Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

 

 

 

İLK ETİBANK

Yapım Yıl(lar)ı: 1935-36
Mimarı: Sami Arsev

Üç kütlenin birleşmesinden oluşan yapı eğimli arazi üzerine yerleştiği için ön kütle üç, arkadaki, bodrum üzerine dört katlıdır. Birbirlerini dik açıyla kesen Atatürk Bulvarı ve İstanbul Caddesi üzerindeki bu iki kütleyi, koridor üzerine dizilmiş çalışma alanlarını içeren bir üçüncü kütle çembersel biçimiyle dönerek birleştirmektedir.

Mermerle kaplı giriş ve banka holünün yer aldığı öndeki kütlenin giriş cephesi dönemin cephe özelliklerinin toplandığı biçimde düzenlenmiştir. Köşeleri yuvarlatılmış olan giriş bir girinti içine alınmıştır. Çembersel hatlar giriş merdivenlerinde, üstündeki çıkmada, yapının sağdaki köşesinde kullanılarak düz çizgilerin arasında yer almışlardır. Yapının bazı ögeleri ışıklandırılmaya uygun bordürlerle çevrelenmiştir. Yinelenen dikey taş ögeler, taş sıvaların dikey birleşme yerlerinin yok edilmesi ve abartılarak belirtilmiş yatay derzleriyle dengelenmeye çalışılmıştır. Kısaca, ön cephede dikey ve yatay çizgi ve biçimlerle oynanarak elde edilmiş bir düzenleme vardır. Kütlenin diğer  cepheleri farklı anlatımlarda tasarlanmıştır. Arkadaki kütle orta çıkması, yanlardaki balkonları ve pencere büyüklük ve oranları ile bir apartman görünümündedir.

Giriş cephesinde yapının alt kısmı, ince pencereleri ayırıcı dikey taş ögeler, yatay bordürler Ankara taşındandır. Ara kütlenin kuzey cephesinde taştan benzer ögeler kullanılmıştır. Diğer dış yüzeyler gri serpme sıvalıdır. İnce bordürle biten düz görünümündeki çatı da dönemin bir başka özelliğidir.

(*) ÖZBAY, H., “Günümüz Gözüyle Erken Cumhuriyet Dönemi Yapıları”, Bir Başkentin Oluşumu, Ankara, 1929-1950, Ankara 1994, s.76, not 8’de yapının mimarının Akademi’ye 1908 yılında giren Sami Arsev olduğunu yazmaktadır.

Okunma Sayisi : 13520
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 20.01.2021 - 12:32:16
Şu an 71 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları