Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
12 Temmuz 2017

Şehir hastaneleri Ankara’nın trafiğini kitleyecek

Akılsız başın planını Ankaralı çekecek

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Büyükşehir Belediyesi’nin Etlik ve Şehir Hastanelerine ulaşım için 1 kilometresi yaklaşık 40 milyon dolara mal olan monoray yapılmasına, “ Dünyada kapasitesi ve maliyeti açısından tercih edilmeyen monoray büyük kamu zararına yol açacak. Ankara’nın mal varlığını, birikimlerini, kentsel yaşam ve potansiyellerini alt üst edecek ölü yatırımla bırakın ulaşım sorununu çözmeyi Ankara trafiği kitlenecek. Bunu yargıya taşıyacağız, kamu kaynaklarımızın rant uğruna heba edilmesine izin vermeyeceğiz” diyerek tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında, Büyükşehir Belediyesi’nin Etlik ve Şehir Hastaneleri’ne ulaşım için 1 kilometresi yaklaşık 40 milyon dolara mal olan monoray yapılacağına dair açıklamasını değerlendirdi.

 Monorayın dünyada taşıma kapasitesi ve maliyetli olması nedeniyle büyük toplu taşımlarda tercih edilen bir ulaşım aracı olmadığına dikkat çeken Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

 “Bilkent ve Etlik’teki şehir hastanelerine ulaşım için Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen yol çalışmaları kapsamında; Eskişehir Yolu’ndaki metro durağından Bilkent Hastane bölgesine 1 km uzunluğunda, Etlik Hastane bölgesine de Ulus’tan başlayarak 20 kilometrelik monoray yapılacağı belirtiliyor. Büyükşehir’in açıklamasına göre toplam uzunluğu 33 kilometre olan kavşaklar, yollar ve monoray sistemi yapılacakmış. Bunların da büyük bir bölümü ağırlıklı şehir hastanelerine ulaşımı sağlamak üzere planlanıyor. Şehir hastanelerini hem sağlık açısından hem de yer seçimleri açısından ölü yatırımlar olarak görüyoruz.  2 milyon metrekareleri bulan hastanelere, saatte 25,30 bin hastanın girmesi bekleniyor. Ankara’nın altyapı olarak bu potansiyeli kaldırılması mümkün değil.Şehir hastaneleri kenti tıkayacak ve bir yerden bir yere ulaşılamaz hale gelinecek. Akılsız başın planını da Ankaralı çekecek”

 Ulaşım Ana Planı’ daha onaylanmadan delindi

 Candan, sözlerine şöyle devam etti:

 “ Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin harcayacağı yatırımlar hepimizin cebinden çıkan vergilerle gerçekleşecek, pahalı ve rant odaklı , sorunu çözmeyecek sorun yaratacak. Monoray projesi 2038  Ankara ulaşım alan planında yok, daha plan onaylanmadan , plan delinmeye başladı. Bilkent Şehir Hastanesi’ne 1 kilometrelik monoray yapılacağı söyleniyor. Monoray çok pahalı olduğu için dünyada çok büyük toplu taşıma için kullanılan bir yöntem değil. Pahada ağır kapasitede hafif bir ulaşım aracı. Ulaşım uzmanımız Erhan Öncü ile yaptığımız değerlendirmede 2038 Ulaşım Ana Planı’nda olmayan bazı önerilerin ifade edildiği ve maliyetlerin çok yüksek olduğu ortaya çıktı. Bir kilometrelik monorayın maliyeti yaklaşık 40 milyon dolar, bir monoray saatte 5, 6 bin kişi taşıyor. Hem Etlik hem de Bilkent için bu hastanelere saatte 25 bin 30 bin kişinin girmesi gerekiyor. Bunları yapabilmesi için 6 monoray hattı yapması gerekiyor. Monoray pahalı ve kapasitesi düşük. Eğer monoray tünelle geçilirse 1 kilometre monorayın 80 milyon dolara mal olacağını da bildiren Candan, bu ulaşım sistemiyle hastaların sadece beşte birinin hastaneye ulaşabilecekken Ankaralılar hiçbir yere ulaşamayacağını işaret etti...

 

Ulaşım kitlenecek, kanalizasyon patlayacak

 Candan, şunları kaydetti:

 “Bu sistem ulaşım sorunun çözmeyecek kitleyecek. Yer seçimi yanlış…Önce tepeden inme hastaneyi yapmışlar bu hastaneye kim nasıl ulaşılır hangi yoldan ulaşır bunların hiçbiri düşünülmemiş.Ulaşım kitlenecek,kanalizasyon patlayacak , insanlar hastanelere ulaşamaycak. Ankara Tabip Odası  ve Türk Tabipler Birliği ile birlikte yaptığımız şehir hastanelerinin sempozyumunda da ortaya çıktığı gibi ölü bir yatırım. İnsan sağlığını hiçe sayan, doktorla hasta arasındaki ilişkiyi mekanikleştiren, hem metrekare bazında hem de hastanenin işletme sistemi açısından baktığımızda tıbbi ve etik kurallara aykırı olan bir süreçle karşı karşıyayken bir de kentsel ulaşım ve kentsel planlama açısından da ciddi bir tıkanıkla karşı karşıyayız. İki hastane Ankara’nın bütün mal varlığını ve bütün biriktirdiklerini ve kentsel yaşamının alt üst edecek. Bunların hepsi planlama ilkelerinden uzak ranta dayalı bakış açısının ürünü. Normalde 1 kilometresi yaklaşık 40 milyona dolara mal olan monoray  muhtemeldir ki  diğer ilişkileri ile birlikte 100 milyon dolara mal olabilir.  Rakam dudak uçuklatacak cinsten. Öte yandan bu ulaşımın yaklaşımı  yeşil alanlarımızı parçalayacak. AOÇ ve ODTÜ  yeşil alanlarını parçalayarak ranta açılmasını sağlayacak. Ankara çok ciddi tehdit altında. Melih Gökçek  ve kamu kaynaklarını zarara uğratan uygulamalarına  göz yumarak onun görevine devam etmesine sağlayanlar adalet inşa edildiğinde  hesap verecek. Ankara’nın potansiyellerini bu kadar heba eden bir belediye başkanı çoktan istifa etmeliydi, yada görevden alınmalıydı.Buna göz yumanlar hepsi sorumlu…”

 Yanlış bir yatırımla karşı karşıyayız

 Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ise şöyle konuştu:

“Şehir hastaneleri kendi içinde yanlış bir yatırımdı. Kapasitesi kapladığı alanla zaten eleştiriliyordu. Bunu şehir hastaneleri sempozyumunda detaylı inceledik. Sağlıkçı arkadaşlarımız kullanılmaya başlanan şehir hastanelerde yaşadıkları problemleri anlattı. Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleri Ankara’daki mevcut inşaat haliyle bile Eskişehir yolunu kilitleyen insanların rahat ulaşımına imkan vermeyen bir yatırımdır. Vatandaşlar çok zorunda değillerse sırf ulaşım problemi nedeniyle oraya gitmemeyi tercih ediyorlar. Yanlış yatırımın yanlış sonuçlarını ve acil olduğu içinde çok pahalı sonuçlarıyla karşı karşıyayız.

 Şehir hastanelerinin hava fotoğraflarını da gösteren Osmanpaşaoğlu, “Birçok noktada altgeçit üst geçit katlı kavşaklar şeklinde buraların nasıl parçalanacağını görüyoruz. Hastaneye gidenlerin bırakın sağlıklı insanlar bu yolları kullanmak zorunda kaldıklarında canlarından olacaklar hiçbir detaylı fizibilite yapılmadan alel aceleye götürülmüş bir çözümle karşı karşıyayız” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4547
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.02.2024 - 10:52:20
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları