Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
22 Nisan 2016

Parsel  Parsel Ankara davası yine ertelendi, Turgut Kazan isyan etti

Bülent Arınç’ın, Gökçek hakkında  “Ankara’yı parsel parsel sattı” sözleri üzerine açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın hakkında açılan dava, yine ertelendi. Davada, Arınç’ın tanık olarak dinlenmesi talebi reddedilirken, Candan’ın avukatı Turgut Kazan duruma isyan etti.

Mimarlar Odası  Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e hakaret ettiği gerekçesi ile açılan davanın dördüncü duruşması  35. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Bülent Arınç’ın tanık olarak dinlenmesi talebi reddedildi.

Bülent Arınç’ın, Gökçek hakkında  “Ankara’yı parsel parsel sattı” sözleri üzerine açıklama yapan Candan'ın hakkında açılan dava, 26 Mayıs Perşembe saat 14:30’a ertelendi.

Candan'ın avukatı Turgut Kazan, Bülent Arınç'ın tanık olarak dinlenmesini ve ispat hakkı talebini yineledi, davanın karara bağlanmasını istedi.

Turgut Kazan isyan etti

Mahkeme müdahil Melih Gökçek vekilinin süre talep etmesi üzerine esas hakkındaki diyeceklerini sunması için bir sonraki celseye kadar süre verdi, davayı 26 Mayıs Perşembe saat 14:30’a ertelendi.Candan’ın avukatı Turgut Kazan bu duruma isyan ederek şunları söyledi:

“Uluslararası Basın Enstitüsü, Türkiye’deki hakaret davalarındaki deneyimlerimi aktarmam için bana davet gönderdi. Türkiye’de bir hukukçu olduğum için bundan için utanıyorum. ABD Rıza Sarraf’ı dolandırıcılık suçuyla yargılarken, Türkiye’de bir gazeteci Sarraf’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanıyor. Bülent Arınç Parsel parsel sattı diyor, Melih Kökçek pişmanım diyor, dava müvekilime açılıyor.Bu davada karşı taraf üzerinizde Demokles’in kılıcı gibi nereye tayin edileceğiniz konusunda baskı kurmak ve davanın uzamasını istiyor, bu nedenle bu davada karar verin süre vermeyin.Savunma süre istemiyor, bzi hazırız, şikayetçi  taraf diyeceğini demiştir, neyin süresini istiyor.”

“Mücadeleye devam edeceğiz”

Davaya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise şunları kaydetti:“Bugün biz karar verilmesini bekliyorduk, lakin yine karar verilmedi ve dava 26 Mayıs’a erteledi. İşin ilginç olanı dava süresini Melih Gökçek’in avukatı istedi. Oysaki şikayet edilen, savunmayı yapacak biziz. Biz savunma olarak hazır olduğumuz halde, şikayetçi taraf hazırlık yapmak üzere süre istedi. Suç duyurusunda bulunulmuş ve dava açılmış süreçte bu işin bir komedi olduğu ortaya çıktı. 3 aylık bir süre istiyorlar neredeyse. Mahkeme bir ay süre verdi. Avukatımız Turgut Kazan artık karar verilmesi gerektiğini, bu sürecin uzatılmasının hakim üzerinde bir baskı aracı olduğunu söyledi. Hakim hiçbir şey söylemedi ve onların isteğiyle birlikte 26 Mayıs’a  kadar süre verdi.”

“Hukuk açısından üzüntü verici”

Davada hakaretlik bir durum olmadığına da dikkat çeken Candan, “‘Parsel parsel sattı’ diyen Bülent Arınç’ın tanıklığı da reddedildi. Parsel parsel sattı’ diyen Bülent Arınç, ‘Evet ben sattım ama pişmanım’ diyen Melih Gökçek ancak dava bize açılıyor ve üstelikte bu süreç uzunca bir süredir devam ediyor. Bizim açımızdan mücadele nereye kadar devam edecekse oaraya kadar sürdürmeye kararlıyız. Hukuk artık siyasi baskı altında bağımsız yargı karar vermekte zorlanıyor. Bizim yaşadığımız budur. Bur davada bir savunma avukatının  hakimin yüzüne ‘Bu dava Demokles’in kılıcı gibi üzerinizde tutuluyor işte tayininiz ve başka tür baskılar için araç haline geliyor’ demesi Türkiye’de hukukun baskı altında olduğunun açık göstergesidir. Hukuk açısından oldukça üzüntü verici bir durum” diye konuştu.

Candan, kendi davasıyla aynı gün görülen Can Dündar ve akademisyenlere ilişkin davaları da hatırlatarak,“Her üç davada da aslında bu sürecin sorumluları zeytinyağı gibi üste çıkmaya devam ediyorlar. Bugün değilse de yarın mutlaka gerçek adaletin sağlanacağına ilişkin inancımız tam” dedi.

“Dava açmak anayasal hakkımız”

Bir basın mensubunun Osman Gazi Köprüsü' adı verilen İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün açılışında konuşan Recep Tayyip Erdoğan'ın, “TMMOB için 'yıkım ekibi', paralelle, AP ile ortak” sözlerine ilişkin değerlendirme istemesi üzerine ise şunları söyledi:

“Sanırım onlarla aynı evrende yaşamıyoruz, sanırım onlar paralel evrende yaşanıyor. TMMOB, 1954 yılından bu yana bağlı meslek odalarıyla birlikte kamu ve toplum yararı mücadelesini devam ettiriyor ve devam ettirecek. Dava açmak bizim anayasal hakkımızdır. Kamu yararı olmayan uygulamalara dava açma Anayasal hakkımızı değil Cumhurbaşkanı,kimse engelleyemez. TC Anayasası yürürlükteyken biz hak arama mücadelesi içindeyiz. Demokratik eleştiri ve hak arama yollarını kabul etmeyen bir bakış açısı  kendisinden olmayan herkese paralelci diyorlar. Bizim yolumuz bellidir.  TMMOB ve Mimarlar Odası bildiği yoldan devam ediyor. Bu yol anayasa ve hukuk yolu ve meşakkatli bir yol, paralel yol değil.”

Okunma Sayisi : 3112
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.02.2024 - 10:52:20
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları