Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
11 Ocak 2017

Mimarlardan Anayasa değişikliğine karşı yara bantlı açıklama

Türkiye halkları Hayır cephesinde buluşmalı diyen Mimarlar : Şili Halkı  başardı bizde başaracağız

Anayasa değişikliğinin Türkiye’nin varlık ve yokluk meselesi olduğunu belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “ Bu Anayasa değil, rejim değişikliğidir.  Cumhuriyet kalbinden yara aldı. Türkiye Cumhuriyetinin ve hepimizin geleceğinin tartışıldığı bu anayasa değişikliği acilen geri çekilmeli. Siyasi parti ayrımı yapmaksızın geleceğine sahip çıkmak isteyen Türkiye halkları ve milletvekilleri hayır cephesinde buluşmalı” çağrısında bulundu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında TBMM görüşmelerine devam eden ve bir rejim değişikliğini esas alan ve Anayasa değişikliğini değerlendirdi. Basın toplantısına, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya kalplerinin üzerine yapıştırdıkları yara bantı ile katıldı.

Yüreğimiz yaralı, demokrasimiz yaralı, Anayasamız yaralı, Cumhuriyet yaralı…

Toplantıda Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu anayasa değişikliği değil, rejim değişikliğidir. Kimse bizden aklımızı ve geleceğimizi, ülkemizin geleceğini tek adama teslim etmesini beklemesin. Biz bu topraklar üzerinde adil ve huzur içerisinde birlikte yaşamak istiyoruz. Bir insan düştüğünde kaldırırken, hangi partiye oy verdiğine bakmayız. Çünkü biz insanız.Bu anayasa değişikliği insanlığımızı birliğimizi dirliğimizi adaletimizi geleceğimizi elimizden alarak tek adama vermek istiyor.  Bu verilecek yetkiler sadece CHP, HDP ve MHP’ye oy verenleri değil, hepimizi ilgilendiren bir durumdur. Bu vatan sorunudur, partiler üstüdür. Hangi partiden olursanız olun, bir ülkenin geleceği birliği ve dirliği bir kişiye teslim edilemez. Bu yetkiyi verdiğiniz kişinin önemi yoktur. Bugün sevdiğiniz birisi kullanır yarın sevmediğiniz. Önemli olan adalet ve denetlenebilir demokratik bir hukuk devletini varlığıdır. Parlamentonun bütün yetkilerinin tek adama devredilmesinin karşılığı Saltanattır. Türkiye Cumhuriyetinin ve hepimizin geleceğinin tartışıldığı bu anayasa değişikliği acilen çekilmelidir.Ne saltanat  istiyoruz nede padişahının yanında el pençe divan duran tebaa…Özgür adil, laik bir ortamda yurttaş olarak yaşamaya devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

 Bütün hukuksal uygulamalar ihlal edildi

 “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Lakin bu hukuk devletinin kendisi yaralıdır. Bütün hukuksal uygulamalar ve Anayasa ihlal edilmiştir” diyen Candan sözlerine şöyle devam etti:

“ Bu rejim değişikliği ile birlikle aklımızı irademizi ve geleceğimizi Cumhurbaşkanı’na teslim ediyoruz. Hukuk önünde hepimiz eşitiz, adil olmak durumundayız. Çoğunluğun ve egemenlerin hakim olduğu bir oldu bittiyle, hazırlanan ve halktan kaçırılan bir anayasa adilde olmayacaktır, meşruda. İnsanları bölen, biat etmesini isteyenler Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğini, dirliğini ve temelini sarsmaktadır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  TBMM’de, sokakta, okulda her yerde Anayasa değişikliğine hayır diyenlerin yanındadır. Bu Anayasa değişikliğine evet diyenler bu ülkenin birliğini ve bekasını bozan insanlar olarak tarihe geçecektir. Anayasamız yaralıdır. Hepimiz yüreklerimizden yaralandık, insanlık yaralandı. Cumhuriyet kalbinden yaralandı.  Nasıl ki Şili halkı faşist diktatör Pinochet’e karşı Hayır cephesinde buluştuysa bu ülkede birlikte yaşama ve umutla geleceğe bakmak isteyen tüm insanlar Hayır Cephesinde buluşmalıdır. Bu topraklarda birlikte yaşama idealini güçlendirmek, kendi irademizi kimseye teslim etmemek, huzur ve güvende yaşamak için, sokaklarda gerilimin değil, güvenin tesisi edildiği, yüzümüzü ateşlerin değil, güneşin ısıttığı bir Türkiye için Anayasa değişikliğine hayır diyoruz. Bu anayasa siyasi partilerin değil, Türkiye Cumhuriyetinin Anayasa’dır.Halka rağmen, halkın iradesinin dışında yangından mal kaçırır gibi, toplumsal uzlaşma olmadan yapılan Anayasa değişiklikleri, meşru değildir.”

 Şili mücadelesi yol gösteriyor

Pinochet dönemi üzerine yüksek lisansını tamamlayan Candan, gazetelerde yer alan ve Şili’de uygulanan Şok doktrini hakkında da şunları söyledi:

“Dünyanın her yerinde neoliberal politikalar bütün iktidarı ellerine geçirmek bu tür hareketlere giriyorlar. Günlerdir gazetelerde şok doktrini yazılıyor. Toplumu  şoklarla düşünemez hale getirerek, geleceğimizi teslim almak için, beyinlerimize yüreklerimize müdahale etmeye çalışıyorlar. İstiyorlar ki, yan yana gelmeyelim, sokaklara çıkmayalım, düşünmeyelim konuşmayalım, sadece korkalım istiyorlar. Şok doktrinin ilacı, dayanışmadır. Hangi yolla olursa, hangi düşünceden olursa olsun, bunu bize dayatanlara karşı çıkmaktır. Kim karşı çıkıyorsa, kim hayır diyorsa, onları bölmek isteyeceklerdir. Kimin Hayır dediği değil, Hayır demiş olması bizim için gelecektir. İlk Şili’de uygulanan bu çok doktrinine karşı Şili halkı’nın Pİnocahet’e karşı Hayır kampanyası bize yol göstermelidir. Şili’de  en sağcılarla en solcuları bir araya getiren Pinochete, Adios Gneral  (Güle düle general ) dedirten şey, Şili halkının partilerden  bağımsız bir şekilde, hayata, geleceğe ve ülkeye sahip çıkma isteğidir. Bugün hangi görüşten olursanız olun, kime oy verirseniz verin bu anayasa geçtiğinde hepimiz tehdit altındayız. Hepimizin aklıyla dalga geçen bir anayasa değişikliğiyle karşı karşıyayız. Bu ülkeyi seviyoruz ve bu  huzur ve güven içerisinde yaşamak istiyoruz.”

Birlikte yaşama kültürünü devam ettirmeliyiz

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya Türkiye’de yaşayan bütün vatandaşlara şöyle seslendi :

“Bu ülkede birlikte yaşama kültürünü devam ettirmeliyiz. Bizim seçtiğimiz milletvekilleri kendi bütün iradelerini  ve halkın  iradesini bir kişiye teslim etmek için evet diyorlar. Biz doğruları bilmiyoruz bir tek kişi biliyor diyorlar.  Böyle bir şey mümkün olabilir mi tek bir kişinin düşüncesiyle yaşam sürdürülemez. İnsanlarımız ellerini vicdanına koymalı. Bu ülkeyi seviyorsak, birlikte yaşamak istiyorsak çocuklarımızın geleceği için bu anayasanın geçmemesi gerekiyor. Bu anayasa evet dediğimizde sonumuzun ne olacağını, Şili’ye, Hitler, Saddam, Mussoloni dönemine bakarak anlayabiliriz.Bundan sonra olacaklardan hepimiz sorumluyuz. Bugün beğendiğimiz birin tek adam yaparsak, yarın beğenmediğimiz diğer adam olursa ne olacak empati yapmalıyız. Bu anayasa değil, rejim değişikliğidir. Önce basın susturuldu, ardından katliamlar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Bu zihniyete teslim olmamak için çaba sarf ediyoruz. Halk olarak elimizi vicdanımıza koyalım ve seçtiklerimize bu işin yanlış olduğunu ve hayır kullanmaları gerektiğini söyleyelim.”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri daha sonra anayasa değişikliğine karşı Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak her platformda mücadeleye devam edeceklerini ve renkli eylemliliklere sorumluluk alacaklarını vurgularken herkesi mücadeleye davet etti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 3519
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları