Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
26 Aralık 2017

Mimarlar, mesleğe ömrünü verenleri unutmadı

Meslekte 30, 40, 50, 60 ve 70’nci yıllarını dolduran mimarlar onurlandırıldı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mesleğe yıllarını vermiş mimarlara ödüllerini törenle verdi. Her yıl Meslek Yılına Saygı Töreni düzenleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, meslekte 30, 40, 50, 60, 70 yıllarını dolduran mimarlara ödül vererek onurlandırdı.

Törene Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube İkinci Başkanı Ali Atakan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri  Muteber Osmanpaşaoğlu, Mustafa Kemal Yurttaş ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi 42. Dönem Başkanı Ali Hakkan ve çok sayıda mimar katıldı.

Mesleğe saygı törenine özel belgesel gösterimi yapıldı. Gösterim sırasında duygulu anlar yaşandı.

Mimarlık mesleği savaş alanına dönüştü

Törenin açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Hem geleceği hem geçmişi koruyan yaklaşımıyla 30’uncu, 40’ıncı, 50’nci ve 60’ıncı yıllarını dolduran üyelerimizden güç alarak bu süreci koordine etmeye çalışıyoruz. Zor bir dönem içindeyiz ama mimarlık mesleğinin yaratıcı ve dönüştürücü gücüyle bize emanet edilen değerleri korumaya çalışıyoruz. Sizden aldığımız güç ve teşviklerinizle  burada söyleyeceğimiz sözün anlamı güçleniyor. Onun için Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin üyesi olmanın ne kadar değerli olduğunu tam da bu zorlu süreçlerde hep birlikte yeniden keşfediyoruz. Önümüzdeki dönem hepimiz açısından umut dolu olsun istiyoruz. Ankara çok uzun yıllar tahrip edildi. Cumhuriyet değerleri bir bir yıkıldı. Kimlik savaşları yaşandı, ideolojik bakış açısı mekana yansıdı. Bir dolu olayla birlikte mimarlık mesleği tam bir savaş alanına dönüştü. Hiç olmadığı kadar hiç yaşamadığımız kadar mimarlık mesleği üzerinden bir çatışma yaşadık. Değer verdiğimiz şeyler bir bir elimizden alınmaya çalışılıyor. Atatürk Orman Çiftliği tahrip edildi. İller Bankası, Marmara Köşkü, Su Süzgeci, Havagazı Fabrikası,Etibank yıkıldı. Saraçoğlu Mahallesi kültürel mirasımız ve Cumhuriyetin mimari mirası tehdit altında. Bu mekanlar ve yapıların  hepsi Cumhuriyet’in kurucu değerlerinin mekânsal karşılığıydı.”

Hepsini yeniden inşa edeceğimiz günler gelecek

Yıkılan ve yaşamımızdan eksiltilen bütün değerleri ve Cumhuriyet dönemi mimari yapılarını yeniden inşa etme umudunu hiç kaybetmediklerini belirten Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“O günler gelecek, kıta Avrupa'sında savaş sonrasında nasıl yapılar yerine konulduysa ve inşa edildiyse, bugün hiç savaş yaşamamış gibi bir Avrupa görüyorsak gelecek güzel günlerde de biz Cumhuriyet’in en güzel eserlerini yeniden inşa edeceğiz. O umut bizi ayakta tutuyor. Bu nedenle bir kez daha burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Mimarlar Odası’nın size ihtiyacı var, hepimizin size ihtiyacı var. 24 Şubat’ta Mimarlar Odası Ankara Şubesi Genel Kurulu var.  Bugün mimarlık mesleğini ve Cumhuriyet değerlerini savunduğumuz için hedef haline geliyoruz. Hem oda hem de yöneticiler olarak. Tam da böylesi durumlarda herkesin Meslek Odasına sahip çıkması gerekiyor. Bu nedenle 24 Şubat’ta lütfen kimseye randevu vermeyin. 25 Şubatta oylarınızı Mimarlar Odası’nın örgütlü gücünün geliştirilmesine kullanın. 24 Şubat mimarlık mesleğinin, Cumhuriyet değerlerinin savunucusu hepimizin örgütünün en anlamlı günlerinden birisi. Meslekte biriktirdiğiniz her yıl bizim için çok değerli. Hatta bir üyemiz 70. Yılını doldurdu. Nice, 30.40, 50, 60,70 yıllarınız olsun, iyi ki varsınız.”

“Özgür Düşünce deyince Mimarlar Odası Akla geliyor”

Meslekte 70. yılını dolduran Turgut Tuncay, sağlık sorunları nedeniyle ödülünü alamadı.  Meslekte 60. Yılını dolduran üyeler Orhan Akyürek, Mehmet Savaş, Hamdi Karkıner, Necdet Kırımsoy’a Nevzat Sayın tarafından özel olarak tasarlanan cetveller hediye edildi. Daha sonra meslekte 50, 40, 30 yılını dolduran mimarlara ise yarışma ile elde edilen ödüller verildi.

Ödül alanlar arasında Mimarlar Odası Başkanlığı yapmış, Şafak Eren, Ankara Şube Başkanlıkları yapmış, Mehmet Kibar, Eyüp Ünal, H.Ali Ulusoy ile birlikte kamuda, özel sektörde ve üniversitelerde mesleklerini icra eden mimarlar vardı. Ödüllerini alanlar duygularını dile getirdiği törende, güne damgasını vuran değerlendirmeler yerini buldu.

Orhan Akyürek: "Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çalışmaları bizi ayakta tutuyor, Bizim başkanımız Tezcan Hanım   Jan Dark gibi, o bizim Jan Dark’ımız, gurur duyuyoruz."

Mehmet Savaş: “Mimarlık mesleğinin saygınlığın cesurca savunan Oda’ma teşekkür ediyorum.”

Eyüp Ünal: “Mimarlık deyince özgür düşünce akla geliyor. Özgür düşünce deyince şimdi Mimarlar Odası ve en çok da Ankara Şubesi akla geliyor, bundan mutluluk duyuyorum.”

“Bulunduğunuz mevzide nihayete kadar mukavemet mecburidir”

Ödülleri Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, İkinci Başkanı Ali Atakan, Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri  Muteber Osmanpaşaoğlu,  Mustafa Kemal Yurttaş ve 42.Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan takdim etti.

Ödül töreninin kapanış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş  Candan, "Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak memleketin zor durumda olduğu günler Türkiye’sinde, mevzilerimizi güçlendirmek ve mukavemet etmek için  hepimize görev düşüyor" dedi.

Candan konuşmasını örgütlülük, dayanışma çağrısı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün memleketin zor dönemlerde olduğu süreçte sarf ettiği "Bulunduğunuz mevzide nihayete kadar mukavemet mecburidir" sözleri ile  tamamladı.

Candan, 24 Şubat’ta gerçekleştirilecek Mimarlar Odası Ankara Şubesi Genel Kurulu'nu bir kez daha hatırlatarak örgütümüze ve mevzimize sahip çıkmaya çağırdı. 

Coşkulu ve yoğun katılımla gerçekleşen törende göz yaşlarını tutamayanlar oldu.  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 1828
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 02.06.2020 - 14:58:56
Şu an 49 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları