Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

KENT MERKEZİNİN ÇÖKÜNTÜLEŞMESİ SÜRECİNDE SON AŞAMA: KIZILAYDA SANATIN SON KALESİ DÜŞÜYOR!

 

Ankara’nın kent merkezi olan Kızılay her geçen gün daha fazla çöküntüleşmekte ve köhneleşmektedir. Bir zamanlar hayatın, kültürün, sanatın, her türlü zenginliğin ve rengin merkezi olan Kızılay, dershaneler olmasa tamamen yok olacak bir kent merkezi halini almıştır. Alışveriş merkezlerinin yaygınlaşmasının da etkisiyle Kızılay tüm toplum kesimlerinin bir araya gelme, kenti birlikte yaşama mekanı olma niteliğini de kaybetmek üzeredir. Tüm bu gelişmelerin temel sebebi Kızılay’daki işlev ve kullanım çeşitliliğinin yanlış hesaplarla azaltılması ve ortadan kaldırılmasıdır. Oysaki çağdaş dünyada, özellikler tiyatroların, müzelerin ve diğer tüm kültür-sanat-bilim faaliyetlerinin kent merkezlerinde yer seçmeleri ve kalmaları sağlanarak kent merkezleri yaşatılmaktadır.

 

Bu gelişmelerin son halkası, Kızılay kent merkezindeki tek devlet tiyatrosu sahnesi olan Yeni Sahne’nin yıkılarak yerine bir alışveriş merkezi yapılması girişimi ile yaşanmaya başlamıştır. Kırk yıldır Kızılay’ın en işlek noktalarından birinde kentlilerin sanatla buluşmasını sağlayan Yeni Sahne salt kar amacıyla yıkılmak istenmektedir. Ancak Yeni Sahnenin yıkılması sadece Başkentin kültür hayatını değil bir kent merkezi olarak Kızılay’ı da bir çok yönden olumsuz etkileyecektir.

 

Yıkılan Yeni Sahne Değil Kızılay Kent Merkezi!

 

Yeni Sahne’nin yıkılması ile birlikte:

 

  • Kızılay’a tiyatro izlemeye gelen nitelikli seyirci artık kent merkezine gelmez olacaktır.
  • Kızılay’a tiyatro izlemek için gelen nitelikli seyircinin gelmemesi tiyatro ile bütünleşmiş yaya bölgesinin ve bu bölgede bulunan tiyatro ile ilişkili diğer tüm kullanımları olumsuz etkileyecektir.
  • Yeni Sahne yerine yapılacak alışveriş merkezi hiçbir zaman Yeni Sahne’ye gelen nitelikli seyirciye ulaşamayacak, üstüne üstlük Sakarya Yaya Bölgesindeki ve civardaki esnafın özellikle kitapçıların ve sahafların satışlarının düşmesine sebep olacaktır.
  • Mütevazı ve dönem mimarisi ürünü Yeni Sahne binası yerine yapılacak olan dev alışveriş merkezi Yaya Bölgesi içinde görsel bütünlüğü bozacak, yaya ve taşıt dolaşımını olumsuz yönde etkileyecektir.
  • Yapılması düşünülen alışveriş merkezinin benzerleri Kızılay’da çoktur ama bir Yeni Sahne Binası daha bulunmamaktadır. Kızılay’da bulunan Ankara Sanat Tiyatrosu, Ekin Sahnesi gibi özel sanat girişimleri ise Yeni Sahne gibi imkanları bulamadıklarından ayakta kalma savaşı vermektedirler.
  • Yeni Sahne yıkıldığında belki ortaya küçük bir boşluk çıkacaktır. Ama Kızılay için bu boşluk bir atom bombasının açtığı çukur kadar büyüktür!

 

Ne Yapılmalı?

 

  • Öncelikle Yeni Sahne’nin yıkılmasının basit bir kar aritmetiği olmadığı, tiyatronun yıkılması ile birlikte başta etraftaki esnaf olmak üzere Kızılay’ı kullanan tüm kent sakinlerinin hatıralarını, kent merkezini kullanma alışkanlıklarını ve sonuçta Kızılay’ı kaybedecekleri tüm kamuoyu tarafından iyi anlaşılmalı ve anlatılmalıdır.
  • Kent yönetimleri Yeni Sahne ve benzeri kültür ve sanat yapılarının kent merkezinden uzaklaştırılmasının önüne geçmek için gereken önlemleri almalıdır.
  • Kent yönetimleri kent merkezlerinin kentte yaşayan tüm kesimlerce kullanımını arttırmak için kent merkezinde yeni tiyatro salonları, müzeler, sergi salonları açılmasına ön ayak olmalı, buna yönelik olarak kent merkezlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik planlama çalışmaları gerçekleştirilmelidir.
  • Kent merkezinde bulunan Yeni Sahne gibi nitelikli yapı ve kullanımlara müdahale edilmesi düşünüldüğünde konu ile ilgili katılım mekanizmaları işletilerek sivil toplum örgütlerinin de sürece katılımı sağlanmalıdır.

 

Unutulmamalıdır ki kent merkezi bir kentin en önemli mücevheri, tiyatro binaları da o mücevherin üzerindeki değerli taşlar gibidir. Taş kaybolursa mücevherin değeri kalmaz.

 

Yıkılan sadece Yeni Sahne değil Kızılay’dır!

Okunma Sayisi : 4943
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.04.2021 - 21:47:05
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları