Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
23 Aralık 2016

Genç mimarlar rozet takma töreninde buluştu  

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yeni mezun mimarlara yönelik yapılan rozet takma töreni ile “Mesleğe hoşgeldiniz” dedi. Örgütlenmenin ve dayanışmanın meslek yaşamında karşılaşılan sorunlara çözüm bulmada önemine işaret eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  mesleği icra ederken etik kurallara uyulmasını ve mesleğin saygınlığına özen gösterilmesini istedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi  tarafından yeni mezun mimarlar için “Mesleğe Hoş geldiniz” rozet takma töreni yapıldı. Törende yeni mezun mimarlara Mimarlar Odası’nın logosu megaron  rozeti  takılırken, katılım sertifikası ve oda yayınları verildi.

Törene Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreter üyesi Namık Kemal Kaya ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu da katıldı.

Mimarlar Odası her zaman yanınızda

Açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası’nın 61.yılına girdiğini hatırlatarak  şunları söyledi:

“Çok zor bir dönemde mesleğe adım attığınız günler Türkiye’sindeyiz. Mesleğimiz yaratıcı ve dönüştürücü gücüyle toplumla buluşuyor. Sağlıklı çevreler, nitelikli mimarlık, yaşanabilir kentler ve demokratik bir Türkiye mücadelesinin yeni solukları olarak aramızda olmanız  heyecan verici.  60 yıllık bir geleneğin devam ettiricileri olarak, üstlendiğimiz sorumlulukta  örgütlenmenin ne kadar önemli bir liman olduğunu yaşadığımız günler bize bir kez daha hatırlatıyor. Çok zor ve çok önemli bir sürecin başındasınız mezun oldunuz ve hayata atıldınız. Gerçek hayatla okul hayatınız arasındaki bağ muhtemelen beklediğiniz gibi değil. Okul sıralarındaki ideallerimizi yaşama geçireceğimiz bir mimarlık ortamını oluşturmak hepimizin sorumluluğunda. Etik değerlerin, kamu yararının, kuralların, hukukun neredeyse olmadığı acı ve vahşi bir ortamla karşılaştınız ya da karşılaşacaksınız. Özel sektörde ücretli çalıştığınızda, güvencesiz çalışma, düşük ücret, belirsiz çalışma koşuları ve eleştirdiğiniz işleri yapmak zorunda oluşunuzla, parçalanıyor idealleriniz. Kamuda çalışıyorsanız, denetimsiz, liyakatsız ortamda,mesleğin uygulanması sürecinde, siyasal baskılarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Serbest mimarlık yapacaksanız, iş alma, ihale süreçlerindeki adaletsizlik, telif haklarının tırpanlanması, tasarım özgürlüğüne müdahale  en önemli gündeminiz oluyor.Ama en önemli durum işsizlik.her alanda yaşanan bu işsizlik, yapı üretim sürecindeki denetimsizlik, mesleğimizi de vuruyor.Tamda böylesi, ortamlarda, örgütlenmenin önemi bir kez daha açığa çıkıyor. Mimarlar Odası  her durumunuzda yanınızda olan sizin örgütünüz. Kendinizi yalnız ve çaresiz hissettiğinizde, iş ararken, hukuksal bir soruna çözüm ararken, kendinizi geliştirmek için ne yapabilirim derken, mevzuatı öğrenmek, haklarımızı bilmek isterken, Mimarlar Odası hep aklınızda olsun. Bu odada mesleğe dair, geleceğe dair ne yapmak istiyorsanız, odanın bütün olanakları hizmetinizde. Yöneticilerimizin telefonları 7/24 açık, hukukçularımız ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor. Çalışmalarımız  her türlü sorunuzu çözmeye çalışıyor.”  

Örgütlenmek büyük önem taşıyor

“Meslek hayatına atılmanızla birlikte karşılaşacağınız her tür soruna  yol gösterici deneyim aktarıcı örgütlenmeleri hayata geçiriyoruz” diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Mimarlar Odası’nın varlığı bizim için hakikaten yeni bir nefes ve soluk oluyor. Birbirimizi tanımak ve sorunlara ortak çözüm bulmak bile çok önemli.  İyi ki varsınız iyi ki her biriniz mimar oldunuz ve mesleğe hoş geldiniz”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi  Muteber Osmanpaşaoğlu ise “Hepiniz aramıza hoş geldiniz. Sevinçlerinizi ve sıkıntılarınızı da her zaman paylaşmak isteriz herkese iyi bir meslek yaşamı diliyorum” dedi.

Daha sonra öğrencilere  meslek yaşamında karşılaştıkları sorunları dile getirdi.Mesleğe hoş geldiniz töreni öğrencilerin heyecanları arasında rozet takma töreni ile tamamlandı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 6417
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 03.08.2021 - 18:21:00
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları