuf Civan Beysülen(4 yaşında), Akfen Holding, Haldun Ahmet İyidil, Tuvana Ay, Cihan Barut, Tonguç Akış, Target Dış Ticaret, Hazal Ünsal, Ali Atakan, Ezgi Yazıcı, Namık Kemal Kaya, Muteber Osmanpaşaoğlu, Yücel Tileylioğlu, Mustafa Özçelik, Ali Hakkan, Mehtap Baydu, Kıymet Giray, Eda Velibaşoğlu, Seyhun Topuz, Ünal Kara, Songül Üzgün, Redife Türeci Kolçak, Nihal Evirgen, Ezgi Özpamir Eskiünürlü.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4685
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları