Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
06 Ekim 2020

Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri Töreni  online olarak gerçekleştirildi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, doğal ve kültürel değerlerin korunmasında büyük katkılar sunmuş olan Mimar Emre Madran’ın anısına verilen Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri Töreni,  online olarak gerçekleştirildi.

Törene basın özgürlüğüne yapılan darbeler, halkın haber alma hakkının engellenmesi ve yaptıkları haberler nedeniyle, hukuksuzca gazetecilerin yargılanması ve tutuklanması damga vurdu. Ödül alan gazeteciler, tüm baskı ve tehditlere rağmen kamu yararını savunmaya ve halka gerçekleri anlatmaya devam edeceklerini vurgularken kendileriyle dayanışma içinde olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne teşekkür etti.

Törene,  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu üyeleri  Ali Atakan ve Muteber Osmanpaşaoğlu, Emre Madran’ın oğlu Orçun Madran,  ödül alan gazeteciler Elif Doğan Şentürk, Sibel Hürtaş, Engin Yılmaz, İrfan Değirmenci, Afşin Yurdakul, Burcu Yıldırım, Burcu Cansu, Barış Pehlivan, Bahadır Özgür, Berkay Varol,  Alper Şaşmaz, Recai Aksu, Nihal Kemaloğlu, Hale Gönültaş, Murat Ağırel, Barış Terkoğlu, Müyesser Yıldız’ın oğlu İlim Uğur, ödül alan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Genel Sekreteri Prof Dr. Vedat Bulut ile Özgür Radyo Fahri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Köse katıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  törenin açılışını  yaptı.

Candan,  ‘’Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin her yıl Koruma Alanında Emre Madran adına verdiği ödül törenine hoş geldiniz bu yıl ödül törenimizi online yapmak durumunda kaldık. Tüm baskılara rağmen halkın haber alma hakkını koruyan güçlü kalemlerin hep yanında olacağız’’ dedi.

Emre Madran’ın oğlu Orçun Madran ise, ‘’ Babamın ve sizlerin uzun yıllar koruma ve restorasyon alanında çok büyük emekleri vardı. Ben tüm çalışmalarımıza destek veren gerçekten zorlu bir mücadele içinde olan basın emekçilerine çok teşekkür ediyorum. Özellikle Ankara ve çevresindeki, olayları gündeme getirmeniz bir şekilde kamuoyu oluşturmasını sağlamak açısından çok kıymetli olduğunu düşünüyorum’’ diye konuştu.

Daha sonra Atatürk Orman Çiftliği, Ayasofya, Saraçoğlu Mahallesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi, ODTÜ haberleriyle  Televizyon Haberleri Dalı’nda Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülü alan KRT TV adına Elif Doğan Şentürk söz aldı.

Şentürk, ‘’Bu özel ödül için KRT ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz. Aslında biz görevimizi yapıyoruz. Bunu her defasında söylüyoruz. Görevi yapabilmenin de vicdanen rahatlığı içindeyiz. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Siz çok önemli bir mücadele veriyorsunuz. Biz bu mücadeleye sizlerle ortak oluyoruz. Ben bir anne olarak çocuğum için bu mücadeleyi verdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Her geçen gün dünya kötüye gidiyor. Eylül ayında 64 gazetecinin yargılandığı, yapılan haberleri nedeniyle tutuklu meslektaşlarımız var. Buradan Dayanışma Ödülü alan Müyesser Yıldız’a da selam olsun. Bu yıl içinde de en karanlık ay Eylül oldu. Sizde bizimle dayanışma içinde olduğunuz için teşekkür ediyoruz. Her zaman yanınızdayız’’ dedi.

Televizyon Haberleri Dalı’nda AOÇ, TCDD, ODTÜ, Ulus Tarihi Kent Merkezi haberleriyle ödül alan , Fox TV Çalar Saat, Çalar Saat Hafta sonu ve  Ana Haber Ekibi adına, Fox Ankara Haber Müdürü Engin Yılmaz, ise şunları söyledi:

‘’Bütün ekip olarak çok teşekkür ediyoruz. Genel Yayın Yönetmenimiz Doğan Şentürk selamlarını iletti.  Özellikle basın özgürlüğüne ilişkin olarak her alanda geniş bir mücadele veriyoruz. Sizin de kent alanındaki mücadelenizin objektif ve etkili habercilikle yanınızda olmaya çalışıyoruz. Bu ödüle layık gördüğünüz için de bütün Fox ekibi adına çok teşekkür ediyoruz. Barış ve Murat ağabeylere de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Umarım en kısa zamanda da aramıza Müyesser Abla katılır.’’

Başkentin gündemini, Ulus Tarihi Kent Merkezinden, Saraçoğlu Mahallesi’ne kadar, sözünü söyleyenlerin sesi olarak söz sırası programı ile ödül  adına Artı TV adına Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş konuştu.

 

Hürtaş,‘’Söz sırası programımızda asıl mücadele sahiplerine mikrofon tuttuk. 15 günde bir Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan başta olmak üzere mikrofonlarımızı tuttuk. Onlar da gündemlerini bizimle paylaştı. Bunu bir nevi televizyondaki köşe yazısı olarak lanse etmek istedik.  Ödül için çok teşekkür ederim’’ dedi.

Saraçoğlu, Güvenpark ve Kapadokya ve Göreme, Ayasofya haberleriyle  ödül alan Halk Tv Ana Haber Sunucusu İrfan Değirmenci de ‘’Arkamda halk haber merkezi var, 5 günlük karartmanın ardından harıl harıl çalışıyorlar. Herkesin çok selamı var. Bu ödül bu emekçilerin ödülü. Ankara’dan İstanbul’dan Türkiye’nin farklı yerlerinden harıl harıl çalışıyorlar, şehirleri ve insan haklarını korumak için’’ diyerek düşüncelerini ifade etti.

Pandemi sürecinde kent, mimarlık ve yaşam haberiyle, HT360 programıyla  Habertürk TV adına ödül alan  Afşin Yurdakul ise şunları dile getirdi:

 ‘’Ödül haberini aldığımız zaman ekibimizle birlikte çok mutlu olduk. 9  ay önce başlamış bir programız. Daha bebek diyebiliriz. Umarız ömrü uzun olur. Bu ödüle de pandemiyi kentleri, mimariyi nasıl değiştirdiğini işlediğimiz bir programla layık görüldük. Tekrar teşekkür ediyoruz, biz o programı sizin de katkılarınızla yaptık. Biz ne yapmaya çalışıyoruz? Türkiye’de fikrin çok bilginin az olduğundan yola çıkıyoruz. Gücümüz yettiğince de programda bu boşluğu doldurmaya çalışıyoruz. Program konularını seçerken basma kalıptan uzak durmaya, olabildiğince alışıldık bakış açılarının dışına çıkmaya çalışıyoruz. Dünyayı takip edip bunu Türkiye'ye iyi anlatmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de ufuk açıcı ve biraz nefes alan bir içerik sunmaya gayret ediyoruz ki insanlar farklı açılardan da hem Türkiye’nin meselelerini hem de Dünya’nın içinden geçtiği meseleleri görebilsinler. Gayretimiz buydu siz de bunu görüp takdir ettiniz. Bu bizim çok kıymetli, çok teşekkür ederiz. Ödül hem benim hem ekibimin motivasyonunu artırdı.’’

Diğer gazeteciler ise düşüncelerini şöyle dile getirdi:

Güvenpark, AOÇ, Kapadokya, Ulus Tarihi Kent Merkezi haberleriyle ödül alan Evrensel Gazetesi Muhabiri Burcu Yıldırım: Emeklerimizi görünür kıldığınız çok teşekkür ederiz. Şu sıralar haber yapmanın, görüntü çekmenin ya da ulaştırmanın da güçlüğünü yaşıyoruz, neredeyse mücadele ediyoruz. Hepimiz için koşullar gittikçe zorlaşıyor. Özellikle yerli ve milli olmanın pompalandığı şu dönemde gerçekten tarihin kültürün ve birikimlerin bu kadar hor bir şekilde kullanılması, betona teslim edilmesi bizim de canımızı çok yakıyor. Bu yüzden halkın sesini gündeme getirmeye ve sayfalarımıza taşımaya devam edeceğiz.

Saraçoğlu, AOÇ  Medipol, TCDD, Kapadokya, Güvenpark haberleriyle ödül alan Birgün Gazetesi Muhabiri Burcu Cansu: Birgün gazetesi ailesi olarak bu ödül için çok teşekkür ediyoruz. Kentlerin ve doğanın bu kadar gaddarca ve hunharca yağmalandığı bir süreçte Birgün Gazetesi olarak kente sahip çıkan ve bunun için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile her zaman dayanışma içinde olacağız

Kapadokya, Ulus Tarihi Kent Merkezi, İmrahor Vadisi haberleriyle ödül alan  Anka Haber Ajansından Berkay Varol: Ödül için çok teşekkür ederiz. Ajansımızın tarihi 1972 Altan Öymen’e dayanıyor. Fakat talihsizlikler sonucu yayın hayatına ara vermek zorunda kaldı. 7,8 aylık bir ajansız ve bu ajans olarak aldığımız ilk ödül o yüzden bizim için çok değerli bunu için sizlere çok teşekkür ederiz umarım layığıyla görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Kaçak Saray, AOÇ Saraçoğlu, Güvenpark, Kapadokya Haberleriyle  ödül alan Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan: Mimari anlamda Cumhuriyet kurumlarına karşı yapılan yağmanın ve düşmanlığın, tartıştığımız GATA’daki meseleden çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Devletin her yerindeki çürümenin bizim kültürel varlıklarımıza kadar sirayet ettiğini görüyorum. Bunları yazan buradaki meslektaşlarımıza da mimari anlamda çok berbat bir yer olan Silivri gösteriliyor. Ben oradan çıktım karşınızdayım. Her şey birbiriyle çok bağlantılı. 13 yıldır Oda TV’nin genel yayın yönetmeniyim.13 yıldır Oda TV’de düzenli olarak manşetlerimize Cumhuriyet kurumlarımızı, Cumhuriyet değerlerimizi ve kültürel hazinelerimizi manşete taşıyoruz. Bu kurumları pamuklar gibi korumamız gerektiğine inanıyoruz. Başarabiliyorsak ne mutlu, sizin ödül vermeniz de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Layık görenlere çok teşekkür ediyorum.

Kent, Rant ve Kapadokya haberleri ile ödül alan Gazete Duvar Yazarı Bahadır Özgür: İki açıdan onur verici bir ödül. İlki kamu yararı bir gazetenin tek dayanağı tek dayanağı kamu yararına mücadele eden insanların varlığıdır. Mimarlar Odası emekçileri bunun ilk sırasında yer alan insanlar. İkinci açıdan düşünceleri için bedel ödemiş, cezaevine birkaç kere girmiş gazetecilerle bu anı paylaşmak benim için mesleki olarak ta aldığım ve bundan sonra da alacağım ödüller içindeki en değerli ödüllerden birisidir. Çok teşekkür ederim.

Saraçoğlu, Güvenpark, AOÇ, Kapadokya, Ulus Tarihi Kent Merkezi haberleriyle ödül alan  Karantina Tv  Recai Aksu: Talanın,yağmanın haksızlığın yaşandığı bir Türkiye’de bu ödülün verilmesi anlamlı. Murat Ağırel’e, Barış Pehlivan’a geçmiş olsun diliyorum. Aynı zamanda gazetecileri buluşturdunuz. Temsilcisi olduğum Tele 1’in ve Halk Tv’nin de 5’er gün kapatıldığı, insan hakları ve barış için Birgün, Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerinin mücadele ettiği ve gerçek basın emekçilerinin mücadele ettiği bir ortamda, doğal ve kültürel değerleri koruma mücadelesi veren Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne başarılar diliyorum. ‘Edep Yahu’ diyen ve haksızlığa karşı çıkan mimar Emre Madran’ın anısına almak ta ayrıca onur verici.

AOÇ Saraçoğlu, Güvenpark, Kapadokya haberleriyle  ödül alan Zafer Gazetesi Muhabiri Alper Şaşmaz: Bir foto muhabiri olarak kent sorunlarıyla ilgilenmeyi kendime vazife edindim. Bu nedenle de yollarımız sizinle hep kesişiyor. Bundan sonra da hep kesişecek gibi görünür. Çünkü doğal ve kültürel değerlere saldırı devam ediyor. Çok teşekkür ediyorum.

Radyo dalında ödül alan Özgür Radyo Fahri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Köse: Özgür Radyo olarak sadece haber değil, Türk Halk Müziği ve Özgün Müzik tarzında 21 yıldır sizlerle birlikte yayın hayatımıza devam etmekteyiz. Elimizden geldiğince teknolojiye ayak uydurmaya, internetin ve sosyal medyanın her alanında faal olmaya çalışıyoruz. Siz değerli dinleyicilerimiz tarafından daha ulaşılabilir olmak, yayınlarımızı sosyo kültürel olarak geliştirmek, yayın kalitemizi her geçen gün bir adım ileri taşımak ve tüm bunları yaparken kendi dünya görüşümüzden ve çizgimizden sapmadan, yüzümüz hep aydınlığa bakacak şekilde hareket edebilmek tek hedefimiz. Tüm Özgür Radyo ailesi adına Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne bizlere layık gördükleri bu değerli ödül için bir kez daha teşekkür ederim.

Dayanışma Ödülü alan Nihal Kemaloğlu,:  Ankara’nın bizim Ankara olarak kalması için verdiğiniz mücadele ve tarihe düştüğünüz kayıtlar için teşekkür ediyoruz. Yılmadan devamlı bir şekilde ince bir takiple, Ankaralıların büyük bir kısmı kent mücadelesine arkasını dönse bile sizin örnek bir mücadeleniz var. Bu nedenle çok teşekkürler, ikincisi olarak dayanışma ödülü demişsiniz. Dayanışma bir toplumun, toplum olmasının temel merkezi kavramıdır. Dayanışmanın olduğu yerde insan vardır. Dayanışma ödülünü vererek  gerçeğin peşinde koşan genç gazetecilerle birlikte onurlandırdığınız çok teşekkür ediyorum. Sevgili Müyesser Yıldız’ı da saygıyla selamlıyorum.

Dayanışma Ödülü alan Hale Gönültaş: Kamu yararına çalışmalarınızı çok yakından takip ediyorum ve sizden bu ödülü aldığım için çok onur duydum. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Başkanı kenti korumak için saat elinden geleni yapıyor. Bu anlamda çok kıymetli ve çok onur verici. Özgürlükleri ellerinden alınan Hülya Kılınç, Barış Terkoğlu, Murat Ağırel ve Barış Pehlivan ile bir arada olmak çok kıymetli. Tekrar geçmiş olsun diyorum ve gazetecilik suç değil diyorum. Ankara’da mültecilik, İslam terör ve kent güvenliği konusunda haber yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim.

Dayanışma Ödülü alan Murat Ağırel: Gazetecilik zor bir meslek hele ki bu dönemde bunu icra etmek daha da zor bir hale geldi. Ülke olarak ta zor bir süreçten geçiyoruz. Ama kurumlarımızn liyakat anlamında yozlaştırıldığı, yolsuzlukların normalleştirildiği, yurttaşlarımızın yoksullaştığı zifiri karanlığa sürüklendiğimiz bu dönemde baskının en koyusuyla karşı karşıya olan biz gazetecilere bu onurlu ödülü layık gördüğünüz için, kentimize tarihimize sahip çıktığınız için teşekkür ederim. Bu ödülü cezaevinde bulunan hala gazetecilik yapmaya çalışan ve gazetecilik suç değildir diyen Müyesser Yıldız’a da ithaf etmek istiyorum.

Dayanışma Ödülü alan Barış Terkoğlu: İnsanların, kentlerin ve binaların ortak bir hikayesi var. Biz yaptığımız haberlerle, yaşadığımız hayatla, girdiğimiz hapishanelerle, siz yaptığınız çalışmalarla ortak hikayenin altını çiziyoruz. Bir ülkede adaletsizlik ne kadar artarsa kente karşı işlenen suçlarda o kadar artıyor. Ülkede adalet mekanizması parayla nasıl alınır satılır hale gelirse rantta o kadar artıyor. Biz bu tanıklığa ve dolayısıyla bedel ödemeye devam edeceğiz. Müyesser Yıldız’ı da dışarı alıp bu tanıklığı dışarıda sürdürmeye devam ederiz. Hem gazeteci hem d bir TMMOB üyesi olarak teşekkür ediyorum.

Dayanışma Ödülü alan Müyesser Yıldız’ın oğlu İlim Uğur: Ortaya çıkması istenmeyen gelişmeleri bu dönemde haberleştirmeye cesaret eden gazetecilere casus ya da terörist gibi etiketlerin çok kolay yapıştırılabildiğini görüyoruz. Ülkemizde adalet anlayışı artık evimizde arama yapan kolluk kuvvetlerinin söylediği gibi yanlış bir şey yoksa nasılsa ortaya çıkar biçimine dönüşmüş durumda. Toplumun tüm bileşenleri, siyasi temsilcilerden gazetecilere daha çok baskı altında hissederken, bu dayanışmayı bir yere ait olmayan insanlar için sürdüğünüz mücadele için kendim ve annem adına ödüle layık gördüğünüz için teşekkür ederim. Halkın haber alma özgürlüğünü koruduğunuz ve içinde yaşadığımız bu şehri korumaya dair her çabanız için ayrıca teşekkür ederim.

Dayanışma Ödülü alan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Genel Sekreteri Prof Dr. Vedat Bulut: Ankara’yı daha sağlıklı kılmak için Saraçoğlu Mahallesi mücadelesinden başlayarak, Havagazı ve asbest ilgili, son dönemde pandemi ve kentle ilişkilerini incelemekle birlikte, dayanışmayla çalıştık. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile çalışmaktan büyük onur duydum çalışmaya da devam edeceğim. Bu ödülü bana layık gören jüri heyetine teşekkür ediyorum. Mücadelemiz sağlıklı kentler ve insanlar için olsun diyorum.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 512
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 03.08.2021 - 18:21:00
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları