Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

 

 

 

Ankara Belediyesi Ticaret Evi (Ankara Belediyesi Eski Binası)- Eldem (1947)

Yarışmayı çıkaran kurum: Ankara Belediyesi

57 yıl önce açtığı bir yarışma sonucu elde edilen proje Prof. Nezih Eldem’e aittir. Anafartalar Caddesi’nin hemen başında ada köşesinde yer alan yapı bir çok yönden kentin önemli bir mirasıdır.

Nasıl Sedat Hakkı Eldem’in Fen Fakültesi Binası mimarlık tarihinde II. Milli Mimari’nin önemli örneklerinden birini oluşturuyor ise, bu yapı da 20 yy ilk yarısının sonlarının tasarım anlayışını yansıtan son derece ciddi bir başka köşe taşını oluşturmaktadır.

Dönemin bölgeselci yaklaşımı gereği artık maalesef bulunamayan klasik Ankara taşı ile kaplı cephe yüzeyleri, geniş saçakları, son derece oranlı çıkmaları ve onları taşıyan el böğründeleri, pencere düzenleri, yüksek zemin katları aydınlatan tepe pencereleri gibi geleneksel dilin elemanlarını son derece ustalıkla kullanan mimarisi ile, İkinci Milli Mimarlık Akımı’nın kamu yapılarının şekillenmesindeki rolünü başarılı bir şekilde kanıtlamaktadır.

Yapı Ticaret Evi işleviyle yola çıkılmasından ötürü; (o dönem için çok stratejik ve prestijli bir noktada bulunmasıyla da beraber) zeminde parselin tümünü kullanmış olmasına rağmen, köşedeki konumunu vakur bir yaklaşımla değerlendiren “Ulus içinde” tam bir ‘landmark’ niteliğine sahiptir.

Başkent oluşundan ötürü devlet yönetimini barındıran Ankara’da yerel yönetimin en önemli unsuru olan “Belediye”ye ev sahipliği yapması, yapıya ayrıca temsili bir değer kazandırmaktadır.

Vedat Dalokay, Ekrem Barlas gibi isim yapmış başkanları olan Belediye’nin yaklaşık 60 yıldır hizmet verdiği bu binanın anı değeri de yadsınamaz ölçülerdedir.

Son olarak, böylesi kamusal yatırımların yarışma yöntemi ile elde edilmesini her zaman savunagelmiş olan Mimarlar Odası bu tezini 60 yıl önce uygulamış olan Belediye’nin ne kadar haklı olduğunun bu örnek ile bir kez daha kanıtlandığını göstermektedir.

 

 

Okunma Sayisi : 7442
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.01.2021 - 15:26:02
Şu an 76 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları