Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
03 Ekim 2012

Mimarlar başkent için arı gibi çalışmaya başladı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlık Şenliği’nin atölyeleri ile dolup taştı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin düzenlediği, Mimarlık Şenliğinin atölye buluşmaları izdihamla başladı. Mimarlık Şenliği’nde çalışma yürütecek atölyelere iki yüzden fazla kişi kayıt yaptırınca toplantı salonu atölye çalışmaları için yetersiz kaldı. Mimarlar Odası’nın bulunduğu binanın üç katıda atölyelerin çalışması için toplantı salonlarına dönüştürüldü. Beş katlı binanın üç katında çalışmalara başlayan atölyeler, bir araya gelerek Mimarlık Şenliği’nin teması olarak belirlenen Başkentin geleceğini Tasarlamak:  Kimlik\Gelecek\Yaşam başlıkları altında Ankara’yı masaya yatırdılar..Ana temasını AOÇ’nin oluşturduğu Mimarlık haftasında 13 gün sürecek atölye çalışmalarında, Başkentin  kimliğini belirleyen, kültür ve kültür mekanları, TOKİ ve yeni yerleşimler, Başkentin tarihsel birikimi olan katmanları, Atatürk Bulvarı , analizlerle, yerinde tespitler ve incelemelerle değerlendirilecek, Gelecekte nasıl bir başkent kurgusuyla, Ulaşım, Yeşil Koridor, Pazaryerleri, Yerel Yönetimler konusunda alternatifler önerilecek, Başkentin yaşamı bölümünde, fotoğrafların çekileceği, karikatürlerin yapılacağı, grafitti atölyesiyle sanat mekânlarının oluşturulacağı, medya atölyesi ile yeni bir dil arayışı ve haritası içerisinde olacaklar, Mülkiyeliler Birliği lokali ile gerçekleştirilen, Ankara Yemekleri Atölyesi, yemek menüsüyle 11 Ekimde çıkacak öğlen yemeğini belirleyecekler.

Öğretim görevlilerin, mimarların,  üniversite öğrencilerinin, sanatçıların ve kentlilerin yoğun katılımıyla başlayan atölye buluşmalarında atölyeler gruplar halinde yürütecekleri çalışmaların programlarını ve eylemliklerini oluşturdular.

Atölyelere yönelik yoğun ilgiyi değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan  “Bizde yeni dönem her yıl ekimin ilk pazartesi Mimarlık haftası ile başlar, atölyelerde, öğretim görevlilerin, uzmanların, öğrencilerin, mimarların, kentlilerin kente dair ürettikleri fikirler aynı zamanda  yeni dönemin mücadele perspektifinin bilimsel bilgisini üretir. Bu dönem Başkentin geleceğini tasarlamak atölyelerine yoğun bir ilgi oldu, bu ilgi mimarların mimarlar odasının kent ve mimarlık politikalarında, AOÇ ye sahip çıkma inançlarında verdikleri aktif  mücadelenin bir yansımasıdır. Önümüzdeki gündemlerde, bu birikim kent mücadelesine akacaktır.” dedi.

Arı gibi çalışan atölyelerde;

Kimlik temasında Ali Ulusoy, Özgür Ecevit ve Hüseyin Akbulut’un yürütücülüğünü yaptığı kültür atölyesi”; Emel Akın ve Müfit Bayram’ın yürütücülüğünü yaptığı “TOKİ atölyesi”; Elvan Altan Ergut, Nuray Bayraktar, Bilge İmamoğlu’nun yürütücülüğünü üstlendiği Atatürk Bulvarı Atölyesi; Bülent Batuman, Deniz Altay’ın yürütücülüğünü üstlendiği Başkentin Katmanları Atölyesi yer aldı.           

Gelecek temasıyla tasarlanan, Ankara’nın geleceği tartışmaları ile şekillenecek olan atölyelar arasında; 

Türkay Ateş’in yürütücülüğünü yaptığı Yeşil Başkent Atölyesi, Ebru Aksoy, Tezcan Karakuş Candan, Ali Hakkan’ın yürütücülüğünü üstlendiği Birlik Pazaryeri Katılımcı Tasarım Atölyesi, Erhan Öncü’nün yürütücülüğünde Ulaşım Atölyesi,  Aslı Akay’ın yürütücülüğünde Yerel Yönetimler Atölyesi yer alıyor.

Yaşam temasıyla kurgulanan atölyeler arasında, Mehmet Özer’in yürütücülüğünü yaptığı Fotoğraf Atölyesi, Seçkin Temur, Muammer Kotbaş’ın yürütücülüğünü üstlendiği Karikatür Atölyesi, Atilla Şenkon’un yürütücülüğünde Edebiyat Atölyesi, Funda Cantek’in yürtücülüğünü yaptığı Medya ve İletişim Atölyesi, Mükremin Barut, Leman Ardoğan, Füsun Kavalcı’nın yürütücülüğünde Graffiti Atölyesi, ve Mülkiyeliler Birliği işbirliğiyle Ankara Yemekleri Atölyesi büyük ilgi gören atölyeler arasındaydı.

Şube Başkanı Ali Hakkan Atölyelere olan yoğun ilgiden memnun kaldıklarını, söyleyerek “atölyeler çalışmalara devam ederken hala kayıtların yapılıyor olması, Ankara için önemli bir kazanımdır, inanıyoruz ki atölyelerden çıkan sonuçlar kentlilerin, yaşadıkları yerlere dair sahiplenmelerini arttıracaktır” dedi. Hakkan, atölye çalışmalarına yoğun ilgiden kaynaklı mekanlarının yetmemesini Mimarlar Odası’nın çalışmalarının artık kabuğuna sığmadığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.  Atölyeler sonuçlarını ve sergilerini Ankara’nın başkent olduğu 13 Ekim tarihinde kamuoyuyla paylaşacak ve sonra da Başkent Dayanışması bileşenleri ile Cumhuriyetin kurucu mekanı Ulusta  heykel önünde buluşarak    “Ankara için” Yürüyüşe geçecek.

Okunma Sayisi : 7496
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.01.2021 - 15:26:02
Şu an 74 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları