Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
23 Ağustos 2016

ÜLKEMİZİN HEM AKLI HEM VİCDANI BİLİM İNSANLARINDAN ÜYEMİZ DÜZGÜN ÇAKIRCA GÖREVİNE İADE EDİLMELİDİR

Ülkemizin evrensel hukuk ilkelerine ve demokrasiye ihtiyaç duyduğu şu günlerde bilim insanlarının görevden alınarak akademiden ve bilim yapmaktan uzaklaştırıldığına tanıklık etmekten üzüntü duyuyoruz. Coğrafyamızı yaşanmaz, topraklarımızın her bir metrekaresini şiddete ve teröre açık hale getirenler; toplumsal sözleşmemiz olan anayasayı ihlal ederek 15 Temmuz darbe girişimine neden olanlar; demokrasiden, barıştan, insanlıktan yana söylenen her sözü suç sayarak ifade özgürlüklerini engelleyenler vicdanlarımızı şiddet altında ıslah etmeye çalışmaktadırlar. Oysa barış, huzur, demokrasi, laiklik, evrensel hukuk ilkeleri ve bilim bu ülkenin tek ilacı…

Oysa bilim insanları bilim, barış, demokrasi, hukuk dedikçe üzerlerinden baskı eksik olmuyor. Üniversitenin söz söyleme hakkı engelleniyor. Özgür düşünce hapsedilmek isteniyor. Bilim insanları birer birer açığa alınıyor. Mimarlar Odası Ankara Şube üyesi ve kamu yararı mimarlık mücadelesinin vazgeçilmez bileşeni Yardımcı Doçent Düzgün Çakırca Batman Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanlığı görevini yürütürken açığa alındı. Bilim biraz daha eksildi, demokrasi biraz daha yara aldı, barış biraz daha baskılandı. Bu ülkede artık en tehlikeli kelime haline gelen 5 harfli " barış " sözcüğünü telafuz ettiği için mimar akademisyen Düzgün Çakırca mimarlık öğrencilerinden, akademiden uzaklaştırıldı. Düzgün Çakırca'nın yerine Batman Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanlığına mimarlığa darbe gibi mimar olmayan bir akademisyen atandı.

Şimdi bu ülkeyi bu hale getiren yöneticilere bilimden uzaklaştıkça başımıza gelenlerin farkında olarak ve öfkeyle ülke yönetmenin sonuçlarının bugün kadar ağır olduğunu bilerek "Aydınlardan, bilim insanlarından, barış,  demokrasi, özgürlük, hukuk isteyenlerden baskılarınızı çekin." diyoruz.  Zira bütün bu evrensel kavramlara hepimizin ihtiyacı var.  

Geleceğimizin karartılmaya çalışıldığı günler Türkiye'sinde, şiddet ve terörü kurumsallaştırmak için gözünü karartıp iç savaşı bir stratejik tercih olarak gündemine alanlara söyleyecek sözümüz var: Bu ülkede emek, demokrasi, özgürlük, barış ve kardeşliği kutsal sayan, bunlar uğruna bedeller ödemiş, en karanlık dönemlerde bile bu değerlerin taşıyıcılığını yapmış bir toplumsal muhalefet geleneği var. Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerini, demokrasiyi, yaşama hakkını, bilimi ve tekniği, evrensel hukuk ilkelerini savunan meslek odaları, meslek insanları, bilim insanları var. Bu geleneğin bir parçası TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bilim insanlarına ve onların ifade özgürlüklerine sahip çıkıyoruz. Barış istemenin aydınlık olduğuna inanıyor; üyemiz Düzgün Çakırca'nın bilim yapma görevinden uzaklaştırılmasını reddediyoruz.

Bu ülkenin hem aklı hem vicdanı olan bilim insanlarının yeri üniversitedir. Mimarlar Odası Ankara Şube üyesi ve delegesi Düzgün Çakırca'nın ve açığa alınan tüm hocalarımızın görevine iade edilmesinin bir zorunluluk olduğunu hatırlatıyoruz.

BİLİM AÇIĞA  ALINAMAZ…

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ 44.DÖNEM YÖNETİM KURULU

 

Okunma Sayisi : 2683
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 15.11.2018 - 10:30:04
Şu an 73 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları