Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

Mimar Sinan ölümünün 429. yılında saygıyla anıldı

Bugünkü yapı üretim süreci Sinan’a ihanet ediyor

Türk mimarlık tarihinin en büyük ustası olarak kabul edilen Mimar Sinan,  ölümünün 429.yılında Ankara'da saygıyla anıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Derneği 1927, KORDER (Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği) ve Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ülkemize eşsiz yapıtlar bırakan, eserleriyle kültür elçisi olan Mimar Sinan'ı ölümünün 429. yılında da unutmadı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Mimar Sinan heykeli önünde toplanan mimarlık örgütleri temsilcileri, günümüzdeki mimari anlayışını eleştirirken, gerici mimariye karşı direneceklerini bildirdi.

Anmaya Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, Mimarlar Derneği 1927 Sekreter Üyesi Selda Bancı ve KORDER adına Yrd. Doç. Dr Müge Bahçeci katıldı.

Mimarlığın geleceğine ışık oldu

Mimarlık örgütleri adına açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, şunları söyledi:

“Mimarlık tarihimizin büyük ustası Mimar Sinan’ı ölümünün 429. yıldönümünde anmak için heykelinin önündeyiz. Onun yaşadığı çağın mimarlık anlayışını aşan eserleri, o dönemlerin modern yapılarıydı. Yüzyıllardır orijinal, estetik ve biricik. Hep çevresiyle uyumlu, saygılı, duyarlı ve anlamlı eserler üretti. Mimarlığın geleceğine ışık oldu. Ne yazık ki bugün ülkemizde yaşanan yapı üretim süreci ona ihanet eden bir anlayışla kentleri şekillendiriyor.”

Gerici mimariyle mücadele edeceğiz

Osmanpaşoğlu, 21. yy’da anlayış olarak 15.yy’ın gerisine düştüğümüzü belirterek, “Doğaya, tarihsel çevreye, yüzyılların oluşturduğu dokuya, yakın tarihin cumhuriyet döneminin değerli eserlerine yapılan saldırılara karşı mimarlık meslek örgütleri olarak tüm gücümüzle mücadele ediyoruz. Gericilik mimarı çevreyi tahrip ediyor, yıkıp geçiyor.  Umuyoruz ki bu olumsuz gelişmeler yerini Sinan’ın çağında yaptığı gibi işlevselliğin ve estetiğin bir araya geldiği yapılarla donanmış çevre bilinciyle oluşmuş kentlere bırakacak. Bugün Sinan’ın eserleriyle gurur duyuyoruz. Peki bizden sonraki kuşaklara bu dönemi anlatan hangi kentler hangi yapılar mimarlık mirası olarak kalacak?” diye konuştu.

Osmanpaşaoğlu, Sinan’a layık meslek insanları olmak için direnmeye gerici mimariyle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 2182
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.11.2019 - 13:55:34
Şu an 79 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları