Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
22 Şubat 2017

Ankapark değil, “israf park”

Ankapark Başkent’in bütçesini kurutuyor

Gökçek’in kişisel zevki Ankapark 1,5 milyar   

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankapark’ın ihalelerinin sözleşme bedelinin 1,5 milyar olduğunu, kesin ihale bedellerinin ise 3 milyarı bulacağını açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in kişisel zevkim dediği Ankapark’ın, israf park olduğunu belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek’in Başkent’in halkın vergileriyle oluşan bütçesini kurutmasına tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında Ankapark’ın temasını israf olarak belirledi.

Toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya, Mimarlar Odası Ankara Şubesi 42. Dönem Başkanı ve Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyesi Ali Hakkan katıldı.

Hayvanlar nerede açıklanmalı

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Atatürk’ün şartlı bağışı ile halka emanet edilen  Atatürk Orman Çiftliği’ndeki mutlak tarım arazisine yapılan Ankapark’ın, oradaki bütün yeşil dokuyu kuruttuğuna dikkat çekti.

Candan, “AOÇ alanının şu anki hukuksuzluğun korunduğunu görüyoruz. Burası hayvanat bahçesine çocuklarımızı götürdüğümüz, yeşil potansiyeli ile nefes aldığımız bir alandı. 2013 yılından sonra Ankapark’ın bu ülkenin değerlerini, yeşilini, bu ülkenin vasiyetini ve şartlı bağışla ülkenin kurucusunun emanetinin nasıl kurutulduğunu gördük. Ankapark kurutuyor, Gökçek de bu kurutma operasyonunun başkanı olarak sürece devam ediyor. Ağaçlar kurutuldu. Hayvanlar kurutuldu. Kentin bütçesi kurutuldu. O yeşil alanın yerine bir metal oyuncak tarlası ortaya çıkıyor. Bütün ağaçlar kesildi ve yeşil alan kalmadı. Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanların nerede olduğu belli değil. Bu hayvanlar nerede, kamuoyuna açıklanmalı. Bunun maddi karşılığı yok. Bu hayvanların yerine yapay dinozorlar, Çocukluğunu yaşamayan bir anlayışın temsilcisi olarak robotlar getirdi. Ankara’nın sorunlarını çözmekle yükümlü olan belediye başkanı ise ‘kişisel  zevki’ ve beklentileri  ile AOÇ arazisini metal yığını haline getirdi” diye konuştu.

 Kesin hesap bedeli 3 milyarı bulacaktır

 Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"2013 yılından 2017 yılına kadar Ankaparak ile ilgili 29 ihale yapıldı. 2013 yılında 7, 2014 yılında 4, 2015 yılında 6, 2016 yılında 12 ihale yapılmış, 2017 yılında da bir ihale yapılmak üzere. Ankapark ile ilgili açık oyun grubu ihalesi yapılacak. Kapsam dışı, istisnai ve örtülü ihaleler de olabilir, Bunları maalesef göremiyoruz. Bu 29 ihalenin de dolar karşılığı 435 milyon 931 bin 549 dolar. Yaklaşık 500 milyon dolarlık Ankapark’ta metal ve oyuncak yığını ile karşı karşıyayız. Yasa dışı olarak yapıyorsunuz. Ankapark’la ilgili bizim ve meslek odalarının bir dolu davası devam ederken, yaklaşık 500 milyon dolarlık bütçeyi çöpe atmış olacağız. Belediye başkanının kişisel zevki sefası için. İhalelerde oyuncak alımından Çin’den getirilen plastik dinozorlara safari parka kadar birçok kalemi var. Ortaya çıkarttığımız maliyet 500 milyon dolarlık maliyetin bugünkü dolar kuru karşılığı 1 milyar 271 milyon 90 bin 92 lira harcanmış durumda. Kesin hesap bedeli ile bu tutar 3 milyarı bulacaktır. İçler acısı bir durum. Yani 3 milyarlık Ankapark’taki hukuksuz bir harcama ile karşı karşıyayız. Büyükşehir belediyesinin 2017 bütçesi  5 milyar 902 milyon lira, Sözleşme bedellerine baktığımızda Ankapark bütçenin dörtte birine denk düşüyor. Bu Ankara için çok büyük vicdansızlık ve israf.”

Umarım bir kaza yaşanmaz

Candan, “AOÇ arazilerinde ticaret yapılamayacak şerhi var. 10 yıllığına verilmiş bu alanda herhangi bir ticari yapı yapılamayacağı ifade edilmişken, ticari bir işletme ile karşı karşıya kaldık. Buna ilişkin suç duyurusunda bulunmuş, AOÇ’yi iade et demiştik. Bununla ilgili yargı süreci başlamadı. İçişleri bakanlığı soruşturma izin vermiyor. Gökçek bakanlıklar tarafından korunuyor” dedi.

Candan, “Arazide ticari faaliyet görüldüğünde hemen iade  etmesi gerekirken, parka girişin 50 lira olacağı söyleniyor. 4 kişilik bir ailenin girişi 200 lira. Yediniz içiniz gezdiniz 500 liraya mal olacak.  Zaten yoksul çocukları gidemeyecek. Mutlak tarım arazisi ve kamusal  olan AOÇ’de  böylesine oyuncak yığını yapılması kabul edilemez” diye konuştu.

Ankapark’ı Katarlılar eğlensin diye yapmış

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankapark’a 10 milyon turistin geleceğine ilişkin sözlerini de değerlendiren Candan, “Gökçek’te şimdi de 10 milyon turist için Katar ve Kuveyt sevdası başladı. Bütün iş adamlarını Ankapark’a götürüyor. Burayı kiraya vermek istiyor. Kuveyt ve Katar gibi zengin bir Arap ülkesine otel yaptırabiliriz. Otel yerini bedava bile verebiliriz diyebiliyor. Bu ülkenin kaynaklarını en önemli tarım arazisini Atatürk’ün bize emanet ettiği kamusal bir alanı, meğer Kuveyt’li ve Katar’lılar gelsin ve eğlensin diye yapmışlar.  Meğer bu kadar yatırım 10 milyon katarlı ve Kuveytli turist gelsin diye yapılmış ki bu kocaman bir yalan Paris’teki Disneyland 15 milyon turist  çekiyor ve hala zarar ediyor” dedi.

16 km Ankapark, 9 km metro yapılırdı 

Candan,  Ankapark’ı  harcanan 1,5 milyar ile kamunun yararına yapılabilecek yatırımları ise şöyle sıraladı:

“Bu metal yığınına harcanan parayla, 12 metrelik otobüslerden, 794 tane, 18 metrelik körüklü otobüslerden 454 adet alınabilirdi. 21 km yüzey tramvayı yapabilirdi. 16 km Ankaray, 9 km yüzey metro hattı  yapabilirdi. Ankara’nın bütçesini kurutacak bir yaklaşımla bu kenti yöneten bir anlayışla karşı karşıyayız. Buna birilerinin dur gerekiyor.  Gökçek Ankapark için kişisel zevkim diyor. Gökçek’in kişisel zevkleri için 1,5 milyarlık para harcanıyor. Yeşil alan tahrip ediliyor Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışı ihlal ediliyor. Biz Büyükşehir belediyesinin bütün bu ihalelerin belgelerini de göndererek sözleşme bedellerinin dışındaki kesin bedeller nedir bunları da isteyeceğiz. Konuyu yargıya taşıyacağız. Tema parkın belirlenmiş bir teması yok. Temasını biz belirledik, teması ‘israf’ olduğu için bundan sonra Ankapark değil israf park diyeceğiz ” dedi.

 1 milyon işçinin asgari ücret bedeli

 Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya ise, Atatürk  Orman Çiftliği şartlı bağışla emanet edilmiş  yeşil bir alan olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Biz bu süreci yakından takip ediyoruz.  AOÇ’de Ankapark için yeşil doku katledildi. Bu dokunun daha güzelleştirilmesi gerekirken, birilerinin zevk-i sefası için o ağaçlar kesildi. Martta Ankapark’ın açılışı düşünülüyor. Ancak hiçbir şekilde işlemeyecek ve zarar edecektir. Bunun hesabını kim verecek? Aileler hayvanat bahçesine çocuklarını hayvanları tanıması için götürürken, hayvanat bahçesi yok edildi. Hayvanların yaşadığını dahi bilmiyoruz. Bu süreç hukuksuz bir şekilde devam etmektedir.  Burası temapark değil, israf park olmalıdır. Şuana kadar harcanan para yaklaşık 1 milyon işçinin asgari ücret bedelidir. Bunun sonuçlarını önümüzdeki süreçte göreceğiz. Bugüne kadar yapanın yanına kar almış, kimse hesap soramamış zannediyor. Bu süreç öyle gitmeyecek biz bu işin peşini bırakmayacağız. Davalarımız devam ediyor. Yeşil alanının ve hayvanat bahçesinin yerine getirilen dinozor ve robot sevdasının nereden kaynaklandığını merak ediyorum. Bu durumu çok garipsiyorum. Seçim öncesi Ankara’nın birçok kavşağına saat kulesi yaptı. Bunları turistlerin gezeceğini söyledi. Siz bir tane turistin bir saat kulesine baktığını gördünüz mü? Saatleri de bozuk. Bozuk bir düzene ve bozuk bir saat kulesine turistte gelmez. Kendi memleketimizde bedava otel vermek için ne kadar da iştahlı. Kimin parasını ve kimin arsasını veriyorsun. Burada Ankaralının hakkı var. Bir santimetre kare yer vermeyiz.”

Tasarım olarak bir facia

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 42. Dönem Başkanı ve Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyesi Ali Hakkan ise tepkisini şöyle dile getirdi:

"Tüm yapılanlara baktığımızda bir vahşetle karşı karşıyayız. Hiç ölçek yok tasarım olarak bir vahşet. Çocuklar orada kaybolur, hatta büyükler kaybolur. Avrupa’da kent dışında temalı parkların çok güzel örnekleri var. Bizimki yer seçiminin dışında tasarım olarak da facia. Ankaralılar oraya gitmeyecekler çünkü kaybolacaklar ve oradan çıkmak isteyecekler. AOÇ’yi katletmeye ve bu kadar paralar harcamaya değmezdi. Büyükşehir Belediyesi akıl almaz işlere imza atmaya devam ediyor. Buda bizim talihsizliğimiz.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 5228
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.02.2024 - 10:52:20
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları