Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
19 Aralık 2016

Mimarlardan Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) sert tepki: “Takibimizdesiniz”

Mimarlar, ormanlarını inşaat için ihaleye çıkartan Orman Genel Müdürlüğü’nün Ankara dosyalarını açtı

“Görevi ormanlık alan oluşturmak olan kurum artık arsa karşılığı inşaat yapıyor”

Ankara Orman Bölge Müdürlüğü “Arsa Satışı Karşılığı İnşaat Yaptırıyor” duyurusunu 15.12.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlayarak taşınmazlarını satışa çıkarttı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, görevi ormanlık alan oluşturmak ve korumak olan kurumun, ormanlık alanlarını  arsa karşılığı inşaat yapma niyetiyle satışa çıkartmasına tepki gösterdi.

“İnşaatı bırak ormana bak”

Orman Genel Müdürlüğü dosyasını açan ve konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “2007 ve 2011 yıllarından itibaren verdikleri kamu zararını takip ettiğimiz Orman Genel Müdürlüğü’nü,  bu gün müflis tüccar edası ile binalarını, arazilerini satarak kaybettiği,  bu duruma gayet sessiz kalarak teslimiyetçi davrandığı süreci içerisinde,  kendi görevini unutup TOKİ’ye arsa sağlama işine soyunmuş tavrını, AOÇ’de Orman Genel Müdürlüğü alanında görmüştük. Ancak inşaat işine soyunduğunu görmemiştik. OGM’nin  asli görevi olan orman varlığını korumak, memleket topraklarını orman vasfına ulaştırmak olduğunu hatırlatıyoruz. İnşaatı bırak ormana bak” dedi. 

“Aldım – verdim ormanı yedim”

“Mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğüne ait Ankara İli Etimesgut İlçesi Yapracık Mahallesi ve Keçiören İlçesi Ovacık Mahallesindeki orman vasfındaki arazilerini satarak;  Çankaya İlçesi, Mühye mahallesi 10.000 m2  OGB İdare binası, OİM ye 2.000 m2 İdari bina,  12.000 m2  Yangın Acil Durum Üniteleri, Elektrik 5.000 m2  Antalya Yangın Eğitim Binası yaptıracak olan OGM’nin taşınmaz mal varlıklarının bedelini  46.086.700 TL, belirliyor ve ne hikmetse  inşaat bedeli de  46.002.635 TL. hali ile nerede ise ‘aldım – verdim ormanı yedim’ meselesi çözülmüş görülüyor" diyen Candan şöyle devam etti:

“Kamu arazilerimizin satılarak halkın mal varlığını eriten bu yöntemin doğru olmadığını bir kez daha ifade ediyoruz. Anayasanın ormanların korunması hakkındaki 169.maddesine aykırı bu işlemle ilgili yargı yoluna başvuracağız.”

İhalede yargıya taşınacak

Orman alanlarımızın yapı adalarına dönüştürülerek Ankara’nın geleceği ile oynayan müflis tüccar yaklaşımında olanlara Mimarlar Odası Ankara Şube olarak geçit vermeyeceklerini ifade eden Candan , “Atatürk’ün Ankara’ya geldiği ve Ankara’nın kaderinin değiştiği gün olan 27 Aralıkta ihalesi yapılacak olan arsa karşılığı inşaat yapımı ihalesini de yargıya taşıyacağız” dedi.

Orman Genel Müdürlüğü’mü? İsraf Genel Müdürlüğü mü? İdari binası da vardı Yangın Kontrol Merkezi de…

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“ Gazi Yerleşkesi olarak bilinen ve OGM’nin mülkiyetinde olan arazide yer alan Yangın Hareket Merkezi’ni satarak dönemin kaçak inşaat olması gerekçesi ile ruhsatı verilmemesi haberleri ile kamuoyuna yansıyan bir inşaatı satın almasıyla ünlü OGM yine bir hukuksuzluğa ve israfa imza atıyor. OGM’nin TOBB’a sattığı Söğütözü Fidanlığın batısında Tamirhane ve Yangın Harekat Merkezi olarak kullanılmış olan yaklaşık 50 dekar büyüklüğünde arsası ve binaları olan OGM, bu araziyi de satarak,  ruhsat verilemeyecek boyutlarda imar sorunu olan ve bu gün Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak kullanılan yüksek binayı satın almıştır. Yangın hareket merkezi ve tamirhanelerinin olduğu bina ve arsaları satarak döneminde kaçak inşaat olması ile gündeme gelmiş bir inşaatı nasıl satın aldığı konusunda da düşündürücü bulunan bu durumda şimdi başka ilçeler ve devlet ormanı statüsünde olan parselleri idari bina ve yangın merkezileri yapacağım diyerek kalkıştığı durum Cumhuriyetin en onurlu kurumu olarak yüzyıla yakın bir süredir var olan bir kuruma asla yakışmamaktadır.”

Ev sahipliğinden kiracılığa geçen OGM, kendi malını bile koruyamamışken bu ülkenin ormanlarını nasıl koruyacak?

Candan, “Geçmişte AOÇ arazisinde, ormanları korumak ve geliştirmekle sorumlu olan toplam olarak 995 dekar alanı bulunan OGM, burayı elinden çıkarıp kiralık bir binada,  küçük bir alana sıkışarak tarihini ve belleğini silmiş, 60 yıllık emeği yok ederek her şeye sıfırdan başlamanın faturasını halka ait arazilerin ve devlet ormanı statülerinin satışı ile çözmeye çalışan, ev sahipliğinden kiracılığa geçen OGM, kendi malını bile koruyamamışken bu ülkenin ormanlarını nasıl koruyacak? Orman Genel müdürü ve bu satışta dahili olan herkes görevden alınmalıdır, haklarında işlem yapılmalıdır” diye konuştu.

Müflis tüccar misali Orman Genel Müdürlüğü

“Ankara OGM’nin 28 Şubat 2012 tarihinde AOÇ’den alınan ve Söğütözü fidanlığı ve Gazi Yerleşkesi olarak anılan arazileri başbakanlık konutu yapılmak üzere devrederken başbakanlık ile yaptıkları  protokole bile sahip çıkamayan, Başbakanlık tarafından artık o alan Cumhurbaşkanlığına ait gerekçesi ile hiçbir şarta uygun davranış göstermeyen davranış biçimi karşısında ne yapmıştır?”  diyen Candan, “Anayasa’nın 169 ve 170. maddeleri ile 44, 46 ve 168 gibi diğer bazı maddeleri de orman varlığımızın korunması ve geliştirilmesine ilişkin temel ilkeler ortaya koymuş ve  sürekliliğinin sağlanmasında devletin rolü belirlenmiş, ağaçlandırma çalışmaları ve fidan ihtiyacının karşılanması devlet sorumluluğuna/güvencesine bırakılmıştır. Anayasa’nın halkın geleceğinin koruma altına alınması ve sağlıklı çevrelerde yaşaması ile ilgili kamu görevi yürütmek üzere kurulan Orman Genel Müdürlükleri ve alt teşkilatlarının son yıllardaki görevi sağda solda kalmış son orman vasıflı alanların, halka ait, bize ait olan, kamusal varlığımız olan alanlarını satmak ise Anayasal bir suç işledikleri açıktır” diyerek açıklamalarına devam etti. 

Emanet edilen alanlara sahip çıkmadı…

Candan, şunları kaydetti: 

“Bugün arazi satarak idari bina ve yangın merkezleri inşası yaptırmaya çaba sarf eden OGM, 2007 yılından bu yana gizli ve açık olarak yürütülen bir süreçle tüm yapı ve hizmet birimlerinin yer aldığı AOÇ Gazi Yerleşkesindeki kamu mallarını elden çıkarmak üzere AKP hükümetlerinden baskısı karşısında kendi varlıklarını savunamamıştır. Tepkilerden çekindiklerinden olsa gerek, ilk yıllarda yetkililer konuya ilişkin soruları açıkça yanıtlamadı. Öte yandan OGM yetkilileri birim amirlerini toplayıp ”yıl sonunda binaları boşaltacağız, ona göre hazırlığınızı yapın” emrini vermiş olduklarını biliyorduk ve yıl 2011’e geldiğinde söylenti resmen doğrulandı. 460 dekar büyüklüğündeki Gazi Yerleşkesi ve OGM’ nin tüm İdari ve Sosyal tesisleri içerisinde endemik bitkilerin de bulunduğu yaklaşık 4.000 adet 60-70 yaşındaki ağaçları ile birlikte , “Koruma Amaçlı Plan” yapılması gerekçesi ile elden çıkarıldı ve Kaçak Saray’a teslim edildi. Bu yetmezmiş gibi yerleşkenin bitişiğinde bulunan 70 dekar büyüklüğündeki AOÇ alanını da elden çıkardılar, OGM’nin idari yapılanmasının olduğu Gazi Yerleşkesi ve AOÇ alanı olan toplam 530 dekar büyüklüğündeki yerde yapılaşmanın önü açıldı ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu kamu hakkının alınması ile ilgili yıllara denk gelen sürede fikri takibinden asla vazgeçmedi, vazgeçmeyecek.”

“Ne hakla hangi vicdanla, Anayasaya aykırı işlemler yapıyorsunuz”

“Ankara Orman Bölge Müdürlüğünün AOÇ arazileri içerisinde hektarlarca alanını kaçak saraya teslimiyeti ile Ankara’nın insan eliyle oluşturulmuş orman ekosisteminin en değerli halkalarını yok etmesi ile ünlü OGM’ nin ilk sabıkası değildi tabii bu teslimiyet” diyen Candan, “Orman Genel Müdürlüğü’ne ne hakla hangi vicdanla Anayasaya aykırı işlemler yapıyorsunuz" dedi.

Candan “AKP hükümetlerinin 2004'te çıkardığı "Kapatılacak Orman Fidanlıkları" kararı ile toplam yüzölçümü 1 milyon 225 bin m2 alan ile Türkiye'deki 39 fidanlığı kapatılarak arazilerinin satılmasını sağlayan süreçte Ankara OGM’ de 37.827 m2 büyüklüğündeki mal varlığını TOBB'a sattı. Geriye kalan kısmını ise 2006 yılından beri mücadelesini verdiğimiz AOÇ arazileri içerisinde peyder pey mülkiyetinden çıkardı. OGM’nin Cumhuriyet değerlerinin kurucu kamusal mekanı olan AOÇ arazileri üzerinde yaptığı israfı ve vurdumduymazlığı ise asla bağışlamayacaklarını” sözlerine ekledi.  

“Türkiye’de kurulmuş olan ilk orman işletmesi olan Karabük Orman İşletme Müdürlüğü yerleşkesini TOKİ’ye veren,  ayrıca çok sayıda bölge müdürlüğü yerleşkesini de elden çıkarmış OGM’ler nerede ise kendi görevini unutup TOKİ’ye arsa sağlama işine soyunmuştur.”

Yerli ve yabancı sermaye, her türden kamu varlıklarına sorunsuz  ve kolaylıkla sahip olmak istiyor. Bunu  yerine getirmek amacıyla ormanlar, meralar, sulak alanlar, tarım alanları vb. kamu alanları çeşitli gerekçeler öne sürülerek özel kişi ve kuruluşlara satılarak elden çıkarılmaya çaba sarf edenlerin önünde hukukun üstünlüğü ilkesinden ve fikri takipten  hiç vazgeçmeden mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Candan, “İnşaat karşılığı arsa satışının mücbir sebebi olamaz. OGM 28 Şubat 2012 tarihli Başbakanlık Protokolü ile Gazi Yerleşkesi’nde ki idari binaları ve 10 bina şeklinde olan lojmanlarını başbakanlığa verdiğinden bu yana halen Balgat’ta kirada. Yıllık ödediği kira bedelini açıklayarak bu kadar varlıktan sonra bu gün düştüğü müflis tüccar noktasına nasıl geldiğini halka açıklasın ki, halkımız müflis tüccar misali OGM’yi öğrensin” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 6800
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları