Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
17 Eylül 2018

3. Havalimanında işçilerin yükselen çığlıkları, bu yöneticilerin Türkiye'ye layık olmadığını, güçlü mücadeleleri ise bu iktidara mecbur olmadığımızı bir kez daha gösteriyor.

Her hukuksuz proje inşa edilirken, işçilerin kanı karışıyor temellerine…Hukuk dışı kararlarla yürütülen bu inşaatlar, insanlık dışı çalışma koşulları ve sömürüyle birlikte anılıyor artık. Yapı üretim süreci; yer seçiminden, projelendirmesine, inşa aşamasından yapım faaliyetlerine kadar tüm kademeleri ile bir bütündür. Bugün bu bütünlük bozulmuş ve haklarını arayan işçilerin talepleri,  gece yarısı operasyonları ve gözaltılarla susturulmaya çalışılmaktadır. Devlet gün gibi ortaya çıkan ayıbını biçare davranışlarla örtmeye çabalamakta. Ancak "Kral çıplaktır" ve "Güneş balçıkla sıvanmaz". Atatürk Orman Çiftliği'nde, Atatürk'ün şartlı bağışı ve vasiyeti ihlal edilerek milyarlarca liraya hukuksuz bir şekilde inşa edilen KaçakSaray'da dış cephe ustası Savaş Oğuz'un iskeleden düşüp öldüğünü gizleyen iktidar, ölen işçiyi suçlayan işveren temsilcisi, ailenin baskı altında susturulmaya çalışılması, Torunlar Center'da 32.kattan asansörün yere çakılması sonucu hayatını kaybeden 10 işçinin davasının hala sonuçlanamamış olması, bugün başka bir hukuksuz proje olan 3. Havalimanı'nda yaşanan insanlık dışı çalışma koşullarının habercileriydi.

Hukuka aykırı şekilde zorun gücüyle inşa edilen bu inşaatlarda katliam büyüktür.Doğa katledilmiştir, hukuk katledilmiştir, insanlık katledilmiştir. Milyarlarca liraya alınan "uçan sarayın" ihtişamı ile 3. Havalimanı'nda insanlık dışı çalışma ortamının aynı anda gündeme düşmesi, örtülemez ayıbı gözler önüne sermiştir. 3.Havalimanı'nda işçilerin talepleri bu ülkenin gerçek sorunlarının kesitini göstermektedir. Ulaşım, barınma, sağlık, kayıt dışı ödeme, iş güvenliği, aşağılama, ayrımcılık,emeğin karşılığının alınmaması, yabancı işçi çalıştırılması, vurdumduymazlık, hukuksuzluk, güvencesizlik ve değersizleştirme, köleleştirme… 3. Havalimanında işçilerin yükselençığlıkları, bu yöneticilerin Türkiye'ye layık olmadığını, güçlü mücadeleleri ise bu iktidara mecbur olmadığımızı bir kez daha gösteriyor.

Bu yapılarla birlikte gerçekte inşa edilen bir "kölelik düzenidir" biliyoruz. Kuzey ormanları katledilerek yapılan 3. Havalimanı'nda işçilerin talepleri kölelik düzenine karşı çıkan emekçilerin ve bu ülkede yurttaş olarak yaşamak isteyenlerin ortak talepleridir, biliyoruz…

3.Havalimanı'nda çalışan işçilerin taleplerinin karşılanmasını, gözaltına alınan işçilerin tamamının serbest bırakılmasını, hukuksuz projelerin ve iş cinayetlerinin son bulmasını ifade ederek, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak yapı üretim sürecinin her aşamasında yaşanan hukuksuz ve insanlık dışı uygulamalara karşı mücadele edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayisi : 1004
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 20.01.2021 - 12:32:16
Şu an 57 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları