Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
BÜYÜK ANKARA OTELİNDE YASADIŞI TADİLATLARA ve YASADIŞI YIKIMLARA
ÇANKAYA BELEDİYESİNDEN ONAY….

18 Aralık 2006Ankara’da gerçekleştirilen hukuksuz imar uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan bir zamanların Meclis kulislerinin döndüğü, Ankara’nın sosyal hayatının kalbinin attığı Büyük Ankara Oteli de yasal olmayan uygulamalarla tanınmaz hale geldi.

1960’lı yıllarda tasarlanan bina ünlü mimar Marc Saugey’in önemli yapıtları arasında yer almakta, uluslar arası mimarlık tarihi literatüründe önemli binalar sınıfında yer almaktadır. Bina Türkiye’de modern mimarlık dilinin önemli sembollerinden bir tanesidir. Büyük Ankara Oteli Atatürk Bulvarı üzerinde Büyük Millet Meclisi’nin karşı sırasında yer almaktadır. Bu konumuyla, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Ankara Palas Oteli’nin dönemin Ulus’ta yer alan Meclis binası ile kurduğuna benzer bir ilişkiyi yeni Meclis binası ile kurmaktadır. Emek İşhanı’ndan sonra bulvar üzerindeki yüksek yapılanmanın ilk örneklerindendir.

Yapıda 180 oda ile 316 yatak kapasite sağlamak üzere tasarlanan 14 oda katı, restoran, gece kulübü, balo salonları, çay salonu, lobi ve yüzme havuzu gibi işlevlerin rampalarla bağlanan üç seviyeye yerleştirildiği zemin kat, barın açıldığı teras katı ve en üst katta da açık mutfak olarak düzenlenen restoran yer almaktadır. Tüm katlar tamamen mekanik havalandırmalıdır. Otelin mobilyaları Ankara Marangoz Okulu öğrencileri tarafından yapılmıştır.

Bugün Büyük Ankara Otelinde “tadilat” adı altında bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Bir süredir tamamen paketlenmiş olan, içine mimarların dahi giremediği, meslek odalarından gizlenerek yürütülen uygulamalar Mimarlar Odası Ankara Şube’nin tüm çabalarına karşın tamamen yasal olmayan şekilde yapılmaktadır..Çelikler İnşaatın sahip olduğu Yapı köklü bir tadilattan geçmektedir. Binada gerçekleştirilmek istenen bu tadilatların binanın özgün kimliğini ne kadar koruyacağından şüphe etmekteyiz. Bu tadilatlar, Yapı Kanununda yer alan ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığının bir çok genelgesinde belirtilen, ruhsat eki olan ve Meslek Odası tarafından verilen Mimari Proje Sicil Durum Belgesi aranmadan Çankaya Belediyesi tarafından ruhsata bağlanmıştır. Usulsuz olarak yapılan bu uygulama kanuna aykırıdır.Bu aykırılığı yapanlar ve göz yumanlar da bu usulsüz sürecin aktörleridir. Bu uygulama Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya intikal ettirilmiş, uygulamayı yapan, konuyla ilgili yazışmalarımıza ve görüşme taleplerimize ilişkin hiçbir adım atmayan Çankaya Belediye başkanı, başkan yardımcısı, İmar müdürü ve ruhsatta imzası bulunan teknik elemanlar hakkında suç duyurusunda bulunma süreci başlatılmıştır..Ayrıca bu sürecin herhangi bir noktasında bulunan oda üyesi mimarlar içinde onur kurulu süreci başlatılacaktır.

Gelinen son noktaya baktığımızda Ankara’nın modern, çağdaş kent mekanlarını oluşturan öğelerden biri olan Ankara Oteli ve oteli kentli ile buluştuğu ilk nokta olan giriş bölümünde bulunan üçgen kanopilerden birisi yıkılmıştır. Yapıldığı dönemin yapım tekniği ve teknolojisin bir göstergesi olan bu öğe bugünün teknolojisiyle bile yerine konması, aynısının tekrar inşa edilmesi çok güç olan bir öğedir. 15 Aralık 2006 tarihinde gerçekleştirilen bu yıkımın ardından yaşanacak gelişmeleri dikkatle takip etmekteyiz.

Son yıllarda Ankara’yı Ankara yapan değerlerin birer birer yok ederek kimliksiz yapılarla dolu bir kent haline getiren uygulamaları ve bu uygulamaları yürüten bunlara ruhsat veren yöneticileri, rant peşinde koşan yerel yöneticileri , bu sürece sessiz kalan idari makamları, mal sahiplerini, ve bu sistemin bir parçası olan müteahhitleri ve meslektaşlarımızı kınıyoruz,

Kentine, kentinin geçmişine sahip çıkan, kaliteli, sürdürülebilir mekanlar oluşturmak üzere tüm yerel yöneticileri, rant peşinde koşmayan ortak üretim sürecine davet ediyoruz.

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ
Okunma Sayisi : 6245
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.01.2021 - 15:26:02
Şu an 75 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları