Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
27 Aralık 2022

Mimarlar, mesleğe ömür verenleri onurlandırdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geleneksel olarak düzenlediği Meslek Yılına Saygı töreniyle meslekte 30, 40, 50, 60, 70 yıllarını dolduran mimarları onurlandırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mesleğe yıllarını vermiş mimarlara ödüllerini Litai Konukevi’nde düzenlediği törenle takdim etti.

Törene Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Yönetim Kurulu Üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu,  Ünal Kara. Tuğba Arslan, Onur Lami Yalman, Özgür Bayramoğlu, Meltem Erdil Bölükbaşı,  Burcu Basmacı, Mimarlar Odası Merkez Genel Başkan Yardımcısı Bülent Batuman, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Songül Üzgün ve çok sayıda mimar katıldı.

Üzerimizde ciddi baskıların olduğu bu süreçte verdiğiniz güç, mücadele azmimizi körüklüyor

 

Törenin açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen “Geleneksel olarak her yıl meslekte 30,40,50,60 ve 70. yılını dolduran üyelerimiz için Meslek Yılına Saygı Ödül Töreni gerçekleştiriyoruz. Bu yıl birbirimize sarılabildiğimiz bir ortamda kutlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Törenimizi onurlandırdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak zor günlerden geçiyoruz.  Üzerimizde ciddi baskıların olduğu, hem başkan yardımcımızın hem başkanımızın işinden edildiği, hakkımızda davaların açıldığı yargılandığımız bir süreçten geçiyoruz. Aynı şekilde ekonomik koşulların tüm meslektaşlarımızı zorladığı, bütün kentleşme politikalarında talanın sürdüğü zor günler yaşıyoruz. Bu mücadeleyi sizlerin kararlılıkla verdiği güçle sürdürmeye çalışıyoruz. sizlerin bize verdiği güç, 2022 yılını bitirip Cumhuriyet’in 100. yılına girdiğimiz şu günlerde mücadele azmimizi körüklüyor. Bugün burada sizlerin mesleğe verdiğiniz değeri, kimileri için bir ömrün nasıl geçtiğini ifade eden duygu ve düşüncelerinizi hep beraber paylaşacağız” diye konuştu.

 

Ödediğimiz bedellerden iyi mücadele ettiğimiz ortaya çıkıyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise şunları söyledi:

“25 Aralık Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kuruluş yıl dönümüdür.  Meslek Yılına Saygı Töreni, kuruluş yıldönümüyle önemli mesajlar veren önemli bir etkinliktir. 30.40,50,60 ve 70 yıllık deneyimlerinizle biriktirdiğiniz enerji ve hem mesleğimize hem ülkemize dair burada söyleyeceğiniz her bir söz, bir sonraki dönemin mücadele hattını oluşturuyor. O açıdan çok kıymetli ve değerli. Gerçekten önemli bir dönemden geçiyoruz. Bazen karanlığın üstünüze karabasan gibi çöktüğünü hissedersiniz ama o karanlığın ortasında bir ışık görünür. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, işte o karanlığın ortasında ışık olan örgütlerden birisidir. Her birinizin verdiği emekle, her birinizin buraya kattığı değerle, üst üste koyarak biriktirdiğimiz o ışığı birlikte yarattık. O ışık Cumhuriyet’in 100. yılında bu ülkenin ışığı haline gelecek organizasyonun da bir parçası olacak. Bütün bu karanlığın ortasında bedel ödeyebiliriz, işimizden edilebiliriz. Başkan Yardımcımız Ali Atakan İller Bankası mücadelesi sonrasında işinden edildi. Keza ben hepiniz yakından biliyorsunuz, TOGO İkiz Kuleleri mücadelemizden kaynaklı Sinan Aygün’ün şikâyeti sonucu İçişleri Bakanlığı kararıyla, Danıştay kararına rağmen hukuksuz bir şekilde memuriyetten el çektirildim. Hakkımızda yargılamalar devam ediyor. 7 yönetim kurulu üyemiz 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Daha da ötesi tüm yönetim kurulumuz seçme ve seçilme hakkından mahkûm bırakılmak isteniyor. Bütün bunlara baktığınızda gerçekten çok iyi mücadele etmişiz. Bizlere verdiğiniz o sorumluluğu yerine getirmişiz. Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetimini hapis cezasıyla ya da seçme ve seçilme haklarını ellerinden alarak durdurabileceklerini zannediyorlarsa yanılıyorlar. Bu süreç böyle gitmeyecek. Dolayısıyla mücadele her dönemde çok kıymetli. Türkiye’nin 2023’te yaşayacağı seçimle bir eşikten atlayacağı, bir bıçak sırtında olacağı bir süreçten geçeceğiz. Bu ülke laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti olarak mı devam edecek, yoksa değerlerimizi ortadan kaldıran, tasarım özgürlüğümüzden mimarlığımızdan, kadın haklarımızdan, demokrasiden, gençliğin geleceğinden mahrum kalacağımız bir karanlığa mı gidecek hep birlikte göreceğiz. Bunun kararını vereceğiz, o açıdan burada vereceğimiz her bir mesaj geleceğimiz açısından bir aydınlanma olacak” diye konuştu.

 

İktidar terör kavramının içini boşaltıyor kendisini gibi düşünmeyen herkes terörist olarak yaftalıyor

Candan, iktidarın politikalarına ve meslek alanında yaşanan sorunlarına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“İnanıyoruz ki Cumhuriyet’in 100. Yılı aydınlık bir gelecek olacak. İhale kanunlarıyla kamu ihale süreçleriyle bütün haksız rekabeti örgütleyen  ve yeni mezun meslektaşlarımızın işsiz kalmasına neden bu iktidarın varlığı, aslında tamamen  mimarlık ortamının meşruiyetinin kaybetmesine ve denetimsizliğe yol açıyor. Haklarımızın altını üstüne getiren bir süreci hep birlikte yaşıyoruz. Kentlerimiz talan ediliyor, Cumhuriyet değerlerinin büyük bir bölümü Ankara’da yıkılmış durumda. Ankara rant organizasyonuyla devasa emsallerle plansız bir şekilde büyüyor. Bir taraftan da her bir metrekaresine Cumhuriyetin nakış nakış işlenmiş olduğu bu kentte AOÇ, başta olmak üzere Cumhuriyet değerleri ortadan kaldırılıyor. Çubuk Baraj Gazinosu, Etibank binası Havagazı fabrikası gibi arka arkaya saydığımızda onlarca Cumhuriyet değeri,  onlarca mimarlık ürünü bir gecede yok ediliyor ve yıkılıyor. Bütün bunlara karşı mücadele edenler elbette ki cezalandırılıyor. Bugün onlarca gazeteci, siyasetçi ve çok kıymetli arkadaşlarımız Taksim Gezi Parkı’nı savunduğu için cezaevinde. Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman bu kentin bu ülkenin değerlerini savunurken hukuksuz bir şekilde, üç kez üst üste beraat etmiş olmalarına rağmen 244 gündür cezaevindeler. Böylesine karanlık bir ortamdayız. İstanbul Belediye Başkanına ceza veriliyor siyasi yasak getiriliyor ve İstanbul belediyesine kayyum atanacak derecede terörle ilişkilendirerek dosyalar açılıyor. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki kaşımızın oynamasından terörle propaganda yapan duruma düşürülüyoruz. İktidar aslında terör kavramının içini boşaltıyor kendisini gibi düşünmeyen herkes terörist olarak yaftalıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, gazetecilere koruma alanında basın ödülü verdiği için terör propagandası yapmaktan yargılanıyor. İktidar kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörle ilişkilendirerek bu süreçte devre dışı bırakmaya çalışıyor. Ama sürecin sonu yaklaştı artık gidiyorlar, gidecekler. Çünkü zulümleri çok arttı.”

 

Cumhuriyet’in mimarları yeniden bu ülkenin her bir binasını onaracak

Candan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün bu karanlığı ve bu karabasanı ülkeye yaşatanlar gidecek ve yargı önünde hesap verecekler. O günlerde Cumhuriyet’in mimarları yeniden bu ülkenin her bir binasını onaracak ve her yapısını yeniden inşa etme sorumluluğu ile karşı karşıya kalacak.

Kadınlar ve çocuklar üzerinden şiddet ve istismarın yaşandığı bu günlerde,  yanı başımızda İran’da Mahsa Amini’nin katledilmesinden sonra başlayan kadın hareketinin bu ülkeye ve bütün dünyaya yayılacağı bir yüzyıl içerisindeyiz. Yönetim kurulunun yüzde 70’i kadın olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, bize görev verdiğiniz için size bir kez daha teşekkür ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, en büyük teşekkürü bir kadın olarak mücadelenin en ön saflarında olmamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Onun bize emanetini korumak için gerekirse ömrümüzün sonuna kadar bedel ödeyeceğiz, işimizden edilsek te Cumhuriyet değerlerini savunmaktan vazgeçmeyeceğiz.”

Konuşmaların ardından daha sonra meslekte 60. Yılını dolduran üyeler Tayyar Çimen, Tankut Ünal, Kazım Doğan Sözer, Ayşe Erten Altaban,  Yaşar Duman ve Cengiz Bayrak’a özel olarak tasarlanan cetveller hediye edildi.  Daha sonra meslekte 50, 40, 30 yılını dolduran mimarlara ise yarışma ile elde edilen ödüller verildi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Etkinlik görselleri için TIKLAYNIZ.


Okunma Sayisi : 1013
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 04.12.2023 - 12:19:09
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları