Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
08 Şubat 2017

Türkiye aklını ve varlıklarını kaybediyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bilim emekçilerinin ihraç edilmesine, ülkenin varlıklarının talan edilmesi anlamına gelen Varlık Fonu’na, “Bu bir siyasi yıkım projesidir. KHK’lar ve Varlık Fonu bu yıkım projesinin argümanlarıdır. Ülkenin felakete sürüklenmemesi için referandumda oylarımıza sahip çıkarak, Hayır demeliyiz” diyerek tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi düzenlediği basın toplantısında son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bilim emekçilerinin ihraç edilmesine, ülkenin kaynaklarının talan edilmesi anlamına gelen Varlık Fonu’na ve  yıkılma tehdidi ile karşı karşıya olan TBMM Camisi’ne ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bilim emekçilerinin ihraç edilmesine, ülkenin kaynaklarının talan edilmesi anlamına gelen Varlık Fonu’na tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi ülkenin yıkıma sürüklenmesine isyan etti.

Ülkenin varlıkları talan ediliyor, gelecek nesillerin yaratıcılık hakkı gasp ediliyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

”Siyasi bir yıkım projesi ile karşı karşıyayız. Bu Cumhuriyetin değerlerinin, varlıklarının, devrimlerinin eserlerinin yıkma teşebbüsüdür. Haklar güçsüzler için tanımlanır. Hükümet devletin gücünü kullanarak güçsüzlerin haklarını yok ediyor. Devletin gücü kullanılarak güçsüzlerin haklarını gasp ediliyor. Bilim ihraç ediliyor, ülkenin varlıkları şirkete devrediliyor. Anayasa referandum ile de halk tasfiye edilmek isteniyor. Kanun Hükmünde kararname ile ‘Bu suça ortak olmayacağız’ imzası attığı için üniversitelerden 115 akademisyen ihraç edildi. Türkiye üniversitelerini tasfiye ediyor ve aklını kaybediyor. Siyasetçiler bilimsel yargı ve estetik yargı yetkisini kullanamazlar. Neyin doğru neyin yanlış, neyiz güzel, neyin çirkin olduğuna gelişmiş ülkelerde siyaset karar vermez. Siyaset neyin iyi neyin kötü olduğuna  ilişkin ahlak yargısını kullanırlar. Buna karar verirken de, tek akıl değil ortak aklı işletmek, bilimin ve sanatın fikrini almak zorundadır.  Hükümet bilimsel yargı kullanıyor, bilim  insanların, neyi konuşup konuşmayacağına, neye imza atıp atmayacağına nasıl ders anlatacağına karışıyor. Estetik yargıyı kullanıyor, bu bina çirkin yıkalım, diyor. Ülkenin varlıklarını hepimiz olan varlıklarını alıyor  fona devrediyor, size kanal İstanbul, 3.havalimanı yapacağım diyor. Bizim olanı alıp, başkasının hizmetine, sunup yandaşlarına pazarlayacak bir sürecin önünü açarak, gelecek nesillerin, yaratıcılık hakkını gasp ediyor. Bilimi akademiyi  bunun için susturmaya çalışıyorlar. Bu Türkiye açısından tehlike çanlarının çaldığının göstergesidir. Ülkenin felakete sürüklenmesine isyan ediyoruz.

Türkiye aklını kaybediyor

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

 “Kanun Hükmünde kararname ile 115 bilim emekçisi ‘Bu suça ortak olmayacağız’ imzası attığı için  üniversitelerden ihraç edildi. Bu kişilerin arasında dostlarımız, hocalarımız ve arkadaşlarımız var. İhraç edilen bilim emekçilerinin arasında Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Kent İzleme Merkezi’nin Danışma Kurulu Üyeleri olan Doç. Dr. Bülent Duru, Yrd. Doç. Ozan Devrim Yay, Prof.Dr. Funda Şenol Cantek, Prof. Dr. Aykut Çoban ve Prof. Dr. Funda Başaran Özdemir var. Büyük üzüntü duyuyoruz, Üniversitelerdeki ihraç süreçlerini yıkım sürecinin bir parçası olarak görüyoruz. Bir yönetim sürecinde siyasetçilere bilimsel yargı yetkisi devredilemez. Doğru yanlış kararını bilim ve bilim insanları karar verir. Türkiye’de siyaset,  bilimsel yargı kullanma yetkisini, eline almış ve tavır koyuyor. Bilim insanları söyledikleri, attıkları imzalar ve yaptıkları çalışmalardan kaynaklı ihraç edilir duruma geldi. Bilim insanlarının nasıl konuşacağına nasıl ders anlatacağına, nasıl makale yazacağına ve nasıl imza atacaklarına karar veriliyor. İhraç ederek ıslah etmeye çalışıyorlar. Bilimsel yargı yetkisini OHAL sürecinde darbe yaparak kullanıyor. Türkiye üniversitelerini tasfiye ediyor ve Türkiye aklını kaybediyor”

Dünya güzeli Camiyi yıkmak istiyorlar

Siyasetin bu bina güzel,  çirkin,  diyerek, estetik yargıyı da belirlemeye çalıştığına dikkat çeken Candan,  şunları kaydetti:

“Bir estetik harikası olan TBMM Camisi’nin güzelliğine siyasetçi karar veremez. Bir estetik harikası olan TBMM Camisi’ni yıkmak istiyorlar. Camiinin  koruması kaldırılarak yıkılmak isteniyor. Bu cami estetik güzelliği ve Cenneti yeryüzünde simgeselleştiren tasarımlarıyla Ağahan Mimarlık Ödülü almıştır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi camiinin yıkıma karşı dava açtı ve yargı camiyi kültür varlığı olarak tescil etti. Bu varlıkları korumakla görevli bakanlık camiinin tescilinin kaldırılması için itiraz etti ve siyasi baskılarla tescil kaldırıldı camii yıkılmak isteniyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu caminin korunmasını estetik güzelliğini gelecek kuşaklar tarafından paylaşılmasını istiyor. 

Ekonomik işgale neden olur

Candan, siyasetçilere sınırlı olmak ve ortak akılla yönetilmek şartıyla sadece ahlaki yargı yetkisi verildiğinin altını çizerek  “Siyaset iktidarı ele geçirdikten sonra iyi ve kötüyü kendi belirmeye başladı. Bu ülkenin varlıklarını tamamını Varlık Fonu’na devretti. Türkiye’nin bütün varlıklarını bir şirkete devrediyorsunuz. Sonrada o şirketi uluslararası ortamlarda satışa çıkartacak, bu ortamların müdahalesine izin verecek bir sürece çıkarıyorsunuz. Ekonomik olarak açık işgale neden olacak bir süreci başlatıyorsunuz. Varlık Fonu borç alacakmış uluslararası kuruluşlardan, teminat olarak gösterecekmiş, borcunu ödeyemezse ne olacak,”

Devletin gücü halkın aleyhine kullanılıyor

Yetkililere “Bu varlık Fonu bu teminatı ödemez ise yabancı devletler el mi koyacaklar?” sorusunu da yönelten Candan, şunları kaydetti:

“Bu ülkenin hepimize ait olan varlıklarını alıp aslında bir yanılsama ile bu ülke için kullanacaklarını söylüyorlar. Koca bir yalan söylüyorlar ve insanları gerçekte doğru olmayan süreçlerle bir algı yönetimi yaklaşımıyla herkesin malına mülküne el konulacak bir süreci işaret ediyorlar. Hükümet siyasetin gücünü, güçsüzlerin haklarını gasp ederek kuruyor. Devletin ordusu adaleti ekonomisi yönetimi güvenliği devletin gücü ile halkın aleyhine kullanılıyor. Bu Cumhuriyetin yıkım sürecinin ifadesidir. Cumhuriyet bir kelime değildir, varlıkları ile değerleri ile eğitimi ile, bilimi ile, adaleti ile laikliği ile, demokrasi ile bir yaşamdır. Bilim ve estetik yıkılıyor. Ortak akılla karar verilmesi gerekirken tek başına karar veriliyor. Bu ülkede yaşayan insanlar açısından bu toprakları kaybetme nefes alma adalet içinde vicdanının sesini dinleyerek yaşaması zorlaşıyor. Ülkenin felakete sürüklemesine isyan ediyoruz.  Varlık fonuna ülke varlıklarının  devredilmesi “size ait olan evinizin elinden alınarak daha iyi ev vereceğim diye borçlandırılması, eviniz üzerinden elde edecekleri  iki daireye de el konulması demektir. Hem evden oluyorsunuz hem borçlanıyorsunuz hem de eviniz üzerinden başkalarına  rant sağlanıyor.  Ülkenin hepimize ait olan varlıklarını alıyor ben diyor bunlar satacağım, bilim insanların rafa kaldırılması gerektiğini söylediği üçüncü havalimanı ve kanal İstanbulu yapacağım diyor. Böyle ülke yönetilir mi? Bunun için bilimi susturmaya çalışıyorlar. Bunun için akademisyenleri üniversitelerden uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Kimse bir şey bilmesin bizde bildiğimizi okuyalım istiyorlar.  Varlık Fonuna devredilen bütün değerler bu ülkeye ve hepimize ait. Bu ülkenin varlıklarını talan etme projesidir. Onun için referandumda hayır diyeceğiz.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal ise son KHK’larla bilim insanların ihraç edilmesinin Cumhuriyetle hesaplaşma sürecinin son girişimlerinden olduğunu söyledi.

Kaya, sözlerine şöyle devam etti: 

 “Kültürel varlığa nasıl saldırıyorlarsa aynı şekilde bilim insanına da saldırıyorlar. Bugün iktidarda olan siyasetin geçmişte söylemiş olduğu kubbeler miğferimiz minareler süngümüz sloganıyla başlayan süreç devam ediyor. Kendileri gibi düşünmeyen bilimin önünü tıkamak istiyorlar. Bu gidişat tehlikelidir. Bütün politikalarında inançla çok sıkı ilişkisi olduğunu söyleyen iktidar,  tescilli ve ödüllü TBMM Camisi’ni Cumhuriyet döneminde modern bir şekilde inşa edildiği için yıkmak istiyor. Anayasa referandumuna gidilirken Varlık Fonu gibi en son hamlelerle tek adama her şey devredilmek isteniyor. Bu faşizmin ve diktatörlüğün son rütuşlarıdır. Bu düşünce tarafından Türkiye işgal altındadır. Türkiye halkı bunu görmeli ve ülkesine sahip çıkmalıdır. Referandumda kendi oylarına sahip çıkarak Hayır oyu kullanmalıdır."

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4436
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.02.2024 - 10:52:20
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları