Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
09 Haziran 2016

Ankara Garı ve tüm TCDD yapıları tehdit altında

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) ana statüsünün değiştirilmesiyle birlikte Ankara Garı dahil bütün TCDD yapılarının ve arazilerinin tehdit altında olduğunu bildirdi

Haftalık  basın toplantısında  4 Haziran da  resmi gazetede yayınlanan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) ana statüsünün değiştirilmesini değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ana statünün değiştirilmesiyle birlikte Haydarpaşa başta olmak üzere Ankara Garı ve bütün illerdeki TCDD binaları , istasyonları tehdit altında. TCDD özelleştirilerek,bütün arazileri ve istasyonları  sermayeye peşkeş çekiliyor. Yüksek hızlı tren garının  arkasından kalan Ankara Gar Binası  Cumhuriyetin en büyük katliamına tanıklık etmiş bu yapının da tehdit altında olduğunu düşünüyoruz” uyarısında bulundu.

Vazgeçilsin 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Ana statünün değiştirilmesiyle yönetim yapısı da değişiyor. TCDD ‘nin mal varlıkları satma kiralama gibi süreçlerle karşı karşıya kalıyor. Devlet bütün bu süreçlerden elini çekerek kontroller gibi bir yapıya bürünüyor. TCDD tamamen şirketleşiyor. Ülkeyi devleti şirket gibi yönetmek hükümetin genel yapısı. Zurnanın son deliği TCDD. 64 hükümet programında vardı. 65. Hükümet gelir gelmez TCDD ana statüsünü değiştirdi. Bugün Haydarpaşa başta olmak üzere Ankara Garı ve bütün illerdeki TCDD binaları ve istasyonları tehdit altında. Bundan vazgeçilsin, toplum buna tepki göstermezse bir ülkenin kalbe kan taşıyan aort damarını kesmişsiniz demektir” diye konuştu.

Amaç maddesi TCDD’nin başına gelecekleri gösteriyor

Candan ana statünün değiştirilmesine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bütün bu süreçlerin nasıl geliştiğine dair 4 Haziran Cuma Günü Devlet Demiryolları İşletmesi’nden TCDD’nin ana statüsünün değiştirilmesine ilişkin Resmi Gazetede ana statüsü yayınlandı. Ana statü, “TCDD Genel Müdürlüğü adı altında teşkil edilen yapının, teşkilat yapısını müessesini bağlı ortaklık işletme ve iştiraklarını ve bunların arasındaki ilişkinin tasfiye denetim mali ve personele ilişkin hükümlerinin ve bütün mal varlığı ilgili hususlarının düzenlemesini içeriyor.  Sadece amaç maddesini okuyarak TCDD’nin başına gelecekleri, YHT’nin varlığı ile Celal Bayar Bulvarında yaşadığımız ağaç katliamı sonrasında Ankara Garı’nın tehdit eden şeyin bütün Türkiye sathına yayılmış olan demiryollarının, arazilerinin, binalarının nasıl talan edileceği,  ulaşımın nasıl özelleştirilip şirketleştirileceği ve tasfiye edileceğini gösteriyor.

Bağımsızlığımızdan vazgeçmişsiniz demektir

Hükümete bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısında bulunan Candan, şunları söyledi:

“TCDD’nin çok inanılmaz toprak varlığı ve mal varlığı var. Hem istasyon binaları hem demiryolunun geçtiği her bir arazi TCDD’nin önemli bir mal varlığı ve ulusal bağımsızlığın garantörü. Savaş döneminde afet döneminde en önemli ulaşım ağıdır TCDD . Bundan vazgeçerseniz bağımsızlığından vazgeçmişsiniz demektir. Bunu şirketleştirip özelleştirirseniz, parası olan şirketlerin demiryolları olmaya başlar ki bunlar geleceğimizin bağımsızlık ve bulunduğumuz bağımlılıkla ilgili süreçlerde kötü noktalara gidecektir. Tasfiye etmek ne demek. TCDD’yi tasfiye eden hangi anlayış olursa olsun tasfiye olur. Çünkü demiryolu ulaşımı  bu ülkenin ana can damarlarından birisidir.  Demiryolları bütün ülkelerde en önemli ulusal değerlerdir.”

Celal Bayar Bulvarındaki katledilen ağaçlar için suç duyurusunda bulunduk

YHT için Celal Bayar Bulvarı’ndaki ağaçların katledilmesine de değinen Candan sözlerine şöyle devam etti:

“TCDD Gar binasının hemen arkasında teknoloji gelişiyor, ulaşımda kolaylık sağlanması için Yüksek Hızlı Tren  Garı yapısı yapıldı ve o süreçte Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni ve meslek odasının açtığı davalar aleyhimize sonuçlandı ama bu süreç kendi içerisinde artarak belli noktalardaki istasyonlara, Etimesgut’a  ve diğer noktalara kadar kaydı. YHT garının faaliyete girmesi gündemdeyken YHT gar binasının önünde bulunan Celal Bayar Bulvarı’ndaki ağaçlar tek tek kesildi. 150’ye yakın ağaç katledildi. Bunların her biri 60 yaşından büyüktü bunlar YHT teknolojik olarak neoliberalizimin kentleşme ve mekânsal süreçlerini daha iyi görünmesi yaklaşımıyla Gezi’nin arifesinde kesildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bununla ilgili suç duyurusunda bulunduk.

Bütünlükçü mücadele yürütülecek

Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak 2003 yılında kamu hizmetinde mimarlığa tanıklık projesi başlattıklarını da anımsatarak, “Bu kapsamda kamudaki tasfiye sürecinin başka bir boyuta gideceğini öngörerek TC şekillenişi ve yapı envanteri üzerine çalışma yaptık.  Bunun ilki o dönemlerde tartışılan iller bankasının tasfiyesi süreciydi. Türkiye’nin değil dünyanın tek örneğiydi. İlk çalışmamızdı iller bankası tehdit altında yapısı sonra  köy hizmetleriydi bugün köy hizmetlerine ilişkin ulaşabildiğimiz tek arşiv bizde çünkü köy hizmetleri arşivlerinin büyük bölümünü SEKA’ya gönderdiler bu kadar da fütursuzlar. Oda gitti. Üçüncü çalışmamız TCDD idi.  Elimizde o dönemde yaptığımız çalışmalardan kaynaklı epey bir arşiv var. Bütün bunların toptan korunmaya alınması gerekiyor. TCDD’yi bütünlükçü bir mücadele alanına dönüştürmek  ve arazi üzerindeki rant politikalarını bertaraf etmek Türkiye ölçeğinde ortak çalışmalar yürütmek zorunluluk, konu Mimarlar Odasının ana gündemilerinden birisi olmak zorunda ” dedi.

TCDD arazileri sermayeye peşkeş çekiliyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Gökhan Yıldırım, ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“Devletin sağlık ve barınma yanında ulaşım da halkına sunması  gereken bir hizmet. Bu hizmetin özelleştirilmesi demek ülkenin başka bir boyuta gidiyor olması demek. TCDD özeleştirme sürecini başından beri hissedebiliyorduk. Devlet tarafından metro gibi ulaşım açısından başarısız planlamalar yapıldı.  Bir yandan da ranta hizmet eden YHT gibi ulaşım araçları da gündeme girmiş oldu. Etimesgut’taki Şeker Fabrikası arazisi devamında yapılan YHT bakım onarım tesisleri ve aynı zamanda Gar bölgesine  yapılan karma fonksiyonlu büyük bir istasyon binası var. Bunlarla birlikte zaman içinde bunun nasıl hizmet edeceğini görmüş olduk. YHT baştan beri plansız bir projeydi kuş göç yolları üzerinde yer alan, her trenin geçişiyle birlikte binlerce kuşun katledilmesine yol açan bir projeydi. Bu rant amacının yetmediğini bir şekilde özelleştirilerek TCDD’nin tüm arazilerinin sermayeye peşkeş çekilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu korkunç bir şey. Ulaşımın temel bir hak olduğunu ve devlet tarafından sağlanmaya çalışılması gerektiğini söylemeye devam edeceğiz.“

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 3780
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.02.2024 - 10:52:20
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları