Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
05 Şubat 2020

Saadet Sayın Europa Nostra Ödüllü projesini meslektaşlarına anlattı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ulusal ve uluslararası alanda yarışmalarda ya da çeşitli ödül programlarında başarı elde eden ve ödül kazanan mimarlık ve restorasyon projelerinin, üretim süreçlerini ve pratiklerini mimarlık ortamı ile paylaşıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu kapsamda Avrupa’nın koruma alanındaki en prestijli ödülü kabul edilen Avrupa Kültürel Miras Ödülleri/Europa Nostra Ödülleri’nin 2019 yılı sahipleri arasında yer alan BOUN Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi sunumu gerçekleştirdi.

Kültür Bakanlığı da destek vermeli

Sunumun açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ödüllü Projeler sunumunun ikincisiyle karşı karşıyayız. Saadet Sayın’ın SAY-KA mimarlığın Boun Gözlükale Kazıları Araştırma Merkezi ile Europa Nostra Ödülü’nün sunumu yapılacak. Tabi ki meslek disiplinimizde, meslek alanımızda ulusal ve uluslararası yarışmalarda ile prestijli koruma alanındaki yarışmalarda ödül alan meslektaşlarımız var.  Bugün Saadet Sayın’ın Boun Gözlükale Kazıları Araştırma Merkezi ile aldığı Europa Nostra Ödülü’nü paylaşacağız. Daha sonra da alınan bütün bu ödülleri, belki bir sergi haline getirip ödüllü projeler sergisi yaparak, aslında kamuoyuna tanıtmanın da yolunu ve yöntemini arıyoruz. Çünkü meslektaşlarımızın kendi mimarlık alanında yaptıkları çalışmalar, aldıkları ödüller sadece mimarlık sitelerinde yayınlanıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yoğun bir basın ilişkisi var. Kamuoyu ilgisini bu alandan biraz da meslek alanına doğru, teknik alana doğru çekmesi çaba sarf ediyoruz, Bu alınan ödüller ülkemizi, ülkemizin mimarlığını temsil eden restorasyon ve koruma alanında yapılan çalışmaları uluslararası ortamlarda temsil ediyor. Sadece bizim değil Kültür Bakanlığı’nın da destek vermesi gerekiyor. Çünkü alınan bu ödüller Türkiye mimarlık ortamını ve Türkiye’yi temsil ediyor.”

Bu ödülü Türkiye’ye kazandırdığımız için çok mutluyuz

Açılış konuşmasının ardından Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Saadet Sayın, Europa Nostra Ödülü alan Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi ve alanda gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin sunum yaptı.

Sayın, “Europa Nostra Ödülü Avrupa’nın koruma alanındaki en prestijli ödülüdür. Türkiye’ye kazandırdığımız için çok mutluyuz. Bunu tabi meslektaşlarımızla da paylaşmak bizim için onur vericidir.  Tarsus zengin arkeolojik değerleri olan önemli kentlerimizdendir.  Kültür Bakanlığı 1995 yılından itibaren kentin  önemli iki SİT alanında koruma ve uygulama çalışmaları başlattı” dedi.

Sayın Kültür Bakanlığı’nın Gözlükale Arkeolojik alanında ve bölgede yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdikten sonra Tarsus'ta 19. yüzyıldan kalma terk edilmiş bir çırçır fabrikasında gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarını anlattı.

Çırçır fabrikası yeniden tasarlanmış çağdaş bir merkeze dönüştürüldü

Çırçır fabrikasının Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi’ne dönüşüm sürecini anlatan Sayın, fabrikanın restorasyon çalışmaları sonrası, arkeolojik araştırmalar ve halkın katılımı için yeniden tasarlanmış çağdaş bir merkeze dönüştüğünü söyledi.

Merkezin bugün şehrin merkezinde yer alan Gözlükule höyüğünde araştırmalar yapan Boğaziçi Üniversitesi kazı ekibine hizmet verdiğini belirten Sayın, projenin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ve katkıları ve T.C. Kalkınma Bakanlığı fonlarıyla Boğaziçi Üniversitesi tarafından finanse edildiğini bildirdi.

Sayın, “Gözlükule höyüğünden çıkarılan eserlere yönelik konservasyon ve restorasyon çalışmalarının yürütüleceği modern bir laboratuvar ve eser arşiv depolarının kazandırıldığı merkezde; kazı evi, kütüphane, çalışma odası, açık mutfak ve yemek alanı, ulusal ve uluslararası konferansların düzenlenebileceği konferans salonu ve sergi salonu yer almaktadır” dedi.

Jüri yapının yeni orijinal işlevine hayran kaldı

Sayın, jüri değerlendirme raporunu da paylaştı.

 “Proje kompleksin mimari mekânsal ve estetik değerlerini ortaya çıkartırken yapının endüstiriyel miras eseri olarak sahip olduğu tarihsel karakterini de koruyor. Merkezi araştırmacıların ve yerel toplumun ihtiyaçlarını karşılayarak kentin çağdaş yaşamına yeniden entegre edildi” ifadelerinin olduğu raporda, jüri, ‘yapının en az tarihi kadar orijinal olan yeni işlevine’  hayran kaldığını belirterek,  araştırmalar, basit ve işlevsel mimariye sahip yapı kompleksinin Avrupa tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, dönüştürülmüş sanayi miras alanının kentsel alana işlevsel entegrasyonu bulunduğu çevrenin dönüşümüne katkıda bulunmaktadır.  Kompleksin enerji ihtiyaçları için geliştirilen yenilikçi teknolojiler, kültürel miras alanlarının sürdürülebilir dönüşümü için bir model oluşturmuş, kazı ekibi tarafından eserleri temizlemek için kullanılabilecek yağmur suyunu depolamak için yeni bir sistem geliştirilmiştir.  Bunun yanında elektrik ve sıcak su, çatıdaki güneş ve fotovoltaik paneller tarafından sağlanmakta, bu uygulamalar sayesinde araştırma merkezinin tüm enerji ve sıcak su gereksinimleri güneş enerjisi tarafından karşılanmakta ve böylece kompleksin karbon ayak izini büyük ölçüde azaltmaktadır” dedi.

Jüri, "nitelikli malzemelerin kullanıldığı bu müdahale, yapıyı geleceğe taşıyor" diyerek bu yaklaşımın  ‘21. yüzyılın sürdürülebilirlik gereklilikleri ile baş etme konusunda oldukça iddialı’ olduğunu da ifade etti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Okunma Sayisi : 1909
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.02.2024 - 10:52:20
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları