Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.

ANKARAM PLATFORMU

 

BASIN AÇIKLAMASI(05.08.2006)

KUĞULU KATLI KAVŞAĞI İLE ATATÜRK BULVARI OTOBAN HALİNE GELECEK

ÇANKAYA- AYRANCI BAĞLANTISI KOPACAK

KUĞULUPARK TRAFİK ADASI OLACAKTIR

KAVŞAK DEĞİL, METRO İSTİYORUZ!

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmakta olan Kuğulu kavşağı alt-üst geçidi ve bölgedeki yeni trafik düzenlemesi projesi, Ankaram Platformuna üye Odaların meslek gruplarınca incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda yapılacak projenin ve trafik düzenlemesinin hem bölge, hem de Ankara açısından telafisi çok zor kayıplara yol açacağı, trafik açısından ise bölgeyi daha sorunlu hale getireceği tespit edilmiştir. 

 

·         Katlı kavşak düzenlemesi, Ankara ve Kavaklıdere’nin en önemli simge ve anı mekanı, 1. Derece Doğal Sit Alanı olan Kuğulupark ve yakın çevresi büyük zarar görecektir. 

Öncelikle, katlı kavşak için yapılacak alt geçiş tünelleri, Kuğulupark’ın da içinde bulunduğu vadi tabanı suyunu daha alt katmanlara çekerek Kuğulupark’ta ve Polonya Büyükelçiliği bahçesinde bulunan asırlık ağaçların kurumasına yol açacaktır. Ayrıca, projedeki alt geçişler,  Park kenarına yakın durumdaki 20 metreye kadar kökleri genişleyen ağaçların köklerini biçerek bu ağaçların kaybedilmesine neden olacaktır. 

Kuğulupark’ın çevresinde kesintisiz trafik akımı amaçlandığından Kuğulupark’a yaya olarak erişim zorlaşacak, Park akan trafik içinde küçük bir adaya dönüşecek, yoğun yaya sirkülasyonu nedeniyle yaya kazaları ve ölümleri gerçekleşecektir.

Kuğulupark’a dinlenmek için gelen Ankaralılar, artan trafik nedeniyle şimdikinden iki-üç kat daha fazla egzos dumanı ve gürültüyle karşılaşacaktır.

 

  • Yapılacak kavşak düzenlemesi sonucu en fazla zararı görecek olan kesim yayalar olacaktır.

Bugün için mevcut kavşakta ışıklı hemzemin geçitler yoluyla karşıdan karşıya geçme olanağı olan yayaların, yapılacak katlı kavşağın yol açacağı kesintisiz akım nedeniyle hareketleri büyük ölçüde kısıtlanacak, karşıdan karşıya geçmeleri tehlikeli ve çok güç duruma gelecektir. Alt geçitlerin tamamlanması halinde trafiğin durmaması için hem Atatürk Bulvarı’nda hem de Cinnah Caddesindeki ışıklı yaya geçitleri kaldırılacak, yayaların karşıya geçişi çok tehlikeli duruma getirilecek, ya da yine onlarca basamaklı üst geçitlere mahkum edilecektir. 

 

·         Proje trafik açısından zincirleme sorunlar yaratacaktır

Bu kavşakta kesintisiz olarak akıtılmaya çalışılan araç trafiğinin, Atatürk Bulvarı üzerindeki takip eden diğer noktalardaki sinyalli kavşaklarda ve yaya geçitlerinde durması gerektiği dikkate alınmamaktadır. Bu kavşakta büyük maliyetle yapılan katlı geçişle kesintisiz akıtılacak trafik, sinyalli yaya geçitlerinde ya da her zaman tıkalı olan Akay Kavşağında tekrar durmak zorunda kalacaktır. Bu düzenleme, Kızılay’ın ve Tunalı’nın kilitlenmesine neden olacak, Belediye Yönetimi Kızılay’ı yaya geçişlerine kapatmak için  kendi eliyle yeni bir gerekçe daha yaratacaktır.

 

·         Taşıtların yaptığı taşıt-kilometre oranı artmıştır

Kent içindeki trafik düzenlemelerinin temel amacı “trafiği akıtmak” değil, “trafik güvenliğinin artırılması” ve yapılan “araç-kilometrenin azaltılması”dır. Cinnah Caddesi ve Atatürk Bulvarının tek yön olarak düzenlenmesi sonucunda tüm hem trafik güvenliği azalmış, hem de araçların yaptığı araç-kilometre aşırı bir şekilde artmıştır. Örneğin, Uğur Mumcu Caddesi yönünden gelen araçların Atakule kavşağına ulaşmaları için eskiden Çankaya Caddesinden 800 metre yol kat ederek gitmeleri mümkünken, yeni düzenlemeye taşıtların önce Cumhurbaşkanlığı önünden Atatürk Bulvarından Kuğulupark kavşağına kadar inmeleri ve sonra Cinnah Caddesinden yukarı çıkarak Atakule’ye ulaşmak için 2800 metre yol yapmaları gerekmektedir. Kent içinde yapılan bu gereksiz taşıt-kilometre artışları, gereksiz akaryakıt tüketimi, yollarda geçen zaman, gürültü, hava kirliliği ve artan kazalar şeklinde ortaya çıkmaktadır.

 

·         Ayrancı-Çankaya bağlantısı kopacaktır

Kavşak Projesinde Şili Meydanından Bulvara çıkan yol tek yönlü yapılmakta, Polonya Caddesi de Atatürk Bulvarı ile İran Caddesi arasında tek yön olarak düzenlenmektedir. Çankaya Caddesinin de tek yönlü olması sonucunda kentin en önemli koridorunda, bu koridorun doğusundan batısına geçiş imkanı tamamen ortadan kaldırılmış olmaktadır. Çünkü yeni düzenleme ile Atakule Kavşağında, Kuğulu­park Kavşağında, Akay Katlı Kavşağı sebebiyle Meclis Kavşağında koridordan karşıya geçişler mümkün değildir.

 

·         Yeni düzenleme ile kentin merkezi alanlarına erişim zorlaşmaktadır

Düzenleme sonucunda birçok koridordan kentin merkez alanlarına ulaşılması, ya da kentin merkezinden ve ana koridorunda kentin çeşitli kesimlerine erişilmesi zorlaşmaktadır. Örneğin Polonya Caddesinin tek yön düzenlenmesi sonucunda İran Caddesi ve arkasındaki Küçükesat, Gaziosmanpaşa gibi semtler Atatürk Bulvarına ulaşamamakta, Tunalı Hilmi Caddesinden Esat Caddesine, oradan da Mithatpaşa Caddesi ile Sıhhiye’ye yönlendirilmektedir. Kentin bu alanlarından gelenlerin koridorun batısı, Kızılay ve Eskişehir Yolu koridoruna ulaşması çok zorlaşmaktadır.

 

  • Otobüs durakları ve toplutaşım yolcuları dikate alınmamıştır

Projeyle Kuğulupark önündeki otobüs durakları tamamen ortadan kaldırılmakta, otobüsler hiç dikkate alınmamaktadır. Fiziki sınırlamalar sebebiyle durak cepleri trafik şeritlerine dönüştürülmekte, otobüs durağı olarak da kullanılan kaldırımlar yayalara bile yetmeyecek kadar daraltılmaktadır.

 

  • Kavşakta kazalar artacaktır

Atatürk Bulvarının yer altı geçişiyle artan eğimlerde oluşacak yüksek hızlar sebebiyle kaza ve hasar risklerinde ciddi artışlar olacaktır. Ayrıca yaya hareketinin çok yoğun olduğu bu bölgede ve Tunalıhilmi Caddesinde yaya kazaları ve ölümleri görülecektir. Bilimi ve çağdaş yaklaşımları hiçe sayan Büyükşehir Belediyesi, gerçekleşmesi muhtemel kazaların sorumlusu olacaktır. 

 

  • Proje, çağdaş yaklaşımlara aykırı olup kamu kaynakları israf edilmektedir

Çağdaş ulaşım politikalarının temel ilkesi, otomobil taşımak değil, insan taşımaktır. Bugün, gelişmiş ülkelerin büyük kentlerinde bu yaklaşım dikkate alınmakta ve toplu taşıma sistemleri geliştirilmektedir. Büyükşehir Belediye Yönetimi, 13 yıldır Ankara’nın metro hatlarını bitirmek yerine, kamu kaynaklarını, ulaşım uzmanlarının yanlış olduğunu ısrarla vurguladıkları katlı kavşaklara ve defalarca yapıp-bozarak genişlettiği yollara savurmuştur. Kaynaklarımız Belediye Yönetimi tarafından keyfi biçimde israf edilmektedir.

"Sözde hızlı trafik" için yapılacak bu kavşak için vergilerimizle yarattığımız trilyonlarca liralık kamu kaynağı çağdaş yaklaşımlara aykırı biçimde harcanacaktır. Trilyonlarca lira harcanarak yapılacak olan dava konusu kavşak yerine, otobüs sistemlerinin geliştirilmesi, toplutaşımanın ucuzlatılması ve basit trafik düzenlemeleri (sinyalizasyon, faz ayarlamaları, adalama, vb.) ile trafiği çok daha ucuz ve akılcı yöntemlerle yönetmek mümkündür.

 

Belediye yönetimini Ankaralıların sesine kulak vermeye, kenti otoyol haline getirecek düzenlemelerden vazgeçmeye çağırıyoruz. 

 

 

ANKARAM PLATFORMU

68’liler Dayanışma Derneği - Altı Nokta Körler Derneği – Ankara Fotoğrafçılar Derneği – Ankara Halkevleri – Ankara Tabip Odası - Ankaralılar Vakfı – Çağdaş Gazeteciler Derneği -  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği – Çayyolu Platformu- Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi - Çiğdemim Derneği – Çoluk Çocuk Derneği - DENETDE – DETİS - DİSK-DEV Maden Sen –DİSK Emekli Sen – DİSK Oleyis - Doğa ve Çevre Derneği – Edebiyatçılar Derneği – Eğit-Der - Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi - Gıda Mühendisleri Odası – Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı – Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği – Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şb– İnsan Hakları Derneği – İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şb – Jeoloji Mühendisleri Odası Ankara Şb - KADER Ankara Şb -  Kadın Dayanışma Vakfı - Kavaklıdere Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği – KESK/Tarım  ve Orman İşçileri Sendikası – Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şb – Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği – Küresel Denge Derneği -  Maden Mühendisleri Odası  Ankara Şb – Makine Mühendisleri Odası Ankara Şb -  Metalurji Mühendisleri Odası Ankara  Şb -  Mimarlar Derneği 1927 - Mimarlar Odası Ankara Şb – Mülkiyeliler Birliği – ODTÜ Mezunları Derneği - Peyzaj Mimarları Odası – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği – Serbest Mimarlar Derneği - Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği - Şehir Plancıları Odası Ankara Şb -Tarım İş Sendikası Genel Merkezi - Tarım İş Sendikası - TEMA Vakfı – TOBAV – TOMEB -Toplum Sorunları Araştırma Merkezi - Tüketici Dernekleri  Federasyonu – Tüketici Hakları Derneği – Tüm İşçi Emeklileri Derneği -  Türk-İş Sendikası Ankara Temsilciliği – Türk Serbest Mimarlar Derneği - Türkiye İnsan Hakları Vakfı - TÜRMOB - Veteriner Hekimleri Derneği - Yüksek Denetim Elemanları Derneği – Zihinsel Özürlüler Federasyonu - Ziraat Fakültesi Dekanlığı –Ziraat Mühendisleri Odası

 

 

Dönem Sözcülüğü

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Olgunlar Sokak 11/10 Kocatepe - ANKARA

Tel 0 312 418 61 43 - 418 61 82 Faks 0 312 418 61 96

Web: http://ankara.spo.org.tr E-posta spoankara@spo.org.tr

Okunma Sayisi : 6590
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 05.04.2024 - 12:45:59
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları