Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
31 Mayıs 2017

Mimarlardan Ankapark’a ateşle yaklaşmayın uyarısı

Ankapark büyük bir yangın yeri

Ankapark ihalelerini yakından takip eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankapark’taki eğlence ve gokart çadırı kaplamaları ile maskotlarda, poliüretan dolgu malzemesiyle yapılan 0,5 mm’lik ve 1 mm kalındığındaki polyester ve strafor (yanıcı madde) kullanıldığını bildirdi. Edindikleri bilgiye göre imalatların büyük bölümünde teknik şartnameye uyulmadığını da kaydeden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Ankarapark’a ateşle yaklaşmayın. Ankapark büyük bir yangın yeri” uyarısında bulundu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında yangın çıkan ve elektrik akmasında sorunlar yaşanan Ankapark’a ilişkin dosya açıkladı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan toplantıda Gezi Direnişi’nin 4. yılına girdiğimizi hazırlatarak, “Bugün ülkenin her yanında yarında devam edecek etkinliklerle gezinin dördüncü yılını karşılayacağız. Gezi Direnişi’nde katledilen Ethem Sarısülük’ün vurduğu yere üzerine ‘Değerli Türk Polisi Ankara sizinle gurur duyuyor’ pankartını asan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ithafen bugünkü basın toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Gezi hala bitmedi her yerde devam ediyor.  Gezi’de kaybettiğimiz Mehmet Ayvalıtaş’ı, Abdullah Cömert’i, İrfan Tuna’yı, Selim Önder’i, Ethem Sarısülük’ü, Zeynep Eryaşar’ı  Medeni Yıldırım’ı, Ali İsmail Korkmaz’ı, Ahmet Atakan’ı,  Serdar Kadakal, Berkin Elvan’ı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak onların ölüm emrini verenlerin ve bu adaletsiz sürecin peşinde olacağız” dedi.

Ankapark ihalelerini yakından takip ettiklerini anımsatan Candan, “AOÇ arazisine Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyeti ihlal edilerek mahkeme kararlarına uyulmadan, hepimizin bu kente ödediği vergiler israf edilerek yapılan hukuksuz bir israf park olan Ankapark’ı  Kaçak saray nasıl yakından takip ettiysek öyle takip edeceğiz.  Defterleri bu kez israf park için açıyoruz. Kaçak Saray’ın her bir maliyetini nasıl öğrendiyseniz Ankapark’taki süreci de öyle öğreneceksiniz. Yetkilileri de bu konuda sürekli göreve davet edeceğiz, hukuksal süreçlerle birlikte kamuoyuna teşhir edilmesine devam edeceğiz” diye konuştu.

 Ankapark’ta afete davetiye çıkarılıyor

 Geçtiğimiz haftalarda Ankapark’ta Gökçek’in Roller Coster’da asılı kalmasına ve Ankapark’ta yaşanan yangınlara dikkat çeken Candan, şunları kaydetti:

“Biz Ankapark’ın yapıldığı AOÇ arazisi, zemini çok yumuşak ve burası bir tarım tarım arazisi olduğunu, buraya bu kadar yatırımın yapılmasının çok  büyük bir israf olduğunu bilimsel olarak da mahkemelere sunmuştuk. Bu konuda davalar kazanmış meslek odalarından birisiyiz. Ama bilimle değil de fantezileriyle hareket eden bir belediye başkanının Ankapark’ta asılı kalması içler acısı bir durum. Geçtiğimiz günlerde elektrik aksamından kaynaklı olduğunu söyledikleri bir yangın yaşandı. Bu olayların arka planını kent izleme merkezi uzmanlarımızla araştırdık. Bize gelen bilgiler göre bu tür yangınların tesadüf olmadığını ve bu tür büyük yangınların olabileceğinin ipuçlarını gördük. Ankapark  büyük yangın yeri olma potansiyeli taşıyor. Ankapark uygulamaları,  teknik aksamıyla ve kullanılan malzemelerle birlikte potansiyel bir yangın yeri olma özelliği taşıyor. Ankapark’taki eğlence ve gokart çadırı kaplamaları ile maskotlarda poliüretan dolgu malzemesiyle yapılan 0,5 mm’lik ve 1 mm kalındığındaki polyester ve strafor kullanmış durumda. Model ve kalıp olarak strafor ve poliüretan kullanılan tüm materyaller tehlikelidir. Çünkü bu materyaller yanıcıdır. Bütün bu oyuncakları ve bütün bu kaplamaları bilimsel ve teknik esaslara uygun bir şekilde yapmaz iseniz teknik olarak bir afete davetiye çıkarırsanız. Gökçek çıkıp bunları tek tek açıklayacak. Bilirkişileri davet edecek teknik inceleme yaptırtacak ve bütün o malzemelerin yangına dayanaklı olup olmadığının açıklamasını yapacak. Bizim aldığımız bilgiler tüm bunların teknik şartnameye uygun yapılmadığıdır. Uygulamanın büyük bölümünün teknik şartnameye uymadığına ilişkin iddianın da araştırılıp gerçeğin gün yüzüne çıkarılmasını istiyoruz.”

 2 milyon liralık kedili havuz

 Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu üç milimlik polyester kabuk haline getirilip kalıplara dökülüyor.  Yanan bu malzeme yangında daha uzun sürede alev alabilmesi için 3 mm’lik kullanılmalı.  Ancak Ankapark’ta  0,5  ve 1 mm’lik malzeme kullanılmış. Çocukların gezeceği yerlerde ve oyuncaklarda tüm bu yanıcı madde kullanılmış. Teknik şartnameye uygun olmadığını bize gelen bilgiyle öğrendik. Bu konuda kamuoyu aydınlatılmalı yıllardır paramız Ankapark fantezisine heba ediliyor. Ankapark’ta 2 hafta içinde bir asılı kalma, iki yangın birde çok büyük bir yangın yeri olmaya neden olacak bir uygulamalar bütünü söz konusu. Fantezi Ankara’yı yakmaktı. Ankapark çok büyük bir yangın yeri olma özelliği taşıyor. Öte yandan işçilerin çalışma koşullarına da dikkat çekerek iş güvenliği açısından da Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı da görev davet ediyoruz. 27-28  metre yükseklikte iş güvenliği önlemleri alınmadan işçiler çalışıyor. Ankapark  zaten ölü yatırım, israf bir yatırım, bir de tekrar tekrar katlayarak bakımı için para ödenen bir süreçle karşı karşıyayız. Öte yandan bize aktarılan bilgiye göre polyester imalatı olduğunu bildiğimiz havuzun maliyetinin 2 milyon TL olduğunu öğrendik. Bu rakam bin 335 işçinin maaşına bedel. Belki de bir çakmakla yanacak malzeme, bir izmaritle bir anda yangın yerine çevrilecek malzeme kullanılıyor. Gökçek kedili havuzun maliyetini açıklasın” 

Candan,  Ankapark’ın Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyeti ile emanet edilen AOÇ’de inşa edilmesine ilişkin mücadele devam ederken, kamu kaynaklarının nasıl çarçur edildiğinin hesabını sormanın boyunlarının borcu olduğunu da sözlerine ekledi.

Gökçek hesap verecek

Daha sonra kullanılan yapı malzemelerinin nasıl yanıcı olduğunu da uygulamalı olarak gösteren Candan, “Bizler var olduğumuz sürece ve mesleğe dair aldığımız bilgiyi toplum yararına kullanmak için anlatmaya devam edeceğiz.  Başkent’te Ankapark’ta en ufak tutuşmayla birlikte yangına dönüşebilecek  bir süreçle karşı karşıya. Gökçek bunun tek tek şartnameye uygun olduğunu belgeleriyle raporlarıyla  anlatmalı. Biz Büyükşehir Belediyesi’ne Ankara Ticaret Odası’na ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na resmi yazılarla durumu bildirdik.  Bu kapsamda bütün yetkilileri göreve davet ediyoruz. Gökçek, çocukları davet ettiği bu yerin nasıl malzemelerle yapıldığını çıkıp açıklamalı. Öte yandan 1,5 milyara mal olduğunu ihalelerden tespit ettiğimiz Ankapark’ın, kesin hesaplarını bedellerini Büyükşehir’den istemiştik. Büyükşehir ‘Hesabı Sayıştay’a veririm’ diyerek bize yanıt vermedi.  Hatta  Büyükşehir Belediyesi’ne yazdığımız resmi yazılarda, bilgi edinme kanuna göre istediğimiz bilgileri vermediği için yargıya taşıdık. Yargı vereceksiniz dedi. Bilgi vermeyerek kanuna aykırı işlem içerisinde Gökçek, bu bilgiyi topluma ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne verecek.  Gökçek çocukların canına kast eden malzemeyi kullanıp kullanmadığını teknik şartnameye uygun olup olmadığının açıklamasını belgeleri ile halka açıklayacak” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nde metal yorgunluğu var

Candan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu yılsonuna kadar il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz; çünkü ortada bir metal yorgunluğu var” sözlerine atıfta bulunarak, şunları kaydetti: 

“Ankapark’a ilişkin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı’nın yeni bir ihaleye çıktığını biliyoruz. İhaleler sürecinde sorun olduğu ortada. Gökçek 23 yılı devirdi.  Cumhurbaşkanı’na bu kapsamda yol gösteriyoruz. Gökçek’i Havagazı Fabrikası, Ankapark’ı, altgeçitlerde balık adamların yüzmesini ve birçok değerlendirdiğimizde, bilimden uzak, teknik şartnamelere uymaktan imtina eden ve halkın canını tehlikeye atan bir belediye başkanıyla karşı karşıyayız. Kendisinde çok ciddi 23 yıllık bir metal yorgunluğu var. Acilen metal yorgunluğu olan bu belediye başkanını görevden alınmalı. Ankapark arazisine ilişkin böyle bir yapılaşma olamayacağını, tarım arazisi olduğunu ve zeminin yumuşak olduğunu söylemiştik. Uzmanlarımızın yaptığı tespitlerde ana giriş kapısı kulelerinde, kubbelerde ciddi bir çökme var. Yapılardaki çökme çatlamalar bunların hepsi zeminin yumuşak ve tarım arazisi olması ve taban suyunun yüksek olmasından kaynaklı. Aşırı yağış durumu sonrasında taban suyunun yükselmesi sonucu yaşanacak kazaları düşünmek bile istemiyoruz. Bilimsel olarak dava süreçlerinde ortaya koyduklarımızı ne kadar doğru olduğunu gösteriyoruz”

Bu ihale iptal edilmeli

 Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya ise, Ankapark’a ilişkin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nca Mart ve Nisan ayında yaklaşık toplam  30 milyonluk bir ihaleye daha çıkıldığın bildirerek, şu bilgileri verdi:

“Bu ihalelerden biri olan açık oyun grubu adı altında  ve 22 Şubat 2017 tarihinde yapılan ihale. Bu ihalede ne hikmetse EKAP üzerinden 5 firma dosyaları indiriyor. Bir kişi ihale şartnamesinin bedelini ödeyerek elden satın alıyor. Sonuç olarak sadece elden satın alan o kişide kalıyor. İhalelerin sonunda EKAP üzerinden yapılan yayına göre, verilen en yüksek teklif 24 milyon 955 bin lira yani 25 milyon en düşük teklifte yine 24 milyon 955 bin lira.  Buradan anlıyoruz ki, ihaleye bir kişi girmiş. Yaklaşık maliyet ise 27 milyon 108 bin 941 lira 75 kuruş. İhaleye giren kişi yüzde 8 oranında tenzilatla bu işi alıyor. Bu kadar büyük bir ihaleye bir kişinin kabul edilip ve ihalenin bu şekilde sonuçlanması bir kere rekabet anlamında doğru değildir. Bu yapılan ihalede kullanılan malzemeler yanıcı malzemeler ise vay halimize.  Aynı zamanda şantiyeciyim. Yanıcı olan straforu ve poliüretanı hiçbir şekilde dışarda bir dolgu malzemesi olarak kullanmıyoruz. Toprak altında su izolasyonun arkasına veya su izolasyon malzemesini korumak için kullandığımız bir malzemedir. Bu ihale süreçlerine Kamu İhale Kurumu'nun el atması gerekiyor. Gökçek bunun hesabını topluma vermeli. Bir kişinin katıldığı ve değeri 24 milyon gibi vergilerimizden oluşan bir kaynağın kullanıldığı bir durumda beklenen tek şey rekabet ve eşit katılımı sağlanmadığı gerekçesiyle ihalenin iptal edilmesidir. Bir kişinin katılmış olması yasalara uygun ancak kamu görevi vicdanı açısından doğru değildir.  Gökçek bu ihaleyi iptal etmeli.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4365
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları