Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

7593om

 

KENDİ KENTİM   (7-12 yaş grubu) 

 

            Çocukların yaratıcılıklarını artıran, onları düşünmeye yönlendiren böylece onların gelişimlerine katkıda bulunan oyuncakların sayısının git gide azaldığı günümüzde çeşit çeşit oyuncak tabancaların ve yarış arabalarının mağazalarının raflarını doldurduğunu görüyoruz. Oyuncak tabanca gibi çocukları şiddete yönlendirebilecek veya yarış arabası gibi düz mantık çalışan oyuncakların yerine onların yaratıcılıklarını geliştirirken yaşadıkları çevreye de dikkatlerini çekecek bir oyuncak tasarladık.

            Öncelikle oyuncağın birimlerini bir arada tutmaya yardımcı olan ve birbiriyle bağlanarak daha büyük alanlar oluşturabilen plakalar hazırladık. Daha sonra plakaların üzerine takmak üzere parçalar yaptık. Çocukların çevrelerinde görebilecekleri taşıt yolu, yaya yolu, yeşil alan, su gibi ögeleri soyutlayarak farklı renklerde birimler hazırladık. Böylece çocuklar bu birimleri farklı sayılarda ve değişik şekillerde biraraya getirebilecekler. Binalar içinse uzayıp kısalabilen ve birbirinin içine geçebilen parçalar hazırladık. Bu parçalar farklı genişlikte ve uzunlukta yapılar yapmaya olanak tanıyor. Ayrıca çocukların kentlerde ve çevrelerinde sıkça gördükleri köprüler, ağaçlar, elektrik direkleri ve sokak lambaları yaptık.  Çocuklar birimlerin üst kısımlarını değiştirerek ağaç, elektrik direği ve sokak lambalarını kendileri elde edebilecekler. Son olarak da çocuklara hedef gösterici nitelikte farklı büyüklükte ve farklı birimler içeren planlar hazırladık. İlk etapta birimleri bu planlara göre yerleştirip oyuncağın yapısını kavrayan çocuklar daha sonra karşılarında hedef olmadan kendi hayalgüçlerini kullanarak daha büyük ve çeşitli kentler oluşturabilecekler. 

 

“KENDİ KENTİM” OYUNCAĞININ ÖZELLİKLERİ

 

·         Çocukların Yaşadıkları Çevreye ve Mimariye Duyarlılığını Geliştirmesi

İçinde kentlerdeki başlıca ögeleri barındıran bu oyuncaktaki birimler, çocuklara oynarken çevrelerindeki gerçek örnekleri çağrıştıracaktır. Sonrasında ise çocuklar çevrelerine daha dikkatle bakacaklar, oyuncaktaki birimlerle karşılaştıracaklar, oynarken çevrelerinde gördükleri örneklere benzer ilişkiler kurmaya çalışacaklardır. Böylece çocuklar yavaş yavaş çevrelerini ve mimarlığı incelemeyi öğreneceklerdir. İlerleyen yaşlarda kentlerde karşılaştıkları hatalı uygulamaları görmeleri ve çözüm üretmeye yönelik düşünmeleri daha kolay olacaktır.

 

·         Çocukların Yaratıcılığına Katkıda Bulunması

Çocuklar bu oyuncakla kendi kentlerini kendileri yapacaklar, yaparken düşünecek, hayal edecek ve farklı şekilde biraraya getirdikleri birimlerin ortaya nasıl bir kent çıkaracağını gözlerinde canlandırmaya çalışacaklardır. Böylece düz mantıkla oynanan ve üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamayan oyuncaklardansa böyle farklı birleşimlerle farklı sonuçlar oluşturan bir oyuncak çocukların yaratıcılığının gelişmesi için çok daha faydalı olacaktır.

 

·         Çocuklarda Parçalardan Bütün Oluşturma Yeteneğinin Gelişmesine Yardımcı Olması

Yol, su vs gibi alanlar o alanın özelliklerini gösteren birimkarelerin, binalar taşıyıcı sistemlerin birleşmesiyle ve sonunda kent de oyuncağın farklı nitelikteki elemanlarının birleşmesiyle oluştuğu için bu oyuncak çocukların parça-bütün ilişkilerini görmesine ve kavramasına olanak sağlar.

 

·         Çocuklarda Soyutlama Yeteneğinin Gelişmesine Yardımcı olması

Binaları; cepheleri, kapı ve pencereleri, çatıları olmadan, taşıyıcı yapı elemanlarını soyutlayarak oluşturduk. Yüzey tabakalarını da birebir taklit etmeye çalışmak yerine çağrışım yapacak renkler ve yüzeyler kullanarak soyutladık. Kentsel ögeleri temsil eden soyutlanmış parçalarla oynayan ve bu parçaların çevresinde gördüğü somut halleriyle ilişki kuran çocuklarda soyutlama yeteneğinin gelişmesi daha kolay olacaktır.

 

·         Çocuklarda Plan Okuma ve Ölçek Kavramının Gelişmesine Katkıda Bulunması

Kentsel ögelerin oranları korunarak küçültülmüş haliyle oynamak çocukların farklı büyüklükler arasında oran kurmalarına ve ölçek kavramlarını geliştirmelerine yardımcı olacak, ayrıca çocuklar planlarda kendilerine hedef gösterilen örnek dizilimleri sırasıyla kolaydan zora doğru yapmaya çalıştıklarında basit bir şekilde plan okuma kavramı da zihinlerinde şekillenmiş olacaktır.

 

 

 

 

Okunma Sayisi : 8248
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2020 - 13:19:20
Şu an 64 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları