Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
12 Temmuz 2016

Kendi ülkemizde mülteci konumuna düşeceğiz

Mimarlar, TBMM’de görüşülecek olan Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı’na sert tepki gösterdi. Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Türkiye’de yabancı mimar, mühendis, eğitimci ve sağlıkçıların karşılıklılık olmadan çalışmasının önünün açılarak, bu ülkenin mimarları mühendisleri olarak kendi ülkemizde mülteci konumuna düşeceğiz. İşsizlik yüzde 40'lara ulaşacak. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi düzenlediği basın toplantısında TBMM’de görüşülecek olan Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı’nı ve UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin Türkiye’de toplanmasını değerlendirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısıyla birlikte,  Türkiye’de yabancı mimar, mühendislerin karşılıklılık olmadan çalışmasının önünün açılarak, kendi işgücümüzün niteliksizleştirileceğini ve mülteci konumuna düşürüleceğini bildirdi.

KARŞILIKLILIK İLKESİ OLMALI

Candan bu yasa ile birlikte yabancı mimar, mühendis meslek odalarının denetiminin dışında  Türkiye’de tabiri caizse cirit atacağını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Yer yerinden oynar. AB ülkelerinde bir mesleğin başka bir ülkede icra edilmesi gerektiği durumlarda karşılıklılık ilkesi vardır. Biz burada yabancı mimarları ve mühendisleri herhangi bir sınırlama koymadan çalıştıracağız bu bizim meslektaşlarımız, bizim ülkemizin vatandaşları da yurtdışında bu şekilde çalışmalı. Örneğin ODTÜ mimarlık fakültesinden mezun olmuş bir meslektaşımız, Amerika’da, İngiltere’de mimarlık yapamıyor iki yıl da orada formasyon eğitimi alarak ancak matematik öğretmenliği yapıyor. Yetişmiş nitelikli işgücü olan TMMOB’a üye 500 bin kişi ve TMMOB’a üye olacak yeni mezun mimar ve şehir plancıları öğrencileri ucuz  işgücü ve ara eleman konuma getirilecek.”

İŞSİZLİK YÜZDE 40’LARA ULAŞACAK

Bu kanun tasarısını, kiralık işçi yasasıyla birlikte değerlendirildiğinde durumun çok daha vahim olacağını da belirten Candan, şunları kaydetti:

“Tamamen uluslararası şirketlerin taşeronu haline gelmiş olan mimarlık ve mühendislik hizmetleri bu sefer mimarların ve mühendisleri nitelikli işgücü olmaktan öte tamamen ara elaman ucuz iş gücü olacak. Buraların yabancı mimar ve mühendislerle doldurulmasıyla işsizliğin yüzde 40’lara ulaştığı bir durumla karşı karşıya kalacağız. Bu ülkede 1 milyona yakın mimar, mühendis ve şehir plancısı var. Yurtdışından gelen insanlara herhangi bir sınırlama koymadan karşılıklılık ilkesi olmadan çalışma alanlarımızın açılması doğru değil.”

PAKET HALİNDE SERMAYEYE HİZMET

Sermayenin çıkarları doğrultusunda hareket etmenin ülkenin güvenliğini de tehlikeye atacağını bildiren Candan, “Örneğin Akkuyu Nükleer Santralinde ve rüzgar enerjisi santralleri, üçüncü hava limanı, üçüncü köprü gibi büyük ölçekli organizasyonların tamamında uluslararası firmalar, kendi mühendis mimarlarınıda getirecek, hatta getirmesine gerek yok sınır ötesi hizmet alacak, çevresel etki değerlendirme raporlarınıda yaptırrılar, paket halinde sermayaye hizmet eden  mühendislik mimarlık hizmeti  verilecek.TMMOB dvere dışı bırakılarak denetimsiz bir süreç ortaya çıkıyor. Yabancı sermayeye açılmış ve işsizlik oranının yüzde 40’a yükseltecek bir süreçle karşıyayız” dedi.

 ALLEMİ CİHAN OLSANIZ YABANCI YATIRIMCI GELMEZ

Bu bir ülkenin milli güvenliği açısından kontrol edilmez tamamen içerden ele geçirilmiş bağımsızlığın ortadan kaldırıldığı bir sürece de tekabül ettiğini, bu durumunda ülke güvenliği açısından sorunlara tekabül edeceğini ifade eden Candan  “uluslararası güçlerin kontrolünde  şekillenen işgücü süreci ve taşeron firmaları aracılığıyla kamu kurumlarında  da çalışabilecek olması, ülke güvenliği  açısındanda sıkıntılı bir durum yaratır.Ülkemizin mimar ve mühendisleri yapı üretim sürecinden tasfiye edilemez. Bu durum mühendislik mimarlık kanuna aykırı. Öte yandan bir ülkede her gün bombalar patlıyorsa, bir ülkede hukuk yoksa , demokrasi yoksa, güvenlik yoksa allame- i cihan olsanız, bu ülkeye yabancı yatırımcı gelmez" diye konuştu.

UNESCO KÜLTÜR MİRASI KORUMA POLİTİKASI İZLEMELİ 

Candan UNESCO’nun Türkiye’de toplanmasını ise şöyle değerlendirdi:

“UNESCO kendi koyduğu ilkelere uymayan, amacından uzaklaşan,  dünyadaki savaşın kültürel tahribatını algılayamayan bir  duruma gelmiş durumda. Bunun en güzel örneğini Diyarbakır Sur’da  yaşadık. UNESCO,  dünya miras listesinde  yer alan Sur’a ilişkin olarak tüm çağrılara rağmen UNESCO yerinde inceleme yapmadı. UNESCO yetkilileri, “Bir tek Sur’da değil birçok yerde tahribatlar yaşanıyor. Surdaki  tahribatlar konusunda bakanlık elemanları hasar tespiti yaptı diye açıklama yapıyor. Marifet hasar tespiti yaptırmak değil, hasar yaptırmamaktır.  Dünya miras listesindeki  bir alan yok ediliyor, UNESCO Dünya Miras Komitesi İstanbul’da toplanıyor, Sur’a heyet bile göndermiyor. Kapadokya’da tahribat var yer altı şehirleri tahrip ediliyor, UNESCO nerde?  Üstün evrensel  ilkeler doğrultusunda korumaya  karar verdiğiniz alanların korunması için gereğini yapmayacaksanız  ne yapacaksınız.UNESCO kendini geliştirmek ve bilimsel ilkeler doğrultusunda kültür mirasını koruyacak şekilde ülkelerin siyasal tercihlerinden kopmalıdır.?”

“UNESCO’YA AİHM GİBİ BİREYSEL BAŞVURU OLMALI”

UNESCO’ya karşı düzenlenen forumu desteklediklerini de bildiren Candan, şunları kaydetti:

“UNESCO 2. Dünya savaşından sonra devletler tarafından kuruldu, hükümetler tarafından desteklendi. Şimdi artık Kültür mirasına yönelik  devletlerin ve hükümetler yok etmek için savaşıyor. Devletler korumuyorsa, büyün dünyaya ait olan bu mirasları korumak için UNESCO yeni bir yol bulmak durumunda. Ankara’da Cumhuriyet dönemi mimarisi açısından Dünya miras listesine alınması gereken önemli bir potansiyel taşıyor. Atatürk Orman Çiftliği’inin ve Saraçoğlu Mahallesinin Dünya miras listesine girmesi için başvurularımız hükümet tarafından engelleniyor. Hükümet korumuyorsa halk bu alanı korumak istiyor, meslek odaları kültürel mirası koruyor, o zaman UNESCO  hükümetlerin denetimine ve tepkisine göre  hareket edemez. UNESCO örgütlenmesi ve çalışmasını geliştirmek durumunda ,devletlerin dışında da Avrupa İnsan hakları mahkemesine bireysel başvuru gibi, UNESCO’ya da bireysel başvuru olmalı  sadece devletin dediğini değil, halkın kültürel miras konusundaki duyarlılıkların dikkate almak zorunda. AİHM gibi kurumsal ve bireysel başvuruları da kabul etmeli . UNESCO neyi koruyup koruyamayacağına hükümetler ve devletler kanalıyla mı karar verecek. Bir ülkenin 12 bin 500 yıllık şehrinde 600’a yakın tescilli yapısının bulundu bir alanda taş üstünde  taş kalmamışsa, UNESCO’nun bir heyeti  Diyarbakır Sur’da  olmuyorsa, UNESCO hiçbir şeyi korumuyor bundan sonrada korumayacak gibi görünüyor.”

UNESCO'NUN YAPISI DEĞİŞMELİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Gökhan Yıldırım ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“Özellikle bizim ülkemizde UNESCO gibi bir kurumun korumaya aldığı yerler çokta önem arz etmiyor. Hükümetimizin hukuku çiğneyen politikaları  ve her yeri yakıp yıkan anlayışı ortada.  Bu nedenle Sur’da gördüğümüz gibi, UNESCO  tarafından koruma altına alınmış olması, yıkımı için hiçbir engel teşkil etmedi.  UNESCO daha farklı bir yapıya bürünmeli, orayı korumak için uluslar arası camiada  ek örgütlülük gereken bir yapıya bürünmeli. Ancak bu şekilde ülkemizdeki kültürel değerlerin korunabileceğini düşünüyorum. Diyarbakır’da başlayarak,  İstanbul kent merkezindeki yapılarında tamamen silüetinin bozulduğu,  boğaza üçüncü köprünün konulduğu, Kapadokya da yeni kentlerin  çıktığı ve bunların yağmalandığı bir ülkede yaşıyoruz. Bunların korunması için hem bizlerin bir şey yapması hem de devlet eliyle şekillenen UNESCO’nun yapısı değiştirilmeli. Bu yüzden de UNESCO’ya karşı düzenlenen karşı forumun toplanmasını destekliyoruz.  UNESCO’nun İstanbul’da toplanıyor olmasını protesto ediyoruz."

 

TMMOB  Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4388
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.02.2024 - 10:52:20
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları