Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

 

 

İKİNCİ BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BİNASI

 

Yapım Yılı: 1924
Mimarı: Vedat Tek
Bugünkü İşlevi: Cumhuriyet Müzesi

 

Birinci Meclis binasının bulunduğu arazi parçası üzerinde ve Ankara Palas'ın karşısında olan yapı ilk olarak mebus kulübü ve parti merkezi (Halk Fırkası Mahfeli) olarak düşünülmüştü. Atatürk, Mimar Vedat Tek'ten Halk Fırkası için bir mahfel tasarlamasını istemiş, mimarın İstanbul'da hazırladığı plan taslaklarını beğendikten hemen sonra binaya başlanmıştı. Kaskadlı havuzu ile özenli bahçesi uzun yıllar halka açık tutulmuş, içinde konserler düzenlenmişti.

 

Bodrum üzerine iki katlı olan binada kütlenin uzun aksı ana caddeye dik olarak yerleştirilmiştir. Mekânlar iki kat yükselen ortadaki meclis salonunun üç kenarı boyunca koridorlar etrafına dizilmişlerdir. Girişten ulaşılan, uçlarında merdivenlerin yer aldığı uzun ve geniş geçit/koridor üst katta kalem işi Osmanlı süsleme motifleriyle bezeli bir tavanla örtülmüştür. Meclis salonunun duvarları ve tavanı da Selçuklu ve Osmanlı süsleme ögeleriyle kaplanmıştır; özellikle altıgen yıldız motiflerini içeren ahşap panoların oluşturduğu tavan salonun en ilginç yeridir.

 

Giriş ve uzun cephelerde orta ve köşe akslar dışarı taşırılarak simetri güçlendirilmiştir. Bahçe cephesinde dışa taşan orta bölümün iki katına da balkon sağlanmıştır. Girinti ve çıkmalarla hareketlenen cephelerde kullanılan sivri ve basık kemerler, çini bezemeler, geniş saçaklar, balkon altı destekleri, içte göbekli ve çıtalı tavanlar Osmanlı mimarlığından alıntılardır. Girişteki taç kapı düzenlemesi sonradan yapılmıştır.

Yığma olarak inşa edilen yapının cepheleri farklı büyüklükteki kaba taşların oluşturduğu bir duvar örgü şekli göstermektedir. 200.000 TL.’ye inşa edilen bina ihtiyaç nedeniyle bir yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanmıştır.

Okunma Sayisi : 11139
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 20.01.2021 - 12:32:16
Şu an 57 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları