Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.

Mimarlardan anayasa değişikliğine karşı kampanya

2017 yılının barış, huzur, bombaların patlamadığı, demokrasi ve insan haklarının geliştiği bir yıl olmasını dileyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2017 yılında Cumhuriyeti ve değerlerini korumak için anayasa değişikliğine karşı “Hayır” kampanyası yürüteceğini bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlenen basın toplantısında 2016 yılı kent gündemini değerlendirirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, 2016 yılının Cumhuriyetle mekansal hesaplaşmanın zirve yaptığı bir yıl olduğuna dikkat çekti.

Mekansal hesaplaşmanın siyasal karşılığının anayasa değişikliği olduğunu belirten Candan, “Böyle yetkiler kimseye verilmez. Kurallar bütünü içinde yaşayacağımız toplumda, denetim noktaları ve sigorta noktaları olması gerekiyor” dedi.

Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, hem değer hem de mekansal olarak emanet edilen  Cumhuriyet değerlerini korumak için,  2017 yılında anayasa ve rejim değişikliğinin gerçekleşmemesi konusunda hayır kampanyası yürüteceklerini söyledi.

Gökçek parsel parselin hesabını versin

Candan, 2017 için dileklerini ise şöyle sıraladı:

“Hepimiz için, barış, huzur ve güvenli bir yıl olsun. İnsanların birbirine düşürülmediği, ötekileştirilmediği sokaklarında bombaların patlamadığı, demokrasi ve özgürlüklerin hak ettiği konuma geldiği özgürlükçü bir yıl olsun diyoruz ve umut ediyoruz. Ben güzel olacak diye düşünüyorum bütün bunlara rağmen. 2016 ve öncesindeki bütün kentsel tahribatı da onaracağımız yılın başlangıcı olacak. Bina yıkıldı bitti olmayacak. Biz yıkılan bu binaların hepsini  o büyük gün geldiğinde yeniden yapacağız.”

 2017 yılında Melih Gökçek’in Belediye Başkanı olarak devam edemeyeceğini umut ettiğini ifade eden Candan, “Gelişmeler öyle gösteriyor. Çünkü Gökçek parsel parsel Ankara’nın hesabını vermedi. Yargı süreçleri devam ediyor. 7 düvel ona karşı, kendisi bunu ifade ediyor. Ve 21 Haziran 2016’dan bu yana da Ankapark’ı hukuksuz bir şekilde elinde tutuyor ve şu anda Ankaralıların mal varlığını ulaşıma harcaması gerekirken bütçeyi Ankapark’a harcadı. Şimdi de Katarlılar’a vererek bu işten sıyrılmaya çalışıyor oda elinde patladı” dedi.

2016 yılında kent mücadelesinde yaşananlar

Candan, 2016 yılı kent gündemi açısından çok hareketli geçtiğini belirterek yaşananları şöyle anlattı:

2016 yılı yıkımlarla başladı. 23 Şubat’ta  Kumrular İkamet Sitesi yıkıldı. 25 Şubat’ta birinci derece doğal SİT alanında acele kamulaştırma yapıldı ve bu yargıya taşındı. Kaçak Saray’ın bir kitaptan öte,  İlhan Tekeli, Aziz Konukman gibi hocalarımızın konuşmasıyla bir değerlendirmesi yapıldı Bunun kitabı çıktı.  Mart ayında Danıştay binası yıkılmasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yıkıldı. Mimarlar konuyu yargıya taşıdı. Bolu’da Osmanlı’dan kalan tarihi arastalar yıkıldı. AOÇ’de yeni plan yapıldı, Ankapark’ın olduğu yere palan yapıldı  o da yargıya taşındı.  Havagazı Fabrikası’nın son kalan tescili kaldırıldı bunlar yargıya taşındı. Ankara’da Cumhuriyet’in mimari eserlerinin yıkımıyla karşı karşıya kalması nedeniyle 240 akademisyen yıkımlara karşı imza vererek, yıkımların durdurulması için  Kültür Bakanlığı olmak üzere bütün siyasi partilere ve  örgütlere çağrı yaptı. Mülteci sorunu Mimarlar Odası’nın gündemine girdi. Kaçak Saray ihaleler üzerine yeniden gündeme taşındı. Munzur Vadisi ile ilgili yapılan plana Mimarlar Odası dava açtı. 10 Nisan’da çok önemli bir karar çıktı Danıştay 14 dairesi Mimarlar odasının ehliyetinin olduğunu bir kez daha oy birliğiyle ortaya koydu. Mayıs ayında Atatürk’ün Marmara Köşkü yıkıldı. Seğmenlerdeki İlhan Koman Heykeli çalındı. Mimarlar Odasının AOÇ mücadelesinde biriktirdiği bütün arşivler, Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş yıl dönümünde  aocmücadelesi.org adresinden halka açıldı. Bu arada Gökçek’in şahsıma açtığı parsel parsel Ankara davasından beraat ettik.

Cumhuriyet mimarisi tehdit altında

2016 yılında Yıldız Sarayı’nın zorla boşaltıldığını ve Mimarlar Odası Genel Başkanı ve yöneticilerinin gözaltına alındığını da hatırlatan Candan, sözlerine şöyle devam etti:

Saraçoğlu Mahallesi’nde son kalanlarda tahliye edilerek Saraçoğlu insansızlaştırıldı. Haziran ayında çöküntü haline dönüştürüldü. İmrahor Vadisi ile ilgili davalarımız devam ederken, Kanal Ankara projesi başladı. Bu arada Arı ve Orkut Stüdyoları ve Ankara Rüzgar Tüneli’nin tehdit altında olduğunu ifade ederek, tescil edilmesi için yaptığımız başvuruda tesciller reddedildi. Davalar açıldı Haziran ayında Çubuktaki baraj gazinosu yıkıldı. Üstü üste aslında 6 aylık süreçte Cumhuriyet dönemi mimari eserlerini yıkılmasına karşı bir strateji belirlendi. Büyükşehir Belediyesi’nin Hacıbayram Cami çevresinde Roma döneminden kalma duvarın yıkıldığı ortaya çıktı ve bu yargıya taşındı.  Keçiören’de ortalama yaşı 60 olan 137 ağaç kesildi. Etlik garajlarındaki yüksek yoğunluklu yapılaşma durduruldu. Tarık Akan aramızdan ayrıldı. 15 Temmuz’da bir darbe girişimi yaşandı. TBMM bombalandı Cumhuriyet tarihinde ilk kez oluyor. OHAL süreciyle birlikte kent gündemi de OHAL sürecini aşan süreçlere tanık oldu.  Anıtkabirde oyun parkı yapıldı. Mimarlar odasını ve halkın tepkisiyle 3 gün içinde oyun parkı kaldırılmak durumunda kaldı. Anıtkabir’de hemen arkasından inşa edilen halı saha süreci yargıya taşındı. Halı saha henüz kaldırılmadı. Onun takipçisiyiz, Cumhurbaşkanına hakaret ettiğimiz gerekçesiyle açılan davada beraat kararı verildi. Hem tazminat hem ceza davasından beraat davası almış durumda kaldık. Kaçak Saray’a ilişkin AİHM’e taşıdığımız dava kabul edildi ve ilk filtrasyonu geçerek incelemeye alındı.  Birlik Parkı’nda iptal kararı verildi. Dönemin AKP’li bakanları Gökçek, karşında Mimarlar Odası’nın yanında yer aldı. Cumhurbaşkanı’na hakaret davasından beraat ettiğimiz gün Gökçek 5 oda başkanı hakkında Ankapark ve AOÇ ilgili iftira ettiğimize dair yaptığı başvuruda hakkımızda dava açıldı. 5 Nisan görülecek. Dün itibariyle de Yeni Akit’in hakkımızda çıkan hakaret dolu yazılara açtığımız davada 6 bin lira tazminat kazandık ve onu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlayacağımızı ifade ettik. Bütün bu süreçlerle birlikte 2016 yıl Cumhuriyetle mekansal hesaplaşmanın zirve yaptığı yıl oldu. 2006 yılında yoğun bir şekilde başlayan Cumhuriyet dönemi mimari eserleri çok 2016 yılında ilk alt ayda çok ciddi bir yıkımla meydana geldi.  İller Bankası, Renda Köşkü ve Saraçoğlu Mahallesi tehdit altında. Cumhuriyet’in temsil aksı üzerindeki bütün yapılar tehdit altında.”

Şehir Hastanelerine ilişkinde görüş bildiren Candan, Bilkent Şehir Hastanesi açılınca bütün Ankara’nın kilitleneceğini kaydetti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4987
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları