Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ MİMARLIK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

HERKES İÇİN “EV Mİ?  KONUT MU?”

Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi gününden itibaren başlayan ve çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Mimarlık Günü’nün 2019 yılı teması UIA tarafından “Mimarlık…HERKES İÇİN KONUT” olarak belirlenmiştir.

Maslow’un ihtiyaçlar teorisinin en üst noktasında olan insanın kendini gerçekleştirebilmesi -yaratıcılık, problem çözme, erdem, etik, karakter, doğallık, önyargısız olma, gerçeklerin kabulu, kişisel başarıya ulaşılabilmesi, dünyada olan biten gerçekliğin farkına varması ve sorgulayan bir birey olması, onur dostluk cesaret gibi kavramların yaşantısının içerisinde yer alabilmesi- en temel ihtiyaçlarının karşılanması ile bağlantılıdır.Bu ihtiyaçlar arasında barınma sorunu, nefes alma, karnının doyması, beden bütünlüğünün korunması, neslinin devamlılığı ilk öncelikler arasında yerini almakta, eskilerin deyimiyle “aç ve açıkta” olma hali, “başını sokacak bir evin olsun yeter” söylemleri insanın en temel ihtiyaçlarının karşılanmasının öncelik olduğunu ifade etmektedir. 

Bugün ekonomik krizin yaşandığı, kapitalizmin azgın kentleşme hırsının sonucu olarak rant odaklı değişen ketleşme içerisinde konut sorunu dediğimizde ilk akla gelen elbette yoksulların barınma sorunu oluyor. Uluslararası Mimarlar Birliği’nin, dünya genelinde belirlediği herkes için konut teması yoksullaşma, yersizlik ve adil olmayan süreçlerin evrensel boyutlarda bir sorun olduğunun altını çiziyor. Savaşlar, göçler, yerinden edilmeler, yoksulluk, güvencesizliğin ilk keseni barınma haline geliyor ve bugün milyonlarca insan yerlerinden yurtlarından uzakta, en temel insani ihtiyaçlarında uzak hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Uluslararası Mimarlar Birliği’nin belirlediği, “Mimarlık….Herkes için Konut” teması, Mimarlar Odası Ankara Şube öznelliğinde, bağlamından kopartılmadan,  “Evden, Konuta” doğru giden süreç” üretim ilişkileri içerisinde ele alınarak, Herkes için Ev mi Konut Mu? sorusunu ortaya atarak tartışmaya açıyor.

Almanya’da kurulan Bauhaus Sanat ve Tasarım Okulu’nun 100.yılı, Ankara’da konut inşasına etkileri, Cumhuriyet’in konut politikalarının ilk örnekleri Saraçoğlu Mahallesi,  insan hakkı olarak konut hakkı, zorla tahliyeler ve yerinden etme, Ankara’nın Başkent oluşunun 96.yılı, kültür sanat, hafıza mekanları yürüyüşleri, Ankara’nın 25 yıllık tahribatının onarımı içim kurulan atölye çalışmaları, imza günleri ve söyleşiler, sinema ve mimarlık, sergiler ve kültürel etkinliklerle, mimarlığın yaratıcı ve dönüştürücü gücünün toplumla buluşacağı, Cumhuriyet’in kuruluşunun 96.yılını karşılayacağımız Ekim ayında Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  buluşma, paylaşma, kültür sanat ve aydınlanma merkezi haline gelecek. Mimarlık yaratıcılığı ile dokunduğu her şeyi dönüştüren gücüyle, insanlığın tasarlanmış edimi olarak bir kültür yaratıcısıdır. Herkes için, dostca bir ev olma inancıyla Dünya Mimarlık Günü etkinliklerimize davetlisiniz. Fikirleriniz, üretimleriniz, yeni bir geleceğin habercisidir.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 45.Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayisi : 1541
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.02.2021 - 10:51:20
Şu an 56 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları