Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
30 Temmuz 2018

Mimarlar köy okullarını yaşatmaya devam ediyor

Paçva Taş Mektep Yaz Kampı  yaşam mimarlığını büyütüyor

Mimarlar Odası Şubeleri, mimarlık ve diğer disiplinlerden katılan öğrenciler ile birlikte  boşaltılan köy okullarının yeniden işlevlendirilmesi yöre halkı ile birlikte öğrenci kampları düzenleyerek projelendirme ve onarım süreçlerini hayata geçiriyorlar. TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi, Ankara Şubesi, Antalya Şubesi, Balıkesir Şubesi, Bursa Şubesi, Diyarbakır Şubesi, Eskişehir Gaziantep Şubesi, Hatay Şubesi, Kocaeli Şubesi, Mersin Şubesi, Samsun Şubesi, Trabzon Şubesi, Van Şubesi tarafından Rize Fındıklı'da Paçva Taş Mektep Yaz Kampı gerçekleştirildi. 1939 yılında yapılan ve 1993 te boşaltılan atıl durumda olan Paçva Taş Mektep onarımının projelendirilmesi,  Karadeniz mimarlığı, kırsal alanda yapım teknikleri ve doğal varlıklarımızın korunması, yörenin kültürünü tanıma, deneyimlemeye yönelik geziler, etkinlik ve söyleşilerle alternatif bir yaşam mimarlığını hedeflemektedir. Yöre halkının büyük ilgi gösterdiği ve öğrencilerin evlerde ağırlandığı kampta, akademisyenler, milletvekilleri, televizyoncular, meslek örgütü temsilcileri de yaptıkları sunumlarla ve söyleşilerle büyük katkı sağladı.

TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi, Ankara Şubesi, Antalya Şubesi, Balıkesir Şubesi, Bursa Şubesi, Diyarbakır Şubesi, Eskişehir Gaziantep Şubesi, Hatay Şubesi, Kocaeli Şubesi, Mersin Şubesi, Samsun Şubesi, Trabzon Şubesi, Van Şubesi, mimarlık öğrencilerinin deneyimleme yoluyla mimarlığı paylaşmaları kapsamında, taşımalı eğitimden kaynaklı boşaltılan köy okullarının katılımcı bir yöntemle yeniden işlevlendirilmesi için Rize Fındıklı'da "Paçva Taş Mektep" Mimarlık öğrencileri  yaz kampı düzenledi.

Mimarlar Odası Şubelerinin önceki yıllarda onardığı Fındıklı Gürsü Taş Mektep'ten sonra ikinci okul olan Paçva Taş Mektep, Gürsu Taş Mektep inisiyatifi ve Yenimahalle Muhtarlığı ile işbirliği ile gerçekleşti.Yaz kampı birlikte horonların çekildiği, imece yöntemiyle onarımların başladığı, projelendirme ve işlevlendirme süreci halkı  katılımı ile  geliştirildi.

Yaz kampında söyleşiler yapıldı horonlar çekildi, imece  yönetimiyle  onarım başladı

Öğrenci kamplarının mimarlığın toplumla buluşması ve mekanın yaşamla kurduğu bağ ve hatırlatma mekanlarının bilince çıkartılması açısından önemli bir deneyimleme yoluyla öğrenme olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan kamp süresince, yaşamın yeniden nasıl örgütleneceğini ve umudun nasıl büyütüleceğini birlikte paylaştık, söyleşiler, fındıklı kültür akşamları etkinlikleri yapıldı, sıvalar söküldü, projeler çizildi, halka sunumlar yapılarak okulun yeniden işlevlendirilmesi için fikirler ortaya çıkartıldı. Onarım projesi için uygulama detayları  ve projelendirmesinin yapıldığını,paylaşımın doruk noktasına ulaştığını belirtti.

"Taş Mektep Kardeşliği"

Candan şöyle devam etti : "Daha önce Gürsu Taş Mektep'de bir yaz kampı ve onarımı gerçekleştirdik. Yöre halkı Gürsu Taş Mektep'te bir inisiyatif oluşturdu ve oradaki planlamaları hayata geçirerek çalışmalara devam ediyor. Paçva Taş Mektep kampı ise Gürsu Taş Mektep inisiyatifi ve Yenimahalle Muhtarlığı ile birlikte organize edildi. Sadece okulları onarmıyoruz, yitip giden dayanışma imece ve bir arada yeniden yaşamı projelendirecek inisiyatifleri de geliştirerek onlar arasında Taş Mektep Kardeşliği kuruyoruz. Ülkenin tüm boşaltılmış atıl köy okullarını yeniden öğrenme aydınlanma ve dayanışma okulları olarak bir network oluşturmanın ilk adım taşları olarak gördüğümüz Taş Mektep öğrenci yaz kampları için ülkenin dört bir yanından destek ve davet alıyoruz. Anadolunun en ücra köşesine kadar mimarlığı toplumla buluşturarak aydınlanmanın mekansallığını örmeye, umudu büyütmeye devam edeceğiz."

"Hayatla bağ kurmanın yolu taşına toprağına hayatına dokunmak"

Ülkenin dört bir yanından değişik mimarlık okullarından katılan öğrenciler, Bartın'dan gelen peyzaj mimarlığı bölümü hocaları ve öğrencileri ile birlikte farklı disiplinlerin bir arada olduğu Öğrenci kampı, aynı zamanda yaparak öğrenme ve çok disiplinli üretim süreçlerinin halkında katılımıyla yeniden şekillenmesi ile alternatif bir eğitim sürecini de hayata geçiriyor. Kampa katılan öğrenciler, halkın evlerinde konuk ediliyor, evlerin çocukları oluyor, kaynaşıyor ve edindiği kültürü ve bilgi birikimini kendi süzgecinden geçirerek Taş Mekteplerde yeni bir öğrenme ve paylaşım sürecini deneyimliyor. Öğrenciler, kamp yürütücüleri, akademisyenler, mimarlar odası yöneticileri ve yöre halkı ile birlikte arı  gibi çalışılan kampta, çevre temizliği, okul temizliği, söküm işlemleri de yapılıyor. En çok da bu çoklu işlev öğrencileri heyecanlandırıyor diyen Candan öğrenciler akademisyenler, yöre halkı ve oda yöneticileri, okulun içerisinde toza toprağa bulaşmaktan çekinmediklerini ve yeni bir dayanışma sürecinin mimarlığın mekansallığında geliştiğini ve giderek yol gösterici olacak bir sürecin izleri olduğunu belirtti.

"Paçva'da bilimsel bilgi ile hayatın gerçekliği masaya yatırıldı"

Paçva Taş Mektep kampı aynı zamanda bilgi birikiminin ve güncel tartışmalarında paylaşıldığı bir üretim mekanı  haline geldi. "Kültürel Mirasın Korunması" Ülkemizin Tarım Politikalarının Karadeniz Tarımına Etkileri ve Gıda Egemenliği"  Mimarlık Eğitimi ve Köy Enstitüleri,"Kırsal Alan Mimarisi ve Yapım Teknikleri,", kamp süresince yapılan ve halkında katılımı ile gerçekleşen etkinliklerdi. Bu etkinliklerde Tütün Sen Başkanı Adnan Çobanoğlu, Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Ali Bülent Erdem, Ziraat Mühendisi ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara milletvekili Yıldırım Kaya, akademisyenler Tonguç Akış, Esra Lakot Alemdağ,  Cansen Kılıççöte, Aydan Yılmaz, Mustafa Reşat Sümerkan ve Mustafa Artar katılarak deneyim aktarımı gerçekleştirdiler.

"Kampta haber alma özgürlüğü Erdem Gül ve Sedat Bozkurt tarafından masaya yatırıldı"

Kampta Türkiye gerçekliği ve medya üzerine haber alma özgürlüğü Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ve Fox TV Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt'un katılımıyla değerlendirildi.

Paçva Taş Mektep Öğrenci yaz kampı  29 Temmuzda sonlanacak ve  sponsorların malzeme desteği ile onarımı tamamlanarak açılışı gerçekleştirilecek.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

 

Okunma Sayisi : 2448
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.05.2024 - 15:44:35
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları