Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
11 Eylül 2017

Taş Mektep açılış şenliğinde demokrasi vurgusu yapıldı

“Taş Mektep ile aydınlığa koşuyoruz”

Boşaltılan köy okulu Taş Mektep, şenlikle açıldı

 

Rize'nin Fındıklı ilçesi Gürsu Köyü'nde taşımalı eğitimden kaynaklı boşaltılan Taş Mektep, düzenlenen şenlikle açıldı. Mimarlar Odası Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Trabzon Şubeleri mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre mühendisliği öğrencileri ile yeniden yaşam alanına çevirdiği okulun açılışında duygulu anlar yaşandı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu okul bu ülkeye yeniden demokrasi getirmenin okulu olacak. Her birimiz bunun parçası olacağız. Mektebimizle birlikte aydınlığa doğru koşuyoruz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Trabzon Şubeleri’nin Rize'nin Fındıklı ilçesi Gürsu Köyü'nde taşımalı eğitimden kaynaklı boşaltılan köy okulunu, mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre mühendisliği öğrencileri ile yeniden yaşam alanına çevirdiği Taş Mektep, düzenlenen şenlikle açıldı.

Duygulu anların yaşandığı şenliğe Mimarlar odası şubelerinden, yürütücülerden ,Gürsu Köyü’nden ve çevre köylerden büyük katılım oldu. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şube Sekreter Üyesi Namık Kemal Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, Muteber Osmanpaşaoğlu, Songül Üzgün,Mustafa Kemal Yurttaş,Bartın Üniversitesi'nden Mustafa Artar, Atılım Üniversitesinden Ali Hakkan, Avrasya Üniversitesinden Aydan Yılmaz, TOBB Üniversitesinden Cansen Kılıçöte,Mimarlar Odası  Gaziantep Şubesi sekreter Üyesi Fatma Aslı Tezel ,akademisyen Ferhan Yalçın ve Kent İzleme Merkezi Sekreteryası'ndan Redife Kolçak’ın da katıldığı Şenlik Gürsu Köyü’nde gerçekleştirildi. Halk sofrası kurularak başlayan şenlikte 68 Kuşağı'nın liderlerinden Cihan Alptekin’in hayatını konu alan, Nuran Alptekin Kepenek’in kaleme aldığı “Bizum Cihan”  ile Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,42. Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Avukat Gökçe Bolat’ın yazdığı Kaçak Saray mücadelesini ve AOÇ’nin nasıl talan edildiğini anlatan “Kaçak Saray” kitabının imza günü gerçekleştirildi. 

Mektebimizle aydınlığa koşuyoruz 

Bir  köy okulunun yeniden hayata dönüş projesi olan Taş Mektep sürecine dair kendi okuduğu okula  yöredekilerle sahip çıkan  Makine Mühendisi Ercüment Çervatoğlu’nun  açılış konuşmasının ardından İlginin büyük olduğu Taş Mektep  açılışında  konuşma yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu mektep bize çok şey öğretti. Birbirimizi tanımayı, paylaşmayı, birlikte taş üstüne taş koymayı kilometrelerce uzakta bile olsak bu mektep için yüreğimizin çarpmasını öğretti. Bu mektep yeniden öğrenmenin ve aydınlanmanın tanığı oldu. Zil çalıyor okul başlıyor. Bu okul bu ülkeye yeniden demokrasi getirmenin okulu olacak. Her birimiz bunun parçası olacağız. Mektebimizle birlikte aydınlığa doğru koşuyoruz” diye konuştu. 

Bu mektep bilimin en ücra köşeye taşındığının kanıtıdır 

Candan,  şunları söyledi:

“Buraları hiç bilmezken bizi burada 60’a yakın öğrencisiyle, sevgili öğretmenlerimizle ve yöneticilerimizle buluşturan başta Ercüment Çervatoğlu’na sonra bize evini, yüreğini açan sizlere kocaman teşekkür ediyorum. Bir mektep neye yarar? Hayatı okumayı öğreniriz, ufkumuzu geliştiririz. Bu Taş Mektep sadece çatıdan duvardan iki odadan ibaret değil. Bu mektep koca bir tanık. Bir ülkenin aydınlanma ve bilim için ülkesinin en ücra köyüne kadar bilimi taşıdığının kanıtıdır. En ücra köşesine kadar öğretmenlerini çocuklarının ayağına göndermesinin kanıtıdır. Bu mektep sizin anılarınızın tanığıdır.”

 

Aydınlığı bu mekteple yeniden inşa ettik

 Taş Mektep’in aynı zamanda her birimizin inançla dirençle mücadele ettiği o karanlık dönemin de tanığı olduğunu vurgulayan Candan, şöyle devam etti:

“Bu mektep boşaltılıp taşımalı eğitime geçilince, köylerin nefesinin çocuklarının cıvıltısının kesilmesine de tanıklık etti. Bu mektep Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün demokrasiye   eşitliğe, özgürlüğe bakışı, kız çocuklarıyla erkek çocuklarının hangi dağda olursa olsun, hangi köyde olursa olsun, aynı sınıf içerisinde eğitim almasının da tanığıdır. Bugün başka bir tanıklık için buradayız. Bu mektep bugün eğitim müfredatının değiştirildiği, karma eğitimin bile tartışıldığı müfredattan Mustafa Kemal Atatürk’ün, evrimin, bilimin çıkartıldığı bir süreçte yeni bir şey üretmenin tanıdığıdır. Biz burada yeni bir tohum atmanın taşını, tam da onların yeşerdiği topraklarda Rize’de Fındıklı’da koyduk. Tam onlara karşı mücadele ettiğimiz o karanlığın bu topraklarda da var olduğunu bilerek, aydınlığı ancak bu topraklarda üreteceğimiz yaklaşımıyla bu mektebi yeniden inşa ettik.” 

Taş Mektep sergisinin açılışının yapıldığı şenlikte horonlar tepildi, halaylar çekildi. Şenlik Taş Mektep’in projelendirme sürecini anlatan belgesel gösterimiyle devam etti. Daha sonra Grup Marsis  sahne aldı. Korhan Özyıldız, Erdem Akın ve Mustafa Eyüboğlu şarkılarını seslendirdiği türküler ve şarkılar hep bir ağızdan söylendi. Şenlik müzisyen İbrahim Karaca ise tulum ziyafeti ile son buldu.

Şenlik için gelen katılımcılar köy evlerinde konakladı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Okunma Sayisi : 3190
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları