Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

SOSYAL / KONUT TEMALI

MİMARLIK HAFTASI’11 ETKİNLİKLERİNİN ARDINDAN

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Konut ve Mimarlık Günü ile, Ankara’nın başkent ilan edildiği tarih olan 13 Ekim tarihi arasında “Mimarlığın Toplumla Buluşması” hedefiyle düzenlenen Mimarlık Şenliği, bu yıl da “SOSYAL / KONUT” teması ile 3 – 13 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

“Mimarlık Şenliği 2011” etkinlikleri kapsamında hem konut sorunu hem de kamusal mekânların sosyal dönüşümü ele alınmıştır. Dikmen Vadisi’nde düzenlenen gezi ve atölye çalışmaları ile konut ve park düzenlemelerinin yanı sıra konutlarından göç etmeye zorlanan ve bu gelişmelere direnen halk ile “konut/ sosyal konut hakkı” tartışılmış; kamusal mekanlar konusu ise pazaryerleri, Kızılay Kent Merkezi ve SSK İşhanı üzerinden sorgulanmıştır. Kentlilerin en temel haklarından biri olan ulaşım hakkı konusunda da, farklı hatlarda inşaatı başlamış ancak yıllardır tamamlanmamış olan metro için, “Bitmeyen Metroya Kurdele Takıyoruz” başlıklı bir protesto etkinliği düzenlenmiştir.

Bu kapsamda gerçekleştirilen atölye çalışmalarının bir bölümü Dikmen Vadisi’nde yaşayan halk ile birlikte kurgulanmıştır. Ankara'daki mevcut konut dokusunun sorunları, yapılmış olan ve yapılması planlanan toplu konut uygulamalarının kentle ilişkisi, kentsel dönüşüm uygulamaları, mekânsal dönüşüm ve yanı sıra sosyal dönüşüm, sosyal konut tasarımı, kentlinin ve kent yöneticilerinin konut anlayışı gibi konularda yürütülen tüm bu çalışmalar  “Konut-suz Düşler Atölyesi”’nde çocuklar tarafından kurulan düşlerle zenginleşmiş, üniversite öğrencilerince yapılan heykellerle, fotoğraf atölyesinde çekilen fotoğraflarla, karikatür atölyesinde üretilen karikatürlerle belgelenmiştir. Tüm bu çalışmalar, hazırlanan bir sergi ile 13 Ekim 2011 tarihinde Sakarya Meydanı’nda kentlilerle paylaşılmıştır.

Ankara kentinde işlevsel ve ekonomik değeri olan, kent merkezi içerisinde kalmış özellikli mekânların/ yapıların kamusal işlevlerle yeniden kente kazandırılması amacıyla düzenlenen  “Kent Düşleri” Öğrenci ProjeFikir Yarışmaları’nın 5.si olan EGO Hangarları ve Alanı Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması’nın kolokyum ve ödül töreni de Ankara’nın başkent oluşunun 88. yıldönümü olan 13 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilmiş; 15 Ekim 2011’de ise Kent Düşleri-6 Sosyal@Sosyalkonut Öğrenci ProjeFikir Yarışması’nın yer görme gezisi düzenlenmiştir. Halen katılıma açık olan bu yarışma ile, mimarlık lisans ve lisansüstü öğrencilerinin, yaşadıkları kentte mevcut yapılaşmayı ve konut yerleşimlerini sorgulayacakları, ideallerini ve hayallerini paylaşacakları ortamların yaratılması hedeflenmektedir. Öte yandan, yaratılacak düşünce zenginliğinden yola çıkarak kamuoyu oluşturmak ve sosyal mimarlık tartışmalarına katkı sağlamak, sosyal konut kavramını tartışmak, fiziksel ve sosyal dönüşümün aynı anda sağlanacağı mekânsal fikir projeleri üretmek, sosyal konut kavramı çerçevesinde ekonomik ve doğa ile uyumlu özgün fikirler geliştirmek, sosyal yaşantıyı zenginleştiren mekânları tasarlamak, Türkiye’deki sosyal konut uygulamalarına alternatif konut modelleri geliştirmek de yarışmanın amaçları arasındadır.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi kentlerimizin plansız önermeler sonucu yaşamakta olduğu kimliksizlik, bellek yoksunluğu ve kültürel yoksullaşma karşısında, sorunlara başka bir bakış açısıyla yaklaşmayı ve çözümlerini kentin aktörleri ile birlikte bulmayı önemsemektedir. Bu nedenle Mimarlık Haftası kapsamında 10 gün boyunca yürütülen tüm çalışmaların ve Kent Düşleri 6 Sosyal@Sosyalkonut Öğrenci Projefikir Yarışması’nda elde edilecek fikir projelerinin Ankara’nın kentsel ve sosyal gelişimine olumlu etki edeceği ve yerel yönetimlerin yürüteceği çalışmalar için önemli bir veri oluşturacağı düşünülmektedir.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi
41.Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayisi : 4116
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 14.01.2021 - 14:29:31
Şu an 53 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları