Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
11 Aralık 2016

Fidel Castro sergisine büyük ilgi

Fidel, fotoğraflarla anıldı

Küba Devrimi'inin efsanevi lideri Fidel Castro, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals'ın katılımıyla düzenlenen fotoğraf sergisiyle anıldı.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  sergide ''Atatürk'ün Türkiyesi'nden Castro'nun Küba'sına büyük bir umuttur Devrim. Orada yanan ateş ve isyan bu iki uzak ülkeyi yürekten bağlamıştır. Bizler ve iki ülke arasındaki uzaklığı eriten devrim ateşi olduğu sürece ne devrime ne de onun liderlerine hiç kimse dil uzatamayacak'' diye konuştu.

Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals ise, Fidel'in yaşamı boyunca verdiği onurlu mücadelesini anlatarak, ''Fidel'in mirasına saygısızlık etmek aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasına ve anısına saygısızlık etmektir.  Fidel'i karalama kampanyalarına tepki gösterin. Fidel'in anısını  yaşatmanın en iyi yolu onun fikirlerini ve mirasını korumaktır'' dedi

Kılıçdaroğlu çelenk gönderdi

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals'ın katılımıyla ve Sözcü Gazetesi Muhabiri Yavuz Alatan'ın destekleriyle düzenlenen "Fidel Siempre/Daima" fotoğraf sergisiyle anıldı.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çelenk gönderdiği sergiye, Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri Ali Atakan, Namık Kemal Kaya, Mimarlar Odası Denetleme Kurulu Üyesi Hazeli Akgöl,  Kavaklıdere Şaraplarının sahibi Murat Başman ve eşi ,Eski MHP milletvekili Şevket Bülent Yahnici, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Çankaya Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Ethem Torunoğlu, Sosyal ve Yardım İşleri Müdürü Nilay Oğultürk ile birlikte çok sayıda kişi ve kurum katıldı.

Mimarlar Odası Fuaye Salonu'nda düzenlenen serginin açılış konuşmalarını Küba Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals ve Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı.

Yaşamı direnmek ve mücadele ile geçti

Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals, sergiye ev sahipliği yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi'ne ve destek için sergiye gelen Jose Marti Derneği'ne teşekkür ederek şunları söyledi:

''Burada Fidel'nin çeşitli zamanlarda, farklı fotoğraflarla çekilmiş kahramanca zamanlarını göreceksiniz. Bu fotoğraflara bakarak Fidel'i anmış olacağız. Fidel de bu fotoğrafları takdir ederdi fotoğrafların kendisinden de değerli olduğunu söylerdi.  Çünkü Bu fotoğraflar devrim sürecinin çok önemli tanık fotoğraflardır. Bu Castro'nun ne kadar mütevazi olduğunun da göstergesidir. Geçtiğimiz 25 Kasım'da 90 yıllık devrimci bir yaşamın sonunda veda etti. Fidel aynı zamanda huzur içinde veda etti. Bu bir paradoks ama hayatı binlerce tehlikeyle doluydu.  CIA ve birçokları yüzünden Fidel, 600 defa suikast girişimine maruz kaldı. Bu Guines Rekorlar kitabına girecek bir rekordur. ABD'de de 10'dan fazla devlet başkanını geride bıraktı. Hayatında da daha sonrasında da ağır hastalıklar geçirdi. Bütün bu yaşadıklarından zaferle çıktı. Bu Fidel'in ne kadar direngen kişilikli olduğunu gösteriyor.''

Fidel  Küba'da Atatürk'ün büstünü dikmiştir

''Fidel kendi hayatıyla da bize şunu öğretmiş oldu. Mücadele etmek, direnmek ve zafer kazanmak gerek. ABD merkezli olmak üzere dünyadaki medya akımları, özellikle Fidel öldükten sonra  onu karalamaya dönük kampanyalar yaptılar'' diyen Casals sözlerine şöyle devam etti:

''İmajını zedelemek istiyorlardı, fikirlerinin ve mirasının sürmemesi için bunu yaptılar. Maalesef kardeş ülke Türkiye'de de kimi politikacıların ve gazetecilerin Fidel'in kişiliğini zedelemeye dönük birtakım sözler ettiğini gördük. Başarıya ulaşamadıklarını biliyoruz. Çünkü Türkiye halkı çok büyük bir halk ve Fidel gibi büyük bir insanı takdir edebilecek kadar  onu tanıyan bir halk.  Biz Türkiye halkının Fidel için ne hissettiğini biliyoruz. Fidel her zaman yoksulları savunmuştu. Adalet için mücadele etmişti ve her zaman halkla ilişkilerini çok güçlü tutan bir liderdi.

Fidel'in mirasına ve fikirlerine sahip çıkın

Casals, Fidel ve Küba dostlarına seslenerek, ''Yurdunu her zaman satmaya hazır politikacıların ve gazetecilerin girişimlerine elinizde hangi imkan varsa sosyal medya ve başka araçlarla olabilir karşı çıkın ve  Türkiye'deFidel'in mirasını sahiplenen bir kitle olduğunu gösterin. Fidel'in anısını  yaşatmanın en iyi yolu onun fikirlerini ve mirasını korumaktır. Fidel'in mirasını takdir eden ve onun değerinin  farkında olan tüm dostlarımızdan bu tür saldırılara tepki vermesini istiyoruz. Çünkü Fidel'in mirasına saygısızlık etmek aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasına ve anısına saygısızlık etmek anlamına geliyor.  Fidel, Atatürk'ün imajını saygınlığını yükselten en önemli kişidir. Küba'nın Havana kentinde Atatürk'ün  büstünü diken ilk kişidir. Batı yarım kürede Atatürk'ün büstünü diken ilk kişidir.  Che ve Fidel mücadele ederken Atatürk'ün eserlerini de okumuşlardı. Fidel'in  Atatürk'ün fikirlerini takdir ve takip ettiğini ve pek çok noktada onunla aynı görüşleri paylaştığını söyleyebiliriz'' diye konuştu.

Fidel hepimize ışık tutuyor

Sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan  Karakuş Candan da, Küba Büyükelçiliği'ne ve bu sergide büyük emeği geçen Yavuz Alatan'a teşekkür ederek şunları söyledi:

''Fidel Castro ve yoldaşlarının gerçekleştirdiği  devrim dünyaya ışık tutmaya devam edecektir. Orada yanan ateş bizim yüreğimizi ısıttı ve bize ışık oldu. Nasıl ki Fidel Castro Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirlerine değer vererek ve ondan feyiz alarak Küba Devrimi'nin şekillendiğini ifade ediyorsa  bizim için de Fidel Castro, Ernesto Che Guevara ve yoldaşları aynı şekilde ışık tutuyor demokrasi  mücadelesine. Onun için bir kez daha altını çizmek gerekiyor. 1919'dan 1959'a Bandırma'dan Granmaya,  Atatürk'ün Türkiyesi'nden Castro'nun Kübası'na büyük bir umuttur Devrim. Orada yanan ateş ve isyan bu iki uzak ülkeyi yürekten bağlamıştır. Yürekten bağlanışın içinde Fidel Castro ve Ernesto Che Guevara çok önemli değerler ve liderlerdir. Devrim hepimize ışık tuttu, yürek atışlarımız hızlandırdı ve dünyanın yürek atışlarını hızlandırmaya devam ediyor.''

Bu ateş oldukça kimse devrime ve liderlerine dil uzatamaz

Candan, Fidel'i karalama kampanyasına da tepki göstererek, şöyle devam etti:

''Bu karalama sürecine girenler Fideli ve devrimcileri değil, ancak kendilerini karalarlar. Devrim,  Küba ve dayanışma dostları bir yıldız gibi parlıyor bu dünyada. O açıdan bu sergiye ev sahipliği yapmak bizim için bir onur. Bizler ve sizler, devrime inanlar var oldukça iki ülke arasındaki uzaklığı eriten devrim ateşi olduğu sürece ne devrime ne de onun liderlerine hiç kimse dil uzatamayacak.''

''Sergi kolektif bir hazırlığın sergisi sadece iki ülke arasındaki dostluğun sunulmasıyla değil değişik kesimlerden herkesin destek verdiği kollektif bir sergidir'' diyen Candan , serginin hazırlanmasında emeği geçen Fırat Color'a, Cafemiz'e, Zaytung Zone, Kavaklıdere Şaraplarına, Jose Marti Küba Dostluk Derneği'ne ve Meşrutiyet Mado'ya teşekkür etti.

Katılımcıların Fidel'e ve sergiye dair duygu ve düşüncelerini paylaşmaları için bir defter açıldı.

Sergide Küba lideri Fidel Castro'yu anlatan 33 fotoğraf sergilendi. Çoğu Kübalı fotoğraf sanatçılarının eserlerinin bulunduğu karma sergi, 16 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 6026
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları