Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
16 Ocak 2019

Nazım Hikmet Karikatürleri Sergisi açıldı

Nazım Hikmet’in doğum günü karikatür sergisiyle kutlandı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği, Karikatürcüler Derneği ve Türk Rus Proje Geliştirme Derneği işbirliğiyle Nazım Hikmet’in 117. yaş gününde dünyaca ünlü karikatürcülerin eserlerinden oluşan ‘Nazım Hikmet Karikatürleri Sergisi’ açıldı. Nazım Hikmet & A.C. Puşkin Sanat Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakkan, Karikatürcüler Derneği Başkanı mimar Metin Peker, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Aleksandr Sotniçenko. Türk-Rus Proje Geliştirme Derneği Başkanı Ivan Starodubtsev, Türk-Rus Proje Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Çınar, Türk- Rus Dostluk Cemiyeti temsilcilileri ile çok sayıda karikatürcü, mimar, gazeteci, sanatçı ve vatandaş katıldı.

Mücadelesine saygı duyuyoruz

Açılış konuşmasını yapan Karikatürcüler Derneği Başkanı mimar Metin Peker, “Nazım hepinizin bildiği gibi büyük bir vatan şairiydi. Hiç hak etmediği olaylara maruz kalıp ülkemizi terk etmiştir. Mücadelesine saygı duyuyoruz. Burada gördüğünüz eserler dünyanın çok ünlü karikatür sanatçılarının çizgileriyle, Nazım Hikmet karikatürleridir Böylesine keyifli bir olaya omuz verdikleri için bütün karikatürcü dostlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Şiirlerindeki özgürlük ve vatan hasretini yüreğimizde yaşatıyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise şunları söyledi:

“Bugün Nazım Hikmet yaşasaydı 117 yaşında olacaktı. Onun şiirlerindeki özgürlük ve vatan hasretini biz yüreğimizde yaşatıyoruz.  Rusya ile aramızda çok önemli bir köprü. Bu topraklarda doğdu.  Rusya’da bir sürgünde sonsuzluğa uğurlandı. Bu sergi Karikatürcüler Derneği, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği, Türk Rus Proje Geliştirme Derneği ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi katkılarıyla açıldı. 2019 çok önemli bir yıl Türk-Rus dostluğunun 100. yılı. Biz de Rusya Mimarlar Birliği ve Türk Rus Proje Geliştirme Derneği ile 3 yıllık bir protokol yaptık ve karşılıklı olarak kültürlerimizi paylaşacağız. Sonrasında da Türkiye’deki Rus mimarlar tarafından yapılan yapıların envanterini çıkaracağız. Kars’ta çalışma yapacağız ve Rusya’da da,  Türkiye ile ilgili eserleri ortaya çıkarmaya çalışacağız. Karşılıklı ortak kültürel mirasımızı sizlerle buluşturmaya çalışacağız. Bu sergi 3 Haziran’da Nazım Hikmet’in ölüm yıl dönümünde Moskova’da açılacak. Karikatürcüler Derneği, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği, Türk Rus Proje Geliştirme Derneği’ne ve sergi sponsorlarına ve bu mekanı bize Türk Rus Dostluk Cemiyeti’ne teşekkür ediyoruz. Sergiyi açtığımız bu mekanın çok önemli bir yeri var. Sakarya Meydan Muharebesi’nde yaralanan askerlerimiz burada Rus hemşireler ve doktorlar tarafından tedavi edildi. Burası aslında milli mücadelenin yaralarının sarıldığı bir mekan. Girişte burada Atatürk’ün burada çekilmiş çok özel fotoğrafları var. Bulunduğumuz mekan da milli mücadele döneminde Rusya’nın bize yaptığı katkıların tanıklığını yapıyor.”

Candan sözlerini Nazım’ın Münevver’in doğum günü için yazdığı “Yapraklara, dallara, yeşillere, allara nice yıllara gülüm nice nice yıllara. Nazım hikmet nice yıllar yüreğimizde yaşasın” dizeleriyle sonlandırdı.

Sergiyi tüm Türkiye çapında sergilemek istiyoruz

Türk-Rus Proje Geliştirme Derneği Başkanı Ivan Starodubtsev da, “Bugün çok önemli bir adım atıyoruz. Çünkü bu sergiyi sadece Ankara’da değil bütün Türkiye çapında sergilemek istiyoruz. 3 Haziran’da Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret edeceğiz. İnşallah bu sergiyi parlamentoya da sunacağız” diye konuştu.

Türk-Rus Proje Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Çınar düşüncelerini şöyle paylaştı:

“Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkiler köklü bir geçmişe dayanmakta. Tarihi kaynaklar Türkler ve Rusların bu coğrafyada yaklaşık bin yıldır bir arada yaşadığını göstermektedir. Özellikle Kurtuluş Savaşı sırasında Rusya tarafından gösterilen destekler biz Türkler için hayati öneme sahiptir. Türk Rus ilişkilerinin önündeki en büyük engel olan soğuk savaş döneminin sona ermesi iki ülke arasındaki yeni işbirliği imkanlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Günümüzdeki siyasal ilişkilerin geliştirilmesinde kültürel ilişkilerin önemi büyüktür. Bu etkileşimler iki devletin tarihinin şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bugün burada biraya gelmemizin nedeni olan Nazım Hikmet iki ülkenin ortak paydası olduğu gibi tüm dünya halkları için büyük bir değerdir. Yıllardır Rusya’da yaşayan Türkçe’nin büyük şairi o zamanki hasret şiirlerinde ‘Aramızda yüz yıllık zaman yol yüzyıllık’ diyerek seslenir sevdiklerine oysa bugün ardından kutladığımız 117 yaşında bile ne mutlu ki şiirleriyle dünyanın dört bir tarafında anılmaya devam etmektedir. Türkler ve Ruslar izin bir tarihe geçmişe ve pek çok ortak kültürel değere sahip olmasına karşın birbirlerini yeterince tanımamaktadır. Günümüzde azımsanmayacak sayıdaki evlilikler gerek ticaret ve turizmdeki gelişmelerin etkisiyle iki ülke geçmiş zamanı hızla telafi etme çabası içine girmiştir. Türk-Rus Proje Geliştirme Derneği de söz konusu sürece katkıda bulunmak amacı taşımaktadır. Derneğimiz Türkiye ile Rusya arasında mevcut ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha üst seviyelere taşınması iki ülke halklarının birbirlerini ve kültürlerini yakından tanımaları ve bu doğrultuda projeler geliştirebilmeleri amacıyla Kasım 2017 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Siyasal ve entelektüel yaşamda çok önemli bir yere sahip olan Nazım Hikmet’i bir kez daha saygıyla anıyorum. Nazımın bizlere bıraktığı öğüdü de bu vesileyle hatırlatmak isterim. “İnsanların kanatları yok insanların kanatları yüreğinde, yüreğimizdeki kanat çırpınışları hiç bitmesin”

Yaşasın Nazım Hikmet

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Aleksandr Sotniçenko “Nazım Hikmet ve Aleksandr Puşkin merkezine hoş geldiniz. Türkiye için Nazım Hikmet, Rusya için Puşkin gibi önemlidir. Nazım Hikmet Türkiye için yeni Türkçe, Puşkin Rusya için yeni Rusya kurdu. Ama Rusya ve Türkiye ilişkileri için Nazım Hikmet gibi bir figürü yok. Çünkü o hem Türkiye’de yaşadı Türkçe yazdı ama Rusya’da yaşadı ve Rusya’da şimdi yatıyor. Yaşasın Nazım Hikmet” dedi.

Türk- Rus dostluk cemiyeti temsilcisi ise serginin açılışının yapıldığı mekana ilişkin şu bilgileri verdi:

“Burası Türk Rus Dostluk Cemiyeti Vakfına ait bir bina 300.yaşında bir bina. Bu bina 1920-27 yılları arasında Rus hastanesi olarak kullanılıyor. Burada Atatürk’ün yanında savaşan Sakarya muharebesinde görev alan askerler veya kişiler tedavi oluyor. 1927’den sonra ev olarak kullanılmış. 2010 yılından itibaren vakfına ait restorasyonu St. Petersburg’daki Yusupov Sarayı’nın kopyası olarak yapıldı. Büyükelçi Karlov’un ruhu burada çünkü o burada çok çalışmıştı.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

 Okunma Sayisi : 2879
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.05.2024 - 15:44:35
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları